Şampiyonluğu kazanan milyonları da kazanıyor

Tuğrul AKŞAR
Tuğrul AKŞAR EKO-SPOR taksar@gmail.com

Pazartesi yayınlanan yazılarımız Cumartesi günü kaleme alındığı için yazı tarihimiz itibariyle kimin şampiyon olduğunu bilemesek de, Spor Toto Süper Lig'in  2010-11 sezonu bu hafta sonu oynanan maçlarla tamamlandı. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bu sezon Spor Toto Süper Lig'i şampiyon tamamlayan önemli bir gelirin de sahibi olacak.

Gelirleri Spor Toto Süper Lig'den elde olunan gelirler ve Şampiyonlar Ligi potansiyel gelirleri olarak ele alırsak, bu seneyi şampiyon tamamlayan takım 50 milyon euronun üzerinde bir gelire ulaşmış olacak.

Avrupa'da yıllık 17.6 milyar euro, ülkemizde ise yaklaşık 600 milyon euro gelir yaratan futbol endüstrisinde Spor Toto Süper Lig'de ve Avrupa'da Şampiyonlar Ligi'nde oynamak futbol kulüpleri için büyük bir gelire ulaşmak ve servet edinmek anlamına geliyor. Bu nedenle Bank Asya 1. Lig'de oynayan takımların en öncelikli hedefleri Spor Toto Süper Lig'e yükselebilmek olurken, Süper Lig'de oynayan takımların birincil hedefleri ise şampiyon olup Şampiyonlar Ligi'ne gidebilmek… Bu hedeflerine ulaşan takımlar süreç içinde rakiplerine önemli farklar atabilecek konuma geliyor.

Süper Lig servet dağıtıyor

Bu sezon Süper Lig'de sona doğru şampiyonluğu kovalayan iki takımdan şampiyon olan elli milyon euro'nun üzerinde bir gelire kavuşacak.

Bu nasıl mı olacak? Birlikte bakalım isterseniz.

Naklen yayın gelirlerinin;

·Yüzde 11'i Spor Toto Süper Lig'de şampiyon olan takımlara, popülerlik primi olarak şampiyonluk sayılarına göre,

·Yüzde 35'i, 18 Spor Toto Süper Lig kulübüne eşit katılım ve dayanışma primi olarak,

·Yüzde 45'i puan performansına bağlı başarı primi olarak,

·Yüzde 9'u ise Spor Toto Süper Lig'i ilk altı sırada bitirecek takımlara sezon sonu başarı primi ödülü olarak dağıtılıyor.

Havuz gelirleri dağıtım kriterine göre sezonu şampiyon tamamlayan takım  Şampiyonluk primi olarak 15 milyon TL alırken, Lig'i ikinci olarak bitiren takım ise 12 milyon TL ile alacak.

Kulüpler nasıl para kazandı

Spor Toto Süper Lig'de 18 kulübe eşit olarak  10 milyon lira dayanışma primi verildi.

Şampiyonluk parasından Fenerbahçe 18 ve Galatasaray 17'şer milyon lira alırken, Beşiktaş'a 13 milyon TL, Trabzonspor'a 6 milyon TL ve Bursaspor'a da 1 milyon TL verildi.

Maçlardaki galibiyet primi 750 bin TL, beraberlik 375 bin TL oldu.

Ligi 6'ncı sırada tamamlayan takıma  1 milyon lira,

5'inci olan takım 3 milyon lira,

4'üncü olan 6 milyon TL, 3'üncü olan 9 milyon lira kazandı.

2'nci olan kulüp ise 12 milyon liranın sahibi olurken,

Şampiyon olan takım ise kupayı kaldırdığı için 15 milyon lira aldı. 

Buna göre;

·Lig'i şampiyon tamamlayacak her iki takımın da geçen senelerde şampiyonluğu olduğu için popülerlik primi olarak her şampiyonluk için birer milyon TL prim alacaklar. Buna göre Fenerbahçe şampiyon olursa 18 milyon TL, Trabzonspor şampiyon olursa 7 milyon TL prim geliri elde etmiş olacak.

·Sportif başarı primi olarak ta kulüplere galibiyete 750 bin TL, beraberliğe ise 375 bin TL ödeniyor. Buna göre Fenerbahçe son maçını da kazanırsa 82 puanla ligi tamamlayacağı için toplam 21milyon TL ödüle kavuşmuş olacak.

2010-11 Sezonunda Fenerbahçe en fazla parasal ödüle ulaşan kulüp oldu

Yazımızı kaleme aldığımız tarih itibariyle henüz son maçlarını oynamayan Fenerbahçe ve Trabzonspor'un olası Süper Lig havuz gelirleri aşağıdaki gibi olacak.

Fenerbahçe 2010-11 sezonunda ortaya koyduğu sportif performans nedeniyle Süper Lig havuz gelirlerinden en fazla payı alan kulüp oldu. Yukarıdaki hesaplamalarımıza göre Fenerbahçe'nin şampiyon olması halinde havuz gelirleri toplamı 64 milyon TL'ne ulaşacak. (21 milyon TL puan ödülü+18 milyon TL şampiyonluk sayısı ödülü+15 milyon TL şampiyonluk ödülü+10 milyon TL katılım payı) Ligi ikinci bitirirse toplam geliri 61 milyon TL olarak gerçekleşecek.

Trabzonspor'un şampiyon olması durumunda alacağı toplam havuz gelirleri ise 53 milyon TL'ne ulaşacak. (21 milyon TL Puan Ödülü+7 milyon TL şampiyonluk sayısı ödülü+15 milyon TL şampiyonluk ödülü+10 milyon TL katılım payı) şampiyonluk sayısı nedeniyle Fenerbahçe'den 11 milyon TL daha eksik gelir elde etmiş olacak. Şampiyon olamazsa Fenerbahçe ile arasındaki fark 14 milyon TL olacak.

Cim-Bom'a büyük darbe

Bu sezon büyük hayal kırıklığı yaşayan Galatasaray konumu itibarıyla yayın gelirlerinde de ciddi darbe yedi. 46  puanla ligi ilk beşin dışında bitiren (yazım tarihi itibariyle 7. sırada) sarı-kırmızılı ekip, puanlarının karşılığı sadece 12 milyon TL kazanırken, toplam havuz gelirleri 33 milyon TL olarak gerçekleşti. Ezeli rakibi Fenerbahçe'nin  gelir olarak 25 milyon TL daha gerisinde kalırken, sadece sportif olarak değil, maddi olarak ta rakibinden ciddi fark yedi.

Beşiktaş ilk altıda ancak Fenerbahçe'nin çok gerisinde kaldı

54 puanla ligi beşinci tamlayan Beşiktaş'ın toplam havuz gelirleri  34. 5 milyon TL'na ulaşırken, rakibi  Fenerbahçe'nin  23.5 milyon TL gerisinde kaldı.

Anadolu kârda

34. hafta sonunda ligin ilk 6 sırasında yer alan diğer takımların garanti ettikleri paralar ise şöyle:

Bursaspor: 30 milyon 500  bin TL,

Gaziantep: 25 milyon 750  bin TL,

Kayseri: 17 milyon 835bin TL

Şampiyonluğu kaybeden milyonları kaybedecek

Ligi şampiyon olarak tamamlamayan kulüp ilk olarak sıra nedeniyle 3 milyon TL daha az para kazanacak. Asıl kayıp ise, direkt olarak Şampiyonlar Ligi'ne katılmama durumunda gerçekleşecek. İkinci olan takım zorlu rakiplerle ön eleme oynayacak ve gruplara kalması çok zor olacak. Böylece kaybeden tarafın, rakibine bırakacağı yaklaşık 22 milyon Euro'luk Şampiyonlar Ligi geliri ile birlikte toplam kaybı 50 milyon TL'yi bulacak.

Şampiyonluk sayısı farkı

Ligde iki takımın da sezonu 82 puanla tamamlamaları halinde kasalarına 21 milyon TL girecek. Sezona başlarken 10 milyon lige katılım parası alan iki kulüp, ayrıca her şampiyonlukları için de 1 milyon TL para alıyorlar. Ligde 17 şampiyonluğu olan sarı lacivertliler 17 milyon TL alırken, 6 şampiyonluğu olan Trabzonspor 6 milyon TL ödüle hak kazanıyor.

Şampiyon ne kazanacak?

 İki takımımız da Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalırsa,

·10 milyon euro olan TV yayın gelirleri eşit olarak ikiye bölünecek. (Eğer bir takım kalırsa paranın tamamını alacak)

·Gruplara kalma payı 3.8 milyon Euro,

·Gruplarda maç başına  500 bin Eurodan 3 milyon Euro,

·Galibiyet başına 750 bin, beraberlikte 375 bin Euro,

·Gruptan çıkma primi olarak ta 3 milyon Euro prim alabilecekler.

Takımların Şampiyon Olmaları ve Şampiyonlar Ligi'ne kalmaları halinde olası gelirleri (Bin TL)

  Fenerbahçe Trabzonspor

Süper Lig katılım payı 10.000 10.000

Şampiyonluk sayısına göre prim 18.000 7.000

Puana göre gelir 21.000 21.000

TFF şampiyonluk ödülü 15.000 15.000

Şampiyonlar Ligi katılım payı 7.100 7.100

Gruplara kalma payı 7.500 7.500

Maç başına prim (6 maç) 6.200 6.200

Şampiyonlar Ligi TV gelirleri 22.150 22.150

Toplam 106.950 95.950

Şampiyonlar Ligi'ne kalamayan 43 milyon kaybediyor

Yukarıdaki tablodan da görülebileceği üzere Süper Lig'de şampiyon olup Şampiyonlar Ligi'ne kalan takımın olası elde edeceği gelir Fenerbahçe'de 106 milyon TL'ne kadar yükselebilirken, bu tutar Trabzonspor da 95.9 milyon TL olarak gerçekleşebilecek. (Takımların toplam gelirlerinin 42.9 milyon TL'lık kısmı (%40'ı) Şampiyonlar Ligi gelirlerinden oluşuyor.) Bu nedenle Şampiyonlar Ligi'ne kalamayan kulüp yaklaşık 43 milyon TL kaybetmiş olacak.

Her iki takımımızın da Şampiyonlar Ligi'ne kalması halinde TV yayın gelirleri ikiye bölüneceğinden toplam gelirlerde 11'er milyon TL'lık bir azalış olacaktır.

Sonuç

Süper Lig bugün kulüplere servet dağıtıyor. Şampiyonlar Ligi ise kulüplere tam anlamıyla hem prestij hem de zenginlik kazandırıyor. Bu nedenle hem Süper Ligde şampiyon olmak, hem de Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmek bir takımın geleceği ve sportif rekabet gücü bakımından büyük önem taşıyor. Kulüplerimiz bu gerçeğin farkına vararak sezona hazırlanmalı ve tüm planlarını bun göre yapmalılar…

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Türk Futbolu Manifestosu 10 Haziran 2022