30 °C
Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Sağlıkta 'unicorn' adaylarının peşindeler

Yıldız Teknopark’ta sağlıkta unicorn adaylarını keşfetmek üzere yeni bir proje başlatılıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin de ortak olduğu Yenilikçi Sağlık Teknolojileri Geliştirme Platformu, sağlıkta en iyi fikirleri arıyor. Platform Koordinatörü İsa Turgut İnci, bir sağlık hackathonu düzenleyerek en iyi iki fikri hem mentörler hem de danışmanlarla destekleyeceklerini belirtiyor.

Türkiye’de, koronavirüsle mücadele kapsamında sahada gösterilen başarının sağlığın teknoloji ve bilimsel araştırma tarafına da taşınması adına önemli projeler yürütülüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle, özel ve kamu ortaklıklarında yürütülen birçok çalışma, gerek aşı gerekse bioteknoloji alanında önemli mesafeler kat etti. Sağlıktaki potansiyeli önceden görüp yola erken çıkanlar ise bu alanda farklarını ortaya koyuyorlar. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeki Yıldız Teknopark A.Ş. de bunlardan biri. İki yıl önce teknopark bünyesinde sağlık alanındaki start-up’ları destekleme kararı alan Teknopark’ta şu anda aşı geliştirme projesinden maske üretimine kadar birçok alanda çalışma yürütülüyor.

Yıldız Teknopark’ın koronavirüs sürecindeki en önemli atılımlarından biri ise Yenilikçi Sağlık Teknolojileri Geliştirme Platformu oldu. Proje ortaklığı yaptığı İstanbul Aydın Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin de yer aldığı platform, geçtiğimiz günlerde İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan destek alarak, ajansın COVID-19’la Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamına giren 20 proje arasına adını yazdırdı.

Yerli MR cihazı projesi yürütülüyor

Platformun çalışmaları hakkında detaylı bilgileri Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı ve Platform Koordinatörü İsa Turgut İnci’den dinledik. Yıldız Teknopark olarak aslında 10 yıldır sağlık alanındaki yeni fikir ve teknolojilerin gelişmesine destek verdiklerini ve önemli girişimci şirketlere ev sahipliği yaptıklarını vurgulayarak başlıyor sözlerine İnci. “2019 başında çalışmalarımızı hızlandırdık. Metatronik, makine ve genetik-moleküler biyoloji mühendislikleri ile birlikte önemli projeleri hayata geçirdik. Örneğin bir prototip atölyemiz var. Buraya iki yılda 2 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Otonom hastane robotu projesi burada hayata geçirildi. Tıbbi medikal cihaz üreten firmalara destek veriyoruz” diyen İnci, koronavirüs salgınının başlamasıyla teknopark içindeki sağlıkla ilgili girişimcilerin fark yaratan işlere imza attıklarına da dikkat çekti.

Salgın döneminde biyomühendislik, genetik, mekatronik ve makine mühendisliği bölümlerinin tıp fakültelerine medikal cihazlar üreterek destek olduklarını anlatan İnci, Teknopark içinde yürütülen aşı projesinde ise önemli mesafe kat edildiğinin altını çiziyor. İnci, platformun kuruluşunu ise şöyle anlatıyor: “Ocak 2020’de Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hamza Müslümanoğlu’nun desteğiyle bir sağlık kümelenmesi oluşturduk. Tıbbı medikal cihazlar tarafında yerli üretim Türkiye için elzem. Şu anda bir yerli MR cihazı geliştirme projesi yürütülüyor. TÜBİTAK’tan destek aldık. Bunun gibi çalışmaları burada desteklemek ve geliştirmek adına daha önce de işbirliklerimiz olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi ile birlikte bir platform kuralım dedik. Hami teknopark olarak biz varız. Her üniversiteden üçer kişi temsil edilecek. Bir de paydaşlarımız var.”

1 Temmuz’da yeni fikirlerin peşine düşecekler

Yenilikçi Sağlık Teknolojileri Geliştirme Platformu’nun hedefinde sağlık alanında hem teknoloji hem de bilimsel iş fikirlerini ortaya çıkarıp desteklemek ve ekonomiye kazandırmak var. Bunun için bir hackathon projesi için düğmeye basılmış. Fikrin keşfinden şirket haline gelmesine kadar tüm aşamaları içeren çalışma için İstanbul Kalkınma Ajansı’na başvurduklarını ve destek aldıklarını belirtiyor İsa Turgut İnci. 900 bin TL bütçeyle başvuru yaptıklarını ve İSTKA’nın desteklediği 20 proje arasına girdiklerini anlatan İnci, bundan sonraki süreci şöyle özetliyor: “Süreç 1 Temmuz’da başlayacak. İSTKA’ya verdiğimiz planda üç ay içinde tamamlanması sözü var. Yani bu süre zarfında sağlıkta yeni fikirleri toplayacak bir hızlandırılmış hackathon düzenleyeceğiz. 20 kişilik jüri, 20 kişilik mentör ve 20 kişilik 20 danışman ekibi oluşturduk. Türkiye’deki 206 üniversitede 85 teknokent var. Herkes başvurabilir. Jürinin başarılı bulduğu fikir sahipleri mentörlerimizle yola devam ederek kendilerini geliştirecekler. Danışmanlarımız da fikrin ekonomik anlamda başarılı olması için gereken yol göstericiliği yapacak. Üç ayın sonunda iki sağlık fikri belirlenip Yıldız Teknopark bünyesinde desteklenecek. Diğer iyi fikirleri de Yıldız Kuluçka’da değerlendireceğiz.”

140 START-UP, TEKNOPARK İHRACATININ YÜZDE 5’İNE İMZA ATIYOR

Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı olarak da görev yapan İsa Turgut İnci, teknopark bünyesinde 140 start-up olduğunu ve Türkiye’deki tüm teknopark kaynaklı ihracatın yüzde 5’ini gerçekleştirdiklerini vurguluyor. Üniversite olarak Türkiye’de girişimcilik puanı en yüksek okullardan arasında yer aldıklarını söyleyen İnci, “Davutpaşa kampüsümüzde 30 bini aşkın öğrenci var. Teknopark’ta ise 7 bin kişi bulunuyor. Burada öğrenciler fikir ve değer üreten tarafta.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap