Şişli’nin mallarını devralıyor, 1 milyar liralık borç bitiyor

Vahap MUNYAR
Vahap MUNYAR İŞ DÜNYASINDA DİYALOG vahap.munyar@dunya.com

İSTANBUL’un Şişli İlçesi Belediye Başkanı Muammer Keskin, 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası göreve başladığında mali müşavir-muhasebeci yaklaşımıyla hesapları gözden geçirdi:

- 1 milyar lirası kamuya olmak üzere belediyenin toplam 2 milyar lira borcu var.

Borcun ulaştığı boyutu görünce şöyle düşündü:

-Şişli borçlu ama aslında en zengin belediyeler arasında.

Bu düşüncesini seçim öncesi verdiği şu söze bağladı:

-Şişli’nin kamuya ait mallarını Şişli’ye geri kazandıracağım.

Ekibini harekete geçirdi, ilk ele aldıkları alanlardan biri Bilgi Üniversitesi Kuştepe Yerleşkesi’nin bulunduğu yer oldu:

- Gülay Atığ’ın Şişli Belediye Başkanlığı döneminde Bilgi Üniversitesi Vakfı’na Kuştepe Kampüsü’nün bulunduğu alan her parseli 1 liradan verilmiş. Hayri İnönü döneminde alanın Şişli Belediyesi’ne devri için dava açılmıştı. O davanın peşini bırakmayalım.

Dediğini yaptı, dava Şişli Belediyesi lehine sonuçlandı:

- Bilgi Üniversitesi Kuştepe Yerleşkesi’nin bulunduğu arsa ve üzerindeki taşınmazlar Şişli Belediyesi’ne kazandırıldı. Parseli 1 liradan verilen başka yerler de var. Değerleri 500 milyon doları buluyor. Onların da peşini bırakmak yok, belediyemize geri dönmeli.

Ardından belediye binasının hemen yanında bulunan akaryakıt istasyonunun dosyasını inceledi:

- O akaryakıt istasyonu yeri Fatma Girik’in Şişli Belediye Başkanlığı döneminde 55 bin dolara kiraya verilmiş. Daha sonra Hayri İnönü döneminde Emir Sarıgül, aynı yeri 35 bin liraya kiraya vermiş. O kiracının belediyemize borcu 5 milyon lirayı bulmuş.

Akaryakıt istasyonundaki kiracıyı çıkarıp, yeniden kiraya verme yolunu seçti:

- Akaryakıt istasyonunu aylığı 300 bin liradan, 10 yıllığına kiraya verdik.

Sonra belediyeye ait otoparkları ele aldı:

-785 araç kapasiteli, sirkülasyonu yoğun olan 5 otopark işgal altındaydı. İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün desteğiyle 5 otoparkı dava ile geri aldık. Belediye adına işletiliyor. 5 otoparkın aylık geliri 2.5 milyon lirayı buluyor.

Bir taraftan tasarruf, diğer taraftan belediyeye ait malların geri kazanılmasıyla birlikte ortaya çıkan gelirlerle ilgili ekibine talimat verdi:

- Küçük-büyük çeşitli şirketlerden hizmet alımı, malzeme alımı olmuş. Özel sektöre 1 milyar lira borçluyuz. Öncelikle özel sektöre borcumuzu ödeyelim.

Geçen gün Muammer Keskin’le belediyede buluştuk, 1 yıl 4 aylık görev dönemini değerlendirirken şu hesabı ortaya koydu:

- 2 milyar liralık borcumuzun özel sektöre olan 1 milyar lirasının önemli bölümünü ödedik. Neredeyse bitmek üzere. Pandemi olmasaydı biterdi. Kamuya olan 1 milyar liralık borcumuz duruyor. Hatta biraz arttı.

Personel maaşlarına işaret etti:

- Göreve başladığımda personele 3 aylık maaş borcumuz vardı. Öncelikle maaşları rutin ödemeye başladık. Ardından 3 aylık birikmiş maaşları ödedik. Personele geçmişten kalan biraz daha borç var, onları da ödeyeceğiz.

Personel sayısına değindi:

- Belediye kadrosunda 2 bin 980 kişi vardı. Emeklilik yoluyla 2 bin 600’e indirdik. Arada yeni eleman alımlarımız oldu. Ancak, eleman alımını da çok kısıtlı yapmaya özen gösterdik.

Keskin, seçime girerken açıkladığı hedefi tutturursa, Şişli “En zenginler arasında yerini alır mı?

Esentepe’de 10 katlı binayı 90 yaşındaki kadın bağışçı yaptıracak

ŞİŞLİ Belediye Başkanı Muammer Keskin, Esentepe’de belediyeye ait bir arsada planlanan projeyi anlattı:

- 10 katlı bir projeye imza atmaya hazırlanıyoruz. Binada 500 metrekare kreş alanı, 575 metrekare ticari alan, 3 bin 950 metrekare de ofislerden oluşacak. Ayrıca, 60 araç kapasiteli otoparkı olacak.

Binayı 90 yaşındaki bir kadın bağışçının yaptıracağını belirtti:

- Bağışçımız şu anda elindeki daireleri satıyor. Binayı 15-16 milyon liraya yaptıracak. Belediyeye ait olacak bina bağışçımızın adını taşıyacak.

İller Bankası’ndan 15 milyon lira aldık

ŞİŞLİ Belediye Başkanı Muammer Keskine belediyeye merkezi idareden gönderilmesi gereken kaynağın miktarını ve temposunu sordum, yanıtladı:

- Vergilerden Şişli’nin payına düşen kaynağın bize yönlendirilmesi söz konusu. Ayda 7.5 milyon lira almamız gerekirken, 3-5 milyon lira arasında değişiyor. Kalanı borçlarımıza kesiliyor.

Emeklilik yoluyla personel sayısını azaltırken İller Bankası’ndan kredi aldıklarını belirtti:

- İller Bankası’ndan 15 milyon lira kredi aldık. Ayrıca, 25 milyon liralık da teminat mektubu aldık. O mektubu başka bankalardan kredi sağlamada kulandık.

Abdi İpekçi Derneği üst yapıya 15 milyon lira harcayacak

ŞİŞLİ Belediye Başkanı Muammer Keskin, Abdi İpekçi Caddesi ve Meydanı düzenleme çalışmalarına değindi:

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ni Güzelleştirme Derneği işbirliği ile başlattığımız yenileme-düzenleme çalışmaları sonlanınca yepyeni bir çehre ortaya çıkacak.

Yürümekte zorlanılan kaldırımlara vurgu yaptı:

- Proje bitince kaldırımların 3’te 2’si yayaların olacak. Abdi İpekçi Meydanı, gerçek anlamda meydan özelliğine kavuşup, kültür-sanat etkinliklerine açılacak.

Abdi İpekçi Caddesi projesiyle ilgili şu noktanın altını çizdi:

- Altyapı çalışmalarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Caddede üst yapının yenilenmesinin maliyetini dernek karşılayacak. Derneğin harcaması 15-16 milyon lirayı bulacak.

Abdi İpekçi Caddesi ve Meydanı’nın yeni haliyle 15-16 Eylül’de devreye gireceğini kaydetti:

- Ardından Rumeli ve Halaskargazi Caddelerinde de yenileme-düzenleme çalışmalarına başlayacağız.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar