25 °C
FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ faruksuyun@dunya.com

Sanat, mola vermiyor

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze, dijital içeriklerle “açık”

Yeni koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle 31 Mayıs tarihine kadar ziyarete kapalı olan OMM - Odunpazarı Modern Müze, dijital içerikleriyle sanatsever takipçilerini yalnız bırakmıyor.

Instagram hesabı üzerinden sanatçılarla gerçekleştirilen canlı söyleşi serisi; çevrimiçi atölye programları; söyleşi ve videolar dahil olmak üzere özel içeriklerin yer aldığı OMM Journal; müzedeki eserleri inceleyebileceğiniz OMM Mobil uygulaması ve OMM Spotify hesabı için sanatçılar ve OMM ekibi tarafından hazırlanan dinleme listeleriyle OMM, sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Haberin ve buradaki diğer haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

“İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi”

Müzik dünyasının en önemli piyano virtüözlerinden biri kabul edilen, Türkiye'nin “harika çocuğu” İdil Biret’in yaşamını anlatan ve ilk gösterimi Nisan 2015’te 34. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilen “İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” belgeseli ilk kez dijital erişime açıldı. Belgesel, İdil Biret’in resmi web sitesi (www.idilbiret.eu) ve İdil Biret YouTube kanalı üzerinden izlenebilecek.

“Türkiye’nin Harika Çocuğu” İdil Biret’in hayatını ve müzik yolculuğunu anlatan belgeselin yönetmenliğini Eytan İpeker, yapımcılığını Yoel Meranda üstleniyor. Belgeselde İdil Biret’in kendi arşivinden çocukluk fotoğrafları, çocukken yazdığı mektuplar, beş yaşındayken yaptığı bestelerin orijinallerinin yanı sıra henüz 7 yaşındayken Fransız Radyosu’na verdiği röportaj, ünlü piyanist Arthur Rubinstein'ın İdil Biret'i Fransız izleyicilerine tanıttığı televizyon programının ses kayıtları ve Biret'in 70'lerde hocası Nadia Boulanger'ye Berg'in Piyano Sonatı’nı çaldığı görüntüler yer alıyor.

Füsun Eczacıbaşı, New Museum’un mütevelli heyetine katıldı

SAHA’nın kurucularından ve derneğin yönetim kurulu başkanı Füsun Eczacıbaşı, New York’un önde gelen güncel sanat müzesi New Museum’un mütevelli heyetine katılmak üzere davet edildi. New Museum direktörü Lisa Phillips ve heyet başkanı James Keith, Füsun Eczacıbaşı, Patricia Blanchet, Tommie Pegues ve Jamie Singer’ın katılımının müze için önemini şu sözcüklerle vurguladı:

“Misyonumuza kendisini adamış bu dört kişinin New Museum kuruluna katılımları için heyecanlıyız. Kurul üyelerinin farklı coğrafya ve nesillerden geçmişleri, önemli bir değişim zamanında müzeye yeni bakış açıları kazandıracak.”

Akbank Sanat’tan caz konserleri ve kısa film yarışması

Akbank Sanat, Mayıs ayında kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. 30. Akbank Caz Festivali, Akbank Sanat Instagram sayfasında “Evin Caz Hali” konserleri ile devam ediyor.

Öte yandan, evde vakit geçirdiğimiz bu günlerde, Akbank Sanat kısa film çekme heyecanını evlere taşıyor. 4 Haziran’a kadar düzenlediği çevrimiçi Akbank Evde Kısa Film Yarışması ile filmseverlere yepyeni bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Albaraka Türk “5. Uluslararası Hat Yarışması Sergisi”ni Instagram’a taşıdı

Albaraka Türk’ün kültür-sanat etkinlikleri kapsamında 2005 yılından bu yana düzenlediği ve en son 5’incisi gerçekleşen “Uluslararası Albaraka Hat Yarışması’nda dereceye giren eserler tezhiplenerek Albaraka Hat Koleksiyonu’ndaki yerini aldı. Korona virüs salgını nedeniyle ertelenen yarışma sergisine, özgün içeriklerle yeni bir form kazandırıldı ve toplamda 70’in üzerinde instagram hikâyesiyle Albaraka Sanat’ın resmi instagram hesabı https://www.instagram.com/albarakasanat/ adresinde sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Dyo Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen Dyo Sanat Ödülleri yarışmasının 38.si “Denge ve Değişim” temasıyla düzenlendi. Ön elemenin ardından seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda 3 eser ödüle layık görülürken 27 eser de sergilenmeye değer bulundu. Pentür dalında Engin Konuklu’nun “Avşa”, İrfan Dönmez’in “Bu ‘ben’im” ve özgün baskı dalında Hava Küçüköner’in “Sarı Bir Gün” adlı çalışması yarışmasının ödüllü eserleri oldu.

Cunda Despot Evi’ne İtalya’dan tasarım ödülü

150 yılı aşkın tarihi ile bilinen ve 2019 yılında restore edilerek kapılarını otel olarak açan Cunda Despot Evi, tasarım dünyasının önde gelen ödüllerinden A Design Awards 2020’de “Kültürel Miras ve Kültür Endüstrisi Tasarımı” kategorisinde altın ödül kazandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap