Şehirlerimiz yeşil ve adil toparlanmalı

Filiz KARAOSMANOĞLU
Filiz KARAOSMANOĞLU SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM filiz@itu.edu.tr

Ekim 2015’te Londra Belediye Başkanı öncülüğünde, 18 metropol kent başkanının iklim değişimine karşı bir araya gelmesinin ardından, 2006’da bu kentlerin sayısı 40, girişimin adı “C40 Kentler Ağı” oldu. Bugün İstanbul dahil 96 üyesiyle C40, iklim eylemlerinin artması, iyileştirmesi ve hızlandırılması için iş birliği yapıyor. İklim uzmanları, iş dünyası, liderleri, genç iklim aktivistleri ve sendikaların desteklediği C40, herkes için adil ve sürdürülebilir bir gelecek sağlama hedefli, cesur, iddialı, ancak somut adımlar içeren “Yeşil ve Adil Toparlanma Gündemi” raporunu yayınladı. Yeşil işler yaratma, herkes için temiz su, gıda, sanitasyon (sağlıklama), uygun fiyatlı sağlıklı barınma, atık yönetimi gibi önemli kamu hizmetlerine yatırım yapma, temiz enerji üretimine öncelik verme, toplum için temel görevlerde çalışanları destekleme, toplu taşımayı koruma-dayanılıklı-güvenli kılma, halka ve doğaya kamusal alanları geri verme, kapsayıcı bir ekonomiye adil geçişi sağlama hususları gündemde öne çıkıyor. Sözün özü C40 sağlık ve esenlik hareketinin öncüsü olarak, yeşil ve mavi ekosistemlerde doğa temelli çözümlerle, insan-doğa birlikte dirençli şehirlerin inşası için yeşil, adil ve kapsayıcı toparlanma üstlenmesiyle “İş Birliği; Koordinasyon; Sosyal Yardım” önemli diyerek ilerliyor.

COVID-19 pandemisi sürerken ve sonrası için daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir gelecek hedefiyle uğraş verilirken, daha güçlü ve daha güvenli toparlanma için toplu taşımada bulaşın en aza indirilmesi eylemlerine, bisikletlilere ve yayalara öncelik verilmesine odaklanıldı. Yürüme ve bisiklete binmenin fiziksel ve zihinsel sağlık yararları vurgulanırken, güzelim dünyamızın güzelim şehirlerinden taşımacılık örnek uygulamaları sesi yükseldi. En erken eylemi Bogota yaparken, Berlin, Stutgart, Essen, Paris, Aucland, Madrid, Milano, Meksiko şehirlerinden en iyi uygulamaların sesi yükseldi. Ulaşımın karbon ayak izini düşürmek ve insana, doğaya yakışır sağlıklı çözüm için bisiklet, kentsel yönetimin vazgeçilmezi olmalı. 53,6 km uzunluğundaki Ankara Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Yolu Projesi’nin Milli Kütüphane-Anıtkabir ilk etabında deneme sürüşleri başladı. Başkentimize pek yakışan bir ilk başarıldı. Bisiklet kullanımında E-bisikletlerin teşviki öne çıkmakta. E-bisiklette insanın pedala verdiği mekanik enerji gücü, batarya ile desteklenmekte. Pedala basıldığında küçük bir motor devreye girerek, sürücüyü desteklemekte, zor parkurlarda güç vererek, kolayca hızlanma sağlanmakta. Kontrolün ayaklarda olduğu E-bisikletlerde geleneksel bisiklet hissi de azalmamakta.

Sürdürülebilir kentsel yönetimi başararak, iklim değişimine dirençli şehirlerle geleceğe ilerlemek için yerel iklim planlamaları çok mühim. Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı (YİDEP) genelgesi, kılavuzu, elektronik kayıt sistemi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü İklim Değişikliği ve Uyum Dairesi çalışıyor. Yılsonu mevzuatımız hazır olacak. Her biri birbirinden kıymetli ve güzelim Anadolu, Rumeli şehirlerimiz için şimdi yeşili ve maviyi adil toparlama vakti. İnsan ve doğa için fırsat vakti.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Haziran 2021 23 Haziran 2021
Sadık eski dostumuz 07 Aralık 2020