25 °C
FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Sanal dünyada gerçeğini aratmama gayreti sürdürülüyor

- Rezan Has Müzesi’nden 3-boyutlu online arkeolojik eser koleksiyonu

Çağlar boyunca maddi kültür nesnelerini toplayarak insanlığın ortak mirasının koruma altına alınmasını ve bu mirasın geleceğe aktarılmasını sağlayan müzelere teknolojinin eli değiyor. Bu kapsamda Rezan Has Müzesi de evlerinden çıkamayanlar için müzeyi online olarak gezme ve eserleri inceleme fırsatı sağladı. Müzenin arkeolojik eser koleksiyonunda yer alan eserlerin farklı açılardan görüntüsü alınarak toplamda 20 bin kareden fazla çekim yapıldı. Oluşturulan bu çalışmayı ziyaretçiler, her türlü dijital cihazdan tüm detaylarıyla inceleyebiliyor: https://sketchfab.com/rezanhasmuseum
Haberin ve buradaki diğer haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- Borusan Contemporary ile #evdesanatlakal

Borusan Contemporary dijital platformlar aracılığıyla sanat izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Sanatseverler, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserleri internet sitesi ve Google Arts & Culture platformu üzerinden evlerinin konforunda izleyebilecekler.

Bu kapsamda, Borusan Contemporary’de 13 Eylül tarihine kadar sergilenmeye devam edecek olan video sanatının öncü isimlerinden Bill Viola’nın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Bill Viola: Geçici, hazırlanan dijital sergi rehberi üzerinden izlenebilecek. Rehber üzerinden, sergide yer alan videoların fotoğraflarını görüntüleyerek, eserler hakkında ayrıntılı bilgi almak mümkün: bit.ly/dsr01bv

- Akbank Sanat’ta “Evin Caz Hali”

Akbank Sanat Nisan ayında kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturuyor. 30. Akbank Caz Festival’inin "Yıl Boyu Caz" konserleri “Evin Caz Hali” ile devam ediyor. Etkinlikler, 10 Nisan’dan itibaren Barış Demirel - Efe Demiral, Ece Göksu - Can Çankaya ve Serhan Erkol ile devam edecek. Konserler, akşam 19:00’da instagram hesabında canlı yayınlanacak: akbanksanat.

- İstanbul Bienali her Cuma, iki sanatçının filmini dijital erişime açıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1987 yılından beri düzenlenen İstanbul Bienali, daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla iş birliği yaparak her hafta iki sanatçı filmini yedi günlüğüne ücretsiz olarak dijital erişime açıyor. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle bugünlerde eve kapanan sanatseverler otuzu aşkın filmin yer aldığı seçkiyi 3 Nisan’dan itibaren İstanbul Bienali’nin web sitesinden ve İKSV Vimeo hesabı üzerinden izleyebilecek.

- Kadir Has Üniversitesi’nden online Yeni Medya Söyleşileri

Kadir Has Üniversitesi de evde kaldığımız bu günlerde bireylerin gelişimine katkı sağlayacak etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu, dijital medyada yaşanan dönüşümü ve etkilerini birlikte konuşmanın ve anlamlandırmanın sorumluluğunu hissettiklerine değinerek, Nisan ayı boyunca cuma günleri 16:30-17:30 saatleri arasında arasında Zoom (http://zoom.us/j/8765489839) üzerinden canlı yayınlarla “Yeni Medya Söyleşileri” düzenlediklerini açıkladı.

- Çocuklar da dijital ortamda okuyup dinleyebiliyor

İKSV, Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle sürdürdüğü “Erken Çocukluk Gelişimi ve Kültür-Sanat” projesi kapsamında yayımladığı festival ve bienallerle bağlantılı çocuk kitaplarını, dijital mecralarda çocuklarla buluşmaya başladı.

Eti Çocuk Tiyatrosu’nun “Heidi” ve “Kırmızı Başlıklı Kız” oyunları, eğitimlerine evden devam eden çocuklar için Eti’nin Youtube kanalından yayınlıyor.

Sabri Ülker Vakfı’nın “Elif” kitaplarını, 8 senedir Millî Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin internet sitesinden okumak ya da sesli kitap olarak dinlemek mümkün.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap