Tarımsal üretimde La Nina kabusu…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Dünya tarım sektörünü şimdi de La Nina korkusu sardı. La Nina 2009-11 döneminde gıda fiyatlarını yüzde 37 oranında artırmıştı… Türkiye’de üretimi doğrudan etkilemese de dünya fiyatlarına etkisiyle ülkemizde de dolaylı bir etkiye yol açıyor, bu nedenle kaygı yaratıyor.

Arkadaşımız Evrim Küçük’ün haber analizi son dönemde dünyanın her yerinde iklim değişikliklerinin ortaya çıkardığı afetlerin, tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. ABD İklim Tahmin Merkezi (NOAA) “kız çocuğu” anlamına gelen La Nina olayının 2021 yılının Şubat ayına kadar süreceğini açıklıyor. Merkez, dünyanın kimi bölgelerinde kuraklığa, kimi bölgelerde aşırı yağışa yol açarak tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceğini belirtiyor ve gelişme tahminlerini aktarıyor.

La Nina, 2009-11 yılları arasında dünya gıda fiyat endeksinde yüzde 37 seviyesinde bir artışa neden olmuştu. La Nina’nın olumsuz etkisinin sadece tarımsal üretime değil, kömür, demir cevheri ve kauçuk hammaddesi gibi alanlarda da üretime olumsuz etkisi olacağı biliniyor.

La Nina’nın olumsuz etkisinin görüleceği tarımsal ürünler konusundaki tahminlerini açıklayan Amerikan İklim Tahmin Merkezi’nin verdiği bilgiler şöyle:

La Nina’nın yol açacağı kuraklık nedeniyle, soya üretiminin yüzde 80’ini yapan ABD, Brezilya ve Arjantin’de üretim azalacak. Halen 2.5 yılın zirvesinde olan fiyat daha da yükselecek.

Kuraklık, buğday üretiminin ABD, Arjantin ve Rusya’da düşmesiyle fiyat artışı yaratacak.

En büyük mısır üreticileri Arjantin ve Brezilya’ya kuraklığın etkisi olumsuz olacak. Avustralya, Tayland ve Brezilya’da şeker üretimi olumsuz etkilenecek. ABD’de pamuk zarar görürken, Avustralya’da pamuk için yağış fayda sağlayabilecek. La Nina kahve, kakao ve kauçuk üretimini de etkileyecek.

La Nina’nın etkileyeceği buğday, pamuk, mısır, şeker gibi ürünler ülkemiz piyasasında da etkisini gösterebilecek. La Nina Türkiye’de üretimi doğrudan etkilemese de dünya fiyatlarına etkisiyle ülkemizde de dolaylı bir etkiye yol açıyor, bu nedenle kaygı yaratıyor.

Bu kasırga tarım ürünlerinin vazgeçilmezliğini ortaya koyduğu için bizde de tarımın önemi konusunda farkındalığa yol açabilecektir düşüncesindeyim. Tarımcılarımızın konuyla yakından ilgilenmesinde yarar görüyorum.

GÜNÜN NOTU:
Dil ve anlatım ustası, gazeteci, yazar, doğa aktivisti ve hayvansever dostum Bekir Coşkun’u kaybettik. Kendisine rahmet, eşi Andree’ye başsağlığı dilerim.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Vergi cennetlerinin sonu 14 Haziran 2021