Sıfır karbon fuarcılık felsefesini dünyaya yaymayı hedefliyor

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Dünyanın en eski fuarcılık şirketlerinden olan Messe Frankfurt, sektörde dönüşümü başlatacak bir iş modelinin öncülüğünü yapıyor. Yüzde 60’ı Frankfurt Belediyesi, yüzde 40’ı da Hessen eyaletine ait olan, dünya genelinde 130’dan fazla fuar düzenleyen şirketin son dönemde odaklandığı konu iklim mücadelesi. Kasım 2000’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Messe Frankfurt, bundan böyle Türkiye’deki fuarlarını Sıfır Karbon Fuarcılık felsefesiyle hayata geçireceğini duyurdu. Biz de bu felsefeyi Messe Frankfurt Türkiye Genel Müdürü Işın Sağlam ile konuştuk.

Kırmızı çizgilerimiz var!

Sağlam şirketin iki asra yaklaşan ömründe her zaman kırmızı çizgilerini ortaya koyduğunu vurgulayarak başlıyor sözlerine. Diyor ki, “Bugüne kadar kürk, savunma sanayi ve çevreye zararlı konularda fuar düzenlemeyi her zaman reddetmişiz.”

Sürdürülebilirlik meselesi ise 2004’te girmiş şirketin gündemine. Bu tarihte bir sürdürülebilirlik departmanı kurulmasına karar verildiğini belirten Işın Sağlam, şirketin Almanya’da sivil toplum kuruluşları, dernek ve birliklerle yoğun işbirliği içinde çalıştığının da altını çiziyor. “Bu işbirlikleri çerçevesinde 2004’ten bu yana fuar alanında atık suların geri kazanılması, fuarların karbon ayak izleri, enerji tüketimi gibi konularda veriler toplanıp, azaltmak adına projeler üretiliyor. Bunlardan biri otopark alanının üzerini fotovoltaik sistemle tıpkı bir tente gibi kapatıp, buradan enerji üretmek. Elde edilen solar enerji bütün alanın, stantların elektriğini karşılıyor. 2020 itibarıyla elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz. Bu, yıllık 19 bin karbon salımını sıfırlamak ve 1.5 milyon ağaca denk geliyor. Ayrıca atık suların da yüzde 90’ını dönüştürüyorlar” diye anlatılıyor elde edilen sonuçları.

Türkiye’de fuara gelenlerin ayak izleri siliniyor!

Messe Frankfurt’taki sürdürülebilirlik ve sıfır karbon fuarcılık çalışmaları elbette İstanbul ofisine de yansımış durumda. Işın Sağlam, 2015’te Türkiye yönetiminde gerçekleşen yeniden yapılanmayla birlikte sürdürülebilirliğin iş modeli olarak ele alındığını ifade ediyor. Çalışmalarını ise şöyle özetliyor: “Bir-iki yıl boyunca içimizde bazı stratejileri düzeltmekle uğraştık. Sürdürülebilir ekonomi adına biz neler yapabiliriz dişe düşündük. Şirket içinde projeler hayata geçirdik ve bunlara müşterilerimizi de dahil ettik.”

Geçen yıl şirket içinde karbon ayak izini silmeyi hedefleyen kararlar alındığını anlatan Sağlam, bu kapsamda seyahatleri azalttıklarını, mecburi uçuşlar karşılığında ise 350 fidan dikildiğini söylüyor.

Şirketin iki büyük fuarı Automechanika ve Motobike bu yıl “sıfır karbon fuar” konseytiyle düzenlenecek. Her iki fuara 2019’da gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı yaklaşık 150 bin. Işın Sağlam, “karbonsuzucus. com” adlı kuruluşla işbirliği yaptıklarını ve bu yıl her iki fuara gelen ziyaretçilerin karbon ayak izi karşılığında fidan dikme kararı aldıklarını söylüyor.

‘Türk ihracatçısı sayesinde büyüyoruz’

Işın Sağlam, Türkiye ofisi olarak son dönemde geçirdikleri ilginç gelişme sürecine de dikkat çekiyor. “Son 5 yıldır Almanya’da Türkiye’yi anlatırken, çok da parlak şeyler söylemiyoruz. Yaşananlar, sektörlerdeki daralma gibi konular yılsonu raporlarımızda anlatılıyor. Ancak olay sene sonu finansal verilerine gelince, anlattıklarımızla sonuçlar tutmuyor. Türkiye’nin pazar verileri oldukça iyi, büyüyor” diyen Sağlam, bu tabloyu Türk ihracatçısının vazgeçmeyen girişimci tutumuna borçlu olduklarının altını çiziyor. Sağlam sözlerini şöyle sürdürüyor: “İç piyasa daraldıkça şirketler ihracata, yeni pazarlara, yeni müşterilere saldırıyorlar. Sonuçta biz de her yıl hedeflerimizi aşıyoruz. Elbette kurdaki artışın da etkisi var ama Türkiye’deki büyümemizde yüzde 25-30’luk pay Türk ihracatçılarının pes etmeden yurtdışı tanıtıma yönelmelerine dayanıyor.”

Otomotiv şirketleri kadın projelerini anlatacak

Şirketin genel müdürlerinden biri kadın olunca, kadına yönelik projeler de arka arkaya tasarlanmış elbette. Işın Sağlam, nisan ayında yapılacak Automechanika Fuarı’nda fuara paralel “women talk” organizasyonu düzenlediklerini söylüyor. Bu kapsamda otomotiv şirketleri kadınlara yönelik projelerini anlatacaklar. Geçen yıl başlatılan uygulama, otomotiv sektöründe en başarılı kadın projelerini yürüten rol model şirketleri de ortaya çıkarmayı hedefliyor. Sağlam, “Bu yıl kadın otoyıkamacılar geliyor panele” diyor. Messe Frankfurt’un, dünya çapında 2 bin 600 çalışanı ve yıllık 733 milyon euro’luk cirosu ile 175’ten fazla ülkeye hizmet veren 30 iştiraki var. 2000’den bu yana İstanbul’da ofisi olan şirkette ilk kez Türkiye ofisinin başarısı nedeniyle dünya çapında bir ilke imza atılmış, ülke yönetimi yerli isimlere teslim edilmiş. Üstelik bir kadın bir de erkek olarak iki genel müdürün ataması yapılmış. Genel Müdürlük görevini Tayfun Yardım ile birlikte yürüten Işın Sağlam, “Bu, şirketin Türkiye’ye ve buradaki ekibe güvenini gösteriyor” diyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar