9 °C
Uğur CİVELEK
Uğur CİVELEK ARKA PLAN dunyaweb@dunya.com

Tepkisel yaklaşımlarla daha farklısını beklemeyin!

Tepkisel yaklaşımlar ve öncelikle beklentilerin yönlendirilmesi şeklindeki yaklaşımlar, son çeyrek asır genelinde hiçbir ekonominin sorununu çözmedi ve daha da ağırlaşmasını engellemedi. Sürdürülebilir olmayan eğilimler ve geleneksel olmayan ekonomi politikalarının devrede olduğu süreç boyunca, ağırlaşan sorunlar sistemik kırılganlığı yeni rekorlara taşıdı ve güven bunalımını istikrarlı bir şekilde derinleştirdi.

Tepkisel yaklaşımlar, sorunların kökenine inmez ve kalıcı çözüm peşinde koşmaz; gerçeklerden ve bunları ısrarla gündemde tutmaya çalışanlardan hoşlanmaz. Amaç, belli bir çoğunluğun gözünü boyayarak kafaları karıştırmak ve beklentilerle birlikte davranış biçimlerini iyimser senaryoları destekleyecek şekilde farklılaştırmaktır. Zaman içinde, sorunlar ağırlaşırken kırılganlığın daha belirleyici hale gelmesi ve gelir dağılımının bozulmasından kaynaklı tüm sorunların yoğun bir şekilde istikrarsızlıkları beslemesi kaçınılmaz olur. Gündemden uzak tutulan tüm gerçekler ve üzeri örtülen çıkar çatışmaları, tepkisel yaklaşımlar sayesinde büyür ve yıkıcı olurlar!

Tepkisel yaklaşımlarla şekillenmiş ekonomi politikaları kısırdır, ne kadar dahiyane özellikler taşırsa taşısın sonuç değişmez! Teşhis önemli değilse tedavi de yoktur, aldatmaca çoktur! Geniş kitlelerin bir kısmını hala aldatmayı becerebiliyor olmanız, gelir dağılımındaki bozulmayı hızlandırarak tüm sorunları ağırlaştırır ve istikrarsızlıkların altyapısını geliştirir; sürecin devamında yaşanacakları ve sonucu etkilemez!

Tepkisel yaklaşımlar ile orta uzun vadeli hedeflerin yakalanması olası değildir. Sorunların ağırlaşması pahasına günü kurtarabilir, bedeli ileride ödenecek fahiş fiyatlardan biraz zaman satın alırsınız. Yalanların açığa çıkmasını, daha büyük ve daha katmerli yeni yalanlarla önlemeye çalışmak zorunda kalırsınız! Süreç içinde her şey o kadar karmaşık hale gelir ki, kendi yalanlarınıza inanmak gafletine bile düşebilirsiniz!

Son bir yıl genelinde ülkemizde yaşananlar ve geleceğe ilişkin tasarımlar, yukarıda özetlemeye çalıştıklarımız açısından ibret verici nitelikler taşımaktadır. Çok çeşitli ve ağırlaşmış sorunlara sahip olmak, bunlardan herhangi birinin tedavisi için gereken zamanı ve diğerleri üzerindeki yan tesirini hesaba katmamak, gerçeklerden uzak durabilmek için her yolu denemek kolay olamıyor!

Ekonomimizdeki resmi söyleme göre 2019 yılının ekonomik öncelikleri enflasyon ve dengelenmeydi; 2020’ninki ise büyüme olarak tanımlanmış! İç siyasete ilişkin oy hesapları, zaman içinde daha gerçekçi olunabilmesine izin vermiyor; daha önce benimsenmiş konularda kalıcı olabilecek bir sonuç alınmadan bu sorunları azdıracak türde hedef değişikliğine geçiliyor!

İçine düşülen çaresizlikler nedeniyle, denemenin geri tepme olasılığını reddediyor ve bunu dikkate alanları tehdit ederek hizaya getirmeye çalışıyoruz; başka bir deyişle tam tedbirsizliği yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ve tüm yumurtaları aynı sepete koyduruyoruz! Farklı kesimleri, hem birbirlerini ve hem de diğerlerini aldatmaya teşvik ediyoruz; sorunların ağırlaşması pahasına günü kurtarmanın, başka bir yolunu bulamıyoruz! 2019 yılında enflasyon ve dengelenme konusunda sadece görünümü farklılaştıran yapaylıkları unutma gafletine düşmekten kurtulamıyoruz!

Büyüme ateşini tutuşturmak için tehdit ve teşvik kapsamında tüm zorlamalar yapılıyor; düzenleyici ve denetleyici kurumlar da bu süreçte, temel görevlerini geri plana iterek inisiyatif kullanmaya zorlanıyor. En tedbirsiz olduğunuz konunun aynı zamanda en zayıf yönünüz olacağı tehlikesi görmezden geliniyor. Büyümeyi ivmelendirmeye çalışırken, enflasyon canavarının daha güçlü şekilde geri dönmesi olasılığını artırdığımızı hesaba katmak zorundayız ve bunu yapabilme lüksünü tüketmiş gibi görünüyoruz!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap