27 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Siyasi partiler diyalog platformu oluşturmalı

Moody’s’in not düşürmesi sonrası siyasi partiler ne yapabilir? Bir Anadolu iş insanı “Son dönemde Batılı liderler, siyasal bütünlüğümüz olmadığını görerek Türkiye aleyhine konuşuyor. Buna karşı bir an önce iç bütünlüğümüzü sağlayan bir siyaset geliştirmeliyiz” diyor.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in geçen cuma akşamı Türkiye'nin kredi notunu takvim dışı düşürmesi konusunda Anadolu’daki bir iş insanı “Bu önemli ama bana göre asıl sorun içerde birlik olmamamız. Bu dönemde önce onu sağlamaya ihtiyacımız var. Önce içeride birliği sağlamalıyız” dedi.

Hemen, “İyi de nasıl?” dedim. Aldığım yanıt şöyle oldu:

• Son dönemde Batılı liderler, bir siyasal bütünlüğümüz olmadığı hesabıyla demeçler veriyorlar. Biz bir an önce iç bütünlüğümüzü sağlayan bir siyaset geliştirmeliyiz.

Bu konuda bir önerisi olup olmadığına ilişkin şöyle dedi:

• İktidar ve muhalefet arasında bir diyalog platformu oluşturulmalı. Günün tartışmalı, çatışmalı söylemi dışında partiler arası bir arka planda, sağlıklı diyalog arayışına girilmeli. Bu platformda, partilerin tümü yer almalı. Parti yönetimlerini doğrudan bağlamayan değerlendirmeler bu platformda ele alınmalı. Doğrudan partileri bağlamasa da yaşanan sorunlarla ilgili konularda öneriler sunulabilmeli.

İş insanının anlattıkları bende, benzeri çalışmaların iş dünyası kuruluşları ve STK’lar aracılığıyla yapılabileceği düşüncesini uyandırdı.

Sorunlara çözüm için her alanda diyalog kurulması büyük önem taşıyor. Ayrıca, sorunlar karşısında ortak tavır arayışının da büyük önemi olduğuna inanıyorum.

Sorunların bu denli yakıcı olduğu dönemde ne iktidarın ürettiği çözümün, ne de muhalefetin iktidar karşıtı söylemleriyle ortaya koyduklarının, sorunların çözümü için kendi başlarına yeterli olamayacağını görüyorum.

Sorunların çözümü için ‘ulusal birlik içindeki ortak akla’ ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

GÜNÜN NOTU:
Moody’s’in "B2/negatif ve yatırım yapılamaz” şeklindeki notu, 2020’de verdiği ilk not indirim kararı olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap