Sergilerden ve gastronomi dünyasından

Faruk ŞÜYÜN
Faruk ŞÜYÜN ODAK kitap@dunya.com

- Ara Güler fotoğrafları İzmir’de!

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) tarafından Ara Güler Müzesi işbirliğinde düzenlenen, Ara Güler Merhaba İzmir! Sergisi, Arkas Sanat Merkezi’nde açıldı. Ustanın daha önce sergilenmemiş İzmir ve civarına ait fotoğraflarının da yer aldığı sergi, sanatçının ikonik İstanbul fotoğrafları, Türkiye ve dünyadan kültür sanat dünyasının önemli isimlerine ait portrelerinin de aralarından bulunduğu 700’den fazla eseri görme fırsatı sunuyor. Ayrıca kişisel arşivinden kameraları ve eşyaları da sergilenen eserler arasında... Ara Güler Merhaba İzmir! Sergisi, 26 Temmuz tarihine kadar ziyaretçileri ağırlayacak.
Bu yazının ve “Yaşam Keyfi” köşesindeki tüm haberlerin ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe

Avrupa’ya ve imparatorluk dışına seyahat eden ilk Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in Paris ve ardından III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugenie’nin Osmanlı Başkenti İstanbul’a ziyaretinin tablo, gravür, fotoğraf, gazete kupür ve arşiv belgeleri, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nde düzenlenen sergiyle aynı bağlamda ele alınıyor.

Serginin ilk bölümü, daha ziyade Sultan Abdülaziz’in Paris seyahatine odaklanarak, bu yolculukla örtüşen dönemin sanatsal, iktisadi ve siyasi bağlamı ile 1 Nisanda İkinci İmparatorluk başkentinde kapılarını açan 1867 Evrensel Sergisi’ne ve ona yansıyan Osmanlı-Mısır ilişkilerine dikkat çekiyor.

Serginin ikinci ekseni, Fransız İmparatoru III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie’nin 11-19 Ekim 1869 tarihleri arasında Osmanlı başkentinde geçirdiği bir haftaya odaklanıyor.
Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe, 1867-1869 sergisi, 14 Mart’a kadar 11.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

- Doğa ve fotoğraf tutkunları ile hayvanseverler için

Dünyanın dört bir yanında 40 milyonun üzerinde ziyaretçi ile buluşan National Geographic sergilerinden Photo Ark, ilk kez Türkiye’de. Vahşi hayatı ve yaşam alanlarını etkileyen konulara dair farkındalık artırmayı hedefleyen Photo Ark, National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore imzasıyla gelecek nesillere dünya üzerinde yaşayan türlerle ilgili en dikkat çekici fotoğrafları hayvanseverler, doğa ve fotoğraf tutkunlarıyla buluşturuyor.
Sergiyi, Sıraevler No:55 Akaretler Beşiktaş adresinde Nisan ayının ortasına kadar ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün.

- Albaraka Hat Koleksiyonu Sergisi Köln’de

Albaraka Türk, kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği ‘Albaraka Hat Koleksiyonu Sergisi’ni Almanya’nın Köln şehrinde sanatseverlerle buluşturdu. Köln Yunus Emre Enstitüsü’ndeki sergi, 28 Şubat tarihine kadar ziyarete açık olacak.


- “Hayatın Mutfağı”ndan 58 yöresel reçete

Life Projesi ve Mutfak Sanatları Akademisinin işbirliğiyle raflardaki yerini alan yemek kitabı ‘The Cuisine of Life’ (Hayatın Mutfağı) Türkiye, Suriye, Irak, Yemen, Mısır, Cezayir ve Ürdün’den 24 farklı kişinin 58 yöresel reçetesini içeriyor. İngilizce olarak basılan kitap, mülteci ve ev sahibi toplulukların yemek kültüründeki önemli rolüne ışık tutuyor ve Life Projesi ile hayatlarına dokunulan bu isimlerin hikâyelerini anlatıyor.

- Mutfak Dostları Derneği yeni yönetim kurulunu seçti

Mutfak Dostları Derneği, 16’ıncı olağan genel kurulunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. 2014 yılında derneğin ilk kadın başkanı olan Zeynep Kakınç, 2020-22 döneminde dördüncü kez yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak.

- St. Regis Brasserie, mutfağını Yardımcı’ya emanet etti

St. Regis İstanbul’un Executive Şefi Mehmet Faruk Yardımcı oldu. Yardımcı, kariyeri boyunca İngiltere, Almanya, Dubai, Abu Dhabi ve Kazakistan gibi farklı coğrafyalardan edindiği gastronomik tecrübelerini, Türk ve dünya mutfağının sentezlendiği bir menü ile sunacak.

- Happy Moon’s yeni markası Icon, Akmerkez’de açıldı

Happy Moon’s Grup, yeni markası Happy Moon’s Icon’un ilk restoranını Akmerkez’de açtı. İtalyan mutfağı ağırlıklı dünya mutfağı menüsü sunan Icon, 200 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip…

- 39. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması başlıyor

39. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması için başvurular başladı. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Almanya’daki 6-14 yaş aralığındaki tüm çocukların katılabileceği yarışma bu yıl serbest tema ile gerçekleştiriliyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Edebiyat ajanı! 04 Haziran 2021
Fadiş 50 yaşında! 21 Mayıs 2021
Bir Hıdrellez sabahı 07 Mayıs 2021
Beklemek ve ummak… 09 Nisan 2021