19 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Şeffaflık ve açıklık beklentisi…

İş dünyası Bilim Kurulu’nun yaptığı yön gösterici açıklamaları olumlarken, iş yaşamı için de ‘’Ekonomi Kurulu’’ oluşturulmasını, böylelikle ekonomi alanındaki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmasını arzuluyor.

Sohbet ettiğim iş insanı dostlarımın beklentilerinin bu dönemde ''açıklık ve şeffaflık'' olduğuna tanık oluyorum... Bir dostum şöyle dedi: Bu dönemde hem sağlık hem de ekonomi alanlarında bir belirsizlik var. Onu için en önemli beklentim açıklık ve şeffaflık. Kendimi karanlık bir tünelde gibi hissediyorum… Yarına dönük karar verebilmek için Kovid-19’un ülkemizde nasıl gelişeceğine dair bilgiler verilmesini bekliyorum. Ekonomik gelişmelerin ne olduğu da bir diğer konu. Hükümetin şeffaf, açık ve net bilgilerle bizi sürekli beslemesini istiyorum.

Bir başka dostumun ise açıklaması şöyle oldu: Ekonomik İstikrar Kalkanı kararlarını ve ardından gelen beyanname ertelemelerini olumlu buldum. Ama bu ertelemeler sonrasında işimizi toparlayabilecek miyiz? İşçilerimize ve diğer ödemelerimize alacağımız destekler yetecek mi? İşletmelerimizin ayakta kalmasına imkân verilebilecek mi? Sürekli bunları düşünüyorum... Kendimi olduğu kadar çalışanlarıma dönük kaygılarım da var. Zaten zor bir dönem yaşıyorduk. Buna ne kadar tahammül edebiliriz? İstikrar Kalkanı gibi öneriler dışında uluslararası dayanışma söz konusu olabilir mi ? Buna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bütün sorunların açıkça ortaya konulması gerektiğine inanıyorum. Sağlık Bakanlığı’nın ve Bakanlık Bilim Kurulu’nun yaptığı yön gösterici açıklamaların sürmesini istiyorum. Bu açıklamalar yararlı oluyor. Bunun gibi bir ''Ekonomi Kurulu'' oluşturulmasını, ekonomi alanında açıklamalarla yol gösterici olmasını bekliyorum.

Sonuçta konuştuğum bütün iş insanları iki sözcükten oluşan bir çıkış yapıyor:

Şeffaflık ve açıklık... İşyerleri kapatılmaları, iflaslar gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaması için gerçekten dayanışma, açıklık ve şeffaflığa ihtiyaç var.

Dayanışma ile dönemin aşılabileceğine inanıyorum.

Bugünün notu:
OECD Genel Sekreteri Angel Gurria korona krizinin 2008 'den büyük olduğunu, hızla toparlanmaya inanmanın hayal olduğunu, en büyük sorunun işsizlik olacağını bu nedenle tüm vergi ödemelerinin ertelenmesini isterken, IMF Başkanı 80 ülkenin '' acil yardım'' için IMF 'ye başvurduğunu açıkladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap