27 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Siyasette kartlar yeniden karılıyor

Yeni kurulan partilerle siyasi yelpaze genişliyor... Davutoğlu ve Babacan partilerini kurdu, şimdi sırada Muharrem İnce var… Ancak kesin olan şu ki, yeni kurulan partiler, şimdilik ülkemizi yeni ortamlara taşıyacak program sunmaktan uzak görünüyorlar.

Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılıp yılbaşında yeni parti kuracağı haberi ile iktidar ve muhalefette parti kurma çalışmaları ‘'çeşitlenmiş'' olacak gibi görülüyor. Yakın dönemde ilk parti içinden ayrılış MHP'de yaşandı. Kongre talepleri frenlenen Meral Akşener ve arkadaşları ayrılarak İYİ Parti'nin kuruluşunu gerçekleştirdiler.

Ardından bir diğer kopuş Cumhur İttifakının büyük ortağı AKP'de yaşandı. Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile uzun süre ekonomiden sorumlu Bakanlık ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Ali Babacan partilerinden ayrıldılar. 7 ay önce Davutoğlu'nun ‘'Gelecek Partisi'' ve 5 ay önce de Babacan'ın ‘'DEVA Partisi'' kuruldu. Böylece iktidarı oluşturan iki partiden üç yeni parti oluştu ve bu partiler siyaset sahnesine katıldı. Muhalefet kanadında ise CHP'den 2014 yılında ayrılan Emine Ülker Tarhan, Anadolu Partisi'ni kurdu. Bu parti faaliyetine 2015 Aralık ayında kurucuları son verdi. CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile ters düşen Öztürk Yılmaz sert çıkışları nedeniyle disipline verildi, ardından partiden ihraç edildi. Yılmaz da 20 Temmuz 2020'de Yenilik Partisi'ni kurdu.

Son günlerde CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak yüzde 30'un üzerinde oy alan Muharrem İnce'nin partisinden ayrılma kararı aldığı ve yeni yıla dek partisini kuracağı haberleri çıkmaya başladı. İnce'nin kendisi konuşmadı. Haberler yakın çevresine dayanan kişilerin açıklamalarıyla yayınlanıyor. İnce olayını değerlendirdiğim bir üst düzey eski CHP yöneticisi bana ‘'Onun akıl hocalığını eski bir ANAP orjinli başbakan yapıyor. O da ‘CHP'den kimseyi alma' uyarısında bulunmuş olmalı. Sanırım bu öneriye uygun hareket ediyor. Parti yönetimiyle bir hesaplaşma içinde olduğu da düşünülebilir” dedi.

Ancak kesin olan bir nokta var ki, yeni kurulan partiler, şimdilik ülkemizi yeni ortamlara taşıyacak siyasal ve ekonomik program sunmaktan uzak gözüküyorlar.

BUGÜNÜN NOTU
75 yıl önce dün ABD'nin Hiroşima'da attığı atom bombası, 200 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. Hiroşima'da yiten canları anıyor, bombayı atan gücü bir kez daha lanetliyorum...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap