30 °C
Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Tat Gıda salgın döneminde çiftçiye 23 milyon TL’lik destek sundu

Türkiye’nin önemli domates alıcılarından olan Tat Gıda, çalıştığı 500 sözleşmeli çiftçiye koronavirüs döneminde 23 milyon TL değerinde avans verdi. Türk Traktör ile birlikte çiftliklerdeki mevsimlik işçiler için hijyen programını da devreye alan şirket, çadır kentlere duş ve tuvalet kabinleri yerleştirdi. Genel Müdür Kesimer, “Eylül sonuna kadar işçilerimizle birlikteyiz” diyor.

Pandeminin ilk günlerinden bu yana, her alanında olduğu gibi tarımda da, toplum sağlığını koruyarak üretimin sürdürülmesini sağlamak gündemin ana konularından oldu. Nisandan itibaren batı bölgelerindeki hasat için yola çıkması gereken mevsimlik işçilerle ilgili ön hazırlıklar yapıldı. Sağlık raporları ve seyahat belgeleri alındı ve birçoğu çalışacakları çiftliklere ulaştı ancak önemli bir sorun daha var. Aileleriyle birlikte tarımsal üretim için göç eden bu insanların koronavirüsten korunmaları gerekiyor. Tat Gıda ve Türk Traktör, başlattıkları ortak projeyle mevsimlik işçilerin sağlıklı ortamlarda yaşamaları ve çalışmaları adına örnek olacak bir adım attı.

Projenin detaylarını Tat Gıda Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer’den dinledik. Anlattığına göre ortak projeyle, her iki şirketin gönüllü çalışanları ve uzmanlardan oluşan bir ekip, mevsimlik işçilerin yaşadıkları çadırlara giderek hijyen ve eğitim odaklı çalışmalar yürütüyor. “Türkiye’de her yıl 300 bin dekarlık alanda sanayi domatesi dikiliyor. Bunun yüzde 17’sini Tat Gıda olarak biz işliyoruz. Ve her yıl 10-15 bin mevsimlik işçi, sırf domates için Bursa, Manisa Konya’daki tarlalarda çalışmak üzere yola çıkıyor. Çoğu, Urfa ve Mardin’den gelen bu ailelerin önceden belirlenen çadırlarda hijyenik koşullarda yaşamaları için elimizi taşın altına koymamız gerekiyordu” diyen Kesimer, bu sayede çiftçilerin de en temel sorununa dokunduklarını anlatıyor.

500 sözleşmeli çiftçi var

Tat Gıda, her yıl 1.000’e yakın çiftçiden domates alımı yapıyor, bunun 500’ünü ise sözleşmeli çiftçiler oluşturuyor. Her ikisi de Koç Grubu’nun tarım sektöründeki temsilcileri olan Tat Gıda ve Türk Traktör, yürüttükleri projede İzmir ve Bursa’daki mevsimlik işçi kamplarına odaklanmış. Kesimer diyor ki, “500’e yakın sözleşmeli çiftçimize yardımcı olan mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı 10 ayrı lokasyona öncelikle duş ve tuvalet koyduk. Çadırları aralarında iki metre olacak şekilde konumlandırdık. İşçilere eldiven, maske, sabun, şampuan gibi hijyen için gerekli temel ürünlerin yer aldığı bir hijyen paketi götürüyoruz. Ayrıca günlük kontrollerin yapılabilmesi için ateş ölçerler de temin ettik.”

Projenin önemli ayaklarından birini de koronavirüsle ilgili bilinçlendirme eğitimleri oluşturuyor. Gerek kişisel hijyen gerekse virüsten korunma yollarının anlatıldığı eğitimlerde, sağlık çalışanları tarafından hem çiftçilere hem de mevsimlik işçilere sunumlar yapıldığını anlatıyor Kesimer.

Çiftçi başına 45 bin TL’lik destek

Genel Müdür Kesimer’in asıl üzerinde durduğu konu, tarımda sürdürülebilirlik. “Pandemide tüm dünya sağlık ve gıdanın önemini bir kez daha kavradı” diyen Kesimer, bir tarım şirketi olarak Tat Gıda’nın uzun yıllardır sürdürülebilirlik adına önemli yatırımları olduğunu vurguluyor. Bu yıl domates üretiminin geçen yılki 2 milyon tonun biraz üzerine çıkmasını beklediklerini söyleyen Kesimer’e göre alınan tedbirlerle pandeminin bu plana olumsuz etkisi olmayacak. Tat Gıda da çiftçiyi bu anlamda rahatlatmak için önemli bir kaynak ayırmış. Kesimer, şirketin sözleşmeli çiftçileriyle yürüttüğü çalışmayı şöyle anlatıyor: “30 yıldır çalıştığımız çiftçilerimiz var. Bu işte güven çok önemli. Biz de pandemi sürecinde çiftçilerimize toplam 23 milyon TL değerinde ayni avans verdik. Gübre, fide, ekipmanlardan oluşan bu desteği, ektikleri arazi oranında sunduk. Çiftçi başına ortalama 45 bin TL gibi bir tutardan söz edebiliriz. Sene sonunda bize ürünle ödeyecekler.”

2019’da 21.5 milyon TL’lik teknoloji yatırımı yaptık

Koronavirüs döneminde en önemli şeyin, “hazır bulunurluk” olduğunu belirten Arzu Aslan Kesimer, Tat Gıda olarak birtakım senaryoları önceden yaşamanın avantajlarını gördüklerinin altını çiziyor. 2019’da 21 milyon liralık teknoloji yatırımı yaptıklarını anlatan Kesimer, “Tarımın otomasyona çok ihtiyacı var. Çünkü ülkelerin refahı arttıkça tarım işçisi bulmak zorlaşıyor. Biz de Türk Traktör ile birlikte Dijital Tarım projesini yürütüyoruz. Bursa Karacabey’de 2 bin 100 dekarlık arazide dijital tarım uygulamaları yapıyoruz” diyor. Pandemi döneminin, tarımın Y ve Z kuşaklarına, mühendislere olan ihtiyacını ortaya çıkardığına dikkat çekiyor Kesimer. Bu nedenle gençlerin tarımdan para kazanmalarını ve kırsalda kalmalarını sağlamak için teknolojiyi daha fazla ön plana çıkarmaya odaklanmış şirket. Tarım alanında dört start-up da dijitalleşme projesine dahil edilmiş. Kesimer, “Projeye dört yıl önce başladık. Önceleri çiftçiler ilgilenmedi ama sonra verimin yüzde 50’lere varan oranlarda arttığını gördüklerinde çalışmalarımıza katılmaya başladılar. Hedefi miz bu işin meslek olarak çiftçilerimizin torunlarının da ilgisini çekmesi. Bunun için para kazanacaklarını görmeleri lazım. Çünkü kırsaldaki Z kuşağının talepleri ile kenttekilerinki farklı değil.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap