21 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Sektörler Ankara’dan karar(lar) bekliyor...

İmalatçı sektörler Ankara’dan kendilerine yol açacak bir karar dinamizmi bekliyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'na bağlı bir “Bilgilendirme Merkezi’’ kurulması, “ekonomik ve sosyal kalkınmayı” hızlandırabilir.

DÜNYA’da yayınlanan birçok haberde sektörler Ankara’dan kendilerine yol açacak kararlar beklediklerini ortaya koyuyor. Gazeteniz DÜNYA’da yer alan sektör temsilcilerinin görüşlerinde, 2020’de büyüme sağlayacak üretim beklentilerini/ taleplerini/önerilerini sıraladıklarını gördüm. Otomotiv sektörü, yerli araç alımlarında kamu desteği istiyor. Makine imalat sektörü, Cumhurbaşkanı tarafından söz verilen kamu alımlarında yerli imalata avantaj sağlanması konusunun hayata geçmediğini dile getiriyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörü, kısa çalışma desteğinin yıl sonuna dek sürmesini talep ediyor. Mobilya sektörü, mücbir neden kapsamındaki SSK prim ödemesi ve vergi ötelemelerinin 6 ay ertelenmesinin önemini vurguluyor. Anadolu iş dünyası ise istihdam kayıplarının giderilmesi konusunda talepler dile getiriyor, önerilerde bulunuyor.

Sektör temsilcilerinin ve Anadolu iş insanlarının bu açıklamaları, bende Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına (SBB) bağlı bir “Bilgilendirme Merkezi’’ kurulması gerektiği düşüncesine neden oldu. SBB’nin 2018’de belirlenen çalışma alanlarında “ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmak” konusu var. Dolayısıyla bu merkez, bir yandan sektörlerden, bölgelerden gelen haberleri ve şikayetleri inceleyebilir. Sorun olan konuları bakanlıklar ve parlamentoya aktararak yol gösterici olur.

COVID-19 tüm dünyada ülkelerin içe dönüp kendilerini sorgulamalarına yol açtı. Ülkeler iç pazarlarının öneminin farkına varıp, ona dönük üretimlerini nasıl geliştireceklerini daha çok önemsemeye başladı. Bilgi saklanarak değil, paylaşılarak yol gösterici olur. Bu nedenle Ankara kamu yönetimiyle, sektörler ve Anadolu iş dünyası arasında sürekli doğru bilgi akımına ihtiyaç var. Yol gösterme ve doğru/etkin karar alma ancak böyle sağlanabilir…

BUGÜNÜN NOTU:
Çin’in Hong Kong için çıkardığı yeni Güvenlik Yasası’yla hemen tüm yabancı kuruluşların bu ülkeden ayrılma kararı alması, yatırımın ilk koşulunun demokratik zemin olduğunu ortaya koyuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap