“Savaşma, müzik yap”

FARUK ŞÜYÜN
FARUK ŞÜYÜN YAŞAM KEYFİ ehlikeyf@dunya.com

“Savaşma, müzik yap, çünkü tüm insanlığın anladığı tek ortak dil müzik”

Kuruluşunun 30’uncu yılına zengin bir programla başlamaya hazırlanan Tekfen Filarmoni 23, 24 ve 26 Mart tarihlerinde İzmir, Ankara ve İstanbul’da vereceği konserlerin gelirlerini Ukrayna’daki çocuklara yardım için UNICEF Ukrayna Acil Durum Fonu'na aktarma kararı aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat şunları söyledi:

“Tekfen Filarmoni, Tekfen'in Kurucu Onursal Başkanı olan Nihat Gökyiğit'in vizyonuyla, bundan tam 30 yıl evvel barışa hizmet etmek amacıyla kurulmuştu. Bu amaçla kurulan bir sanat kurumunun, bugünkü savaşa karşı bir duruş sergilemesi ve elinden geldiği ölçüde somut bir eylemde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bir dünya çatı örgütü olan UNICEF aracılığıyla, Ukrayna’daki çocuklara yardım eli uzatacağız. Tesadüfe bakın ki, konserde seslendireceğimiz eserler iki büyük Rus besteci olan Rahmaninov ve Prokofyev’e aitken, solistimiz ise müthiş bir piyanist olan Ukraynalı Alexander Romanovksy. Kısaca ‘savaşma, müzik yap diyoruz’, çünkü tüm insanlığın anladığı tek ortak dil müziktir, müzik evrenseldir.”

Bu haber ve köşemizin diğer yazılarının ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, iki konser ile İş Sanat’ta

Venezuelalı orkestra şefi ve eğitmen José Antonio Abreu tarafından bir sosyal dönüşüm hareketi amacıyla kurulan “El Sistema”nın yetiştirdiği müzisyenlerin oluşturduğu dünyaca ünlü Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, 6 ve 7 Nisan’da gerçekleştireceği iki konser ile İş Sanat’ın sezon programında yerini aldı. Orkestra şefi Christian Vasquez yönetimindeki Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın ilk konserinde çellist Poyraz Baltacıgil solist olarak yer alacak.

- Örnek işbirliği: Arkas ve Elgiz Müzeleri arasında koleksiyon takası

Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi Arkas Koleksiyonu’ndan derlenen eserler aracılığıyla gündeme taşıyan “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisi, İstanbul’da sanatseverlerle buluştu. Sergi, İstanbul Elgiz Müzesi'nde izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Bu örnek işbirliğinin sonucu, Elgiz koleksiyonundan “Mitler ve Hayaller” temalı bir seçki de 26 Mart’tan itibaren İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde ağırlanacak.

- Bursa Kitap Fuarı 11 Mart’ta kapılarını açıyor

Tüyap Fuarcılık tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği; Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin destekleri ile 11-20 Mart tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Bursa 19. Kitap Fuarı için geri sayım başladı.

- Filmler Eşliğinde “Bizans’a Yelken Açmak”

Pera Film, güncel sergilerinden ilhamla hazırladığı film seçkilerine Bizans konulu yapımlarla devam ediyor. Bizans İmparatorluğu döneminden günümüze, sanata ve mimariye bıraktığı etkilerle ortak bir miras olan Bizans geçmişinin yansımalarını ele alan Bizans’a Yelken Açmak adlı seçkide, Tarkovski ve Méliès gibi ünlü yönetmenlerin imzasını taşıyan 4 film yer alıyor. Program, 20 Mart’a kadar Pera Müzesi web sitesinden ücretsiz izlenebilir.

- İstanbul, Müze Gazhane’de WOW - Dünya Kadınlar Festivali

Müze Gazhane’de 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, bu yıl WOW – Dünya Kadınlar Vakfı ve British Council ortaklığında ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) desteği ile gerçekleştirilecek. Kültür ve sanat alanını sivil toplumla bir araya getiren bu özel festival, İstanbul’da ilk kez fiziksel katılıma açık olacak.

- UNESCO Dünya Gastronomi Şehri Hatay’ın lezzetleri BigChefs’te

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren illeri destekleme kararı alan BigChefs, medeniyetler beşiği Hatay’ın özgün lezzetlerini dünyaya tattıracak. Hatay Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle geliştirilen projede, 600’ün üzerinde Hatay lezzeti arasından seçilen tatlar, BigChefs yorumuyla 2022 ilkbahar-yaz menüsünde yer alacak. Projeyle hem gastronomi kültürümüzün bilinirliğinin artırılmasına hem de yerli üreticilere destek olunacak.

- Evin Sanat Galerisi Cansen Ercan sergisine ev sahipliği yapacak

Evin Sanat Galerisi 10 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında kompozisyonlarında hikâyesel/tematik unsurları kendine saklayan ve izleyenlere özgür bir görme alanı sunmayı amaçlayan Cansen Ercan’ın kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar