19 °C
Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

Sosyal mecra ve teknoloji şirketleri 'korona'lı günlerde neler yapıyor?

Ülkelerin birbiri ardına vatandaşlarını evlerinde kalmaya yönlendirdiği hatta sokağa çıkma yasağı getirdiği bu günlerde, hepimiz internet sayesinde yaşamımıza devam ediyoruz. Bilgi almak, sohbet etmek, alışveriş yapmak, haberleşmek ve eğlenmek için en değerli kaynağımız internet.

Milyarlarca takipçisi olan sosyal mecra platformları da bu kritik dönemde dikkatli davranıyorlar. Sahte haberleri engellemek, halkı bilgilendirmek, dayanışmayı ve yardımlaşmayı artırmak için çalışmalar yapıyorlar.

Evlerde kalma süresi uzadıkça, sosyal mecra platformlarının önemi daha da artacak. Dilerim, Facebook, Instagram, Twitter, Google, YouTube ve Apple’ın yaptıkları, teknoloji dünyasına örnek olur. İnsanlık birlikte daha güzel bir dünya yaratmak için birlikte çalışır.

Facebook’tan Dayanışma ve Müdahale Fonu

Facebook, küresel ve bölgesel sağlık kuruluşlarının salgınla mücadelelerine destek olmak için, bu kuruluşlara Facebook ve instagram’daki “bağış araçlarını” kullanma imkanı sunuyor.

Platform, Birleşmiş Milletler Vakfı (United Nations Foundation) ve Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) ile birlikte Kovid-19 Dayanışma ve Müdahale Fonu’nu (COVID-19 Solidarity Response Fund) hayata geçirdi.

kovid-19 Dayanışma ve Müdahale Fonu’nun 20 milyon dolarlık bir hedefi var. Kullanıcılardan gelen bağışlar 10 milyon dolara eriştiğinde, Facebook 10 milyon dolarlık ek katkı sağlayarak bu bağış kampanyasını sonlandıracak.

Toplanan 20 milyon değerindeki fon, salgını küresel çapta takip etmek, anlamak, hastaların gerekli yardımı aldıklarından emin olmak, ön saf sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları tedarik ve bilgiye ulaşmalarını sağlamak ve aşı bulma çabalarını hızlandırmak için çalışan Dünya Sağlık Örgütü’ne gidecek.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Birçok insan koronavirüse karşı mücadeleye yardımcı olmak istediğini, ama bunu nasıl yapacaklarını bilmediğini söylüyordu. Biz de, Birleşmiş Milletler Vakfı ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte isteyen herkesin bağış yapabileceği Kovid-19 Dayanışma ve Müdahale Fonu’nu hayata geçirdik. Önümüzdeki haftalarda CDC Vakfı (CDC Foundation) ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki salgınla savaşmaya odaklanan 20 milyon dolar değerinde bir bağış kampanyası daha başlatacağız”

Twitter’daki el yıkama videolarına el yıkama emojisi geldi

Korona salgını hakkındaki sahte haberler ve fırsatçılara karşı kontrollerini artıran Twitter, bir de el yıkama emojisi çıkardı.

Güvenli Eller olarak çevireceğimiz #SafeHands kampanyası, COVID-19 salgınıyla gece gündüz demeden mücadele eden WHO tarafından destekleniyor.

Güvenli eller kampanyası çerçevesinde Twitter kullanıcıları #handwashing, #SafeHands, #HandWashChallenge and #WashYourHands hashtag’lerini kullanarak, el yıkama videolarını yayınlıyorlar.

640 bin takipçisi olan WHO Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebrevesus, kendi Twitter hesabında sürekli olarak bu hashtag’leri kullanarak el yıkayan kişilerin videolarını paylaşarak, onlara teşekkür ediyor.

Dr Tedros Adhanom Ghebrevesus ,Twitter’ın çıkardığı el yıkama emojisini de “Güvenli eller kampanyasına yaptığınız bu güzel katkı için teşekkürler” diyerek paylaştı.

Google faydalı bilgiler paylaşıyor

Google’da, “coronavirus” sözcüğüyle yapılan aramalarda, sayfanın üstünde başvurulacak adresler ve yararlı bilgiler paylaşılıyor. Ayrıca sayfada el yıkamayla ilgili bilgiler yer alıyor.

YouTube virüslü yayınlara reklam hakkı vermiyor

YouTube, Corona virüsü hakkında pek çok asılsız video ve yalan haberin önünü kesmek için içerik üreticilerinin virüsle ilgili reklamlardan gelir elde etmeyeceğini duyurdu.

Youtube’un reklam politikası trajik olaylarda reklam yayınlanmasına izin vermiyor. ‘corona virüs’ sözcüğünü kullanmadan yapay zekayı kandırmaya çalışanlar da şirketin filtrelerine takılmaktan kurtulamıyorlar.

Instagram filtreleri kaldırdı.

Instagram yaptığı yazılı açıklamada koronavirüs kapsamında alınan önlemleri duyurdu. “korona veya kovid-19” temalı tüm filtreleri engelleyen platformda, virüsle ilgili arama yapıp çıkan hashtag’leri tıkladığınızda karşınıza “Koronavirüs hakkına bilgi mi arıyorsun? Sağlıklı kalmak ve virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sunduğu en güncel bilgileri gör” yazısı çıkıyor.

Instagram, ayrıca kişinin yüzünü tarayarak koronavirüs teşhis edebildiklerini iddia eden her tür uygulama, filtre veya hesabı da engelleyerek, sahtekârların insanları kandırmasına izin vermeyen adımlarıyla dikkat çekiyor.

Apple konferans formatını değiştiriyor

Çok cesur bir adımla Çin dışındaki tüm mağazalarını kapayan Apple, sağlık örgütlerinden gelenler dışında korona virüsle ilgili hiç bir uygulamaya yer vermeme kararı aldı. Bu kararın gerisinde de, yanlış ve yalan haberlerin yayılmasını engelleme hedefi yatırıyor.

Apple ayrıca bugünlerde yapılması planlanan şirketin en önemli etkinliklerinden “WWDC developer conference”ın yüzyüze olan bölümlerini iptal etti. Yeni bir formatta devam edeceği belirtilen WWDC Apple’ın iPhone, iPad ve Mac’ler olduğu kadar iPS yazılımlarının en son versiyonlarının paylaşımı açısından son derece önemli.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap