Teşvik sahiplerine cezalar yolda

Dr. Hakan ÇINAR
Dr. Hakan ÇINAR SIRADIŞI hakan.cinar@mentorgumruk.com.tr

Kulağa garip geldiğinin farkındayım. Teşvik sahibi olmak suç mu diye düşünüyor insan. Ancak şu sıra Yatırım Teşvik Belgesi (YTB) sahibi firmaların önemli bir dert kapılarında, onları büyük cezalar bekliyor. Bilgisi yahut farkında olmayan firmaların bu yazımı dikkatlice okumalarını tavsiye ediyorum.

17 Şubat 2020 tarihli Gümrükler Genel Müdürlüğü yazısında, YTB sahibi olan firmaların yürürlükte olan Ek Mali Yükümlülüğü ödemeleri gerektiği ve 2018 yılının başı itibarı ile bu yükümlülüğü yerine getirmeleri gereğinden söz ediyor. 14 Aralık 2017 Resmi Gazete Ek Mali Yükümlülüğün yayınlandığı ve yaşamımızda girdiği tarih. Diğer bir deyişle, 2018 yılından bu yana, YTB ile Ek Mali Yükümlülüğe tabi ürünleri ithal ettiyseniz, ödememiş olduğunuz bu “bana göre ismi farklı da olsa” geriye dönük olarak cezalı bir şekilde ödeyeceğiniz sonucu yer alıyor yazıda. İlgili paragrafı ekleyeyim, sonra açıklamaya devam edeyim.

“Bu kapsamda, ekli listelerde kayıtlı gümrük beyannamelerinin incelenerek tahsil edilmediği anlaşılan 2017/10926, 2018/11799 ve 2018/11973 sayılı kararlar kapsamı ek mali yükümlülüklere ilişkin olarak ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde (her bir işlemle ilgili fiiller ayrı ayrı değerlendirilmek suretiyle ceza gerektiren durumlar göz önünde tutularak) işlem tesis edilmesi hususunda;”

Bahse konu vergi İlave Gümrük Vergisi ise YTB’den istisna tutulurken, neden Ek Mali Yükümlülük istisna sayılmıyor diye baktığımızda, vergiden sayılmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Ek Mali Yükümlülüğün karşılığını incelediğimizde ise “Yerli üreticinin korunması ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla, işleme konu eşyanın ithalatı gümrük vergisi dışında benzer etki yaratan ek mali yükümlülük uygulamasına tabi tutulabilir” tanımı karşımıza çıkıyor. Diğer bir deyişle bu ek vergi, ama vergiden sayılmıyor.

Yasal mevzuatımıza göre, bir vergi ancak kanun yolu ile yürürlüğe girebilir. Burada ise müfettiş raporlarının gereği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ve İthalat Genel Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar sonucunda bugün itibariyle alınmış bir karar ve bir yazı söz konusu. Kısaca geçmişte var olmadığı kabul edilerek bugün itibariyle karar alındığı belirtilerek, karar kapsamı ek mali yükümlülüklere ilişkin olarak ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde (her bir işlemle ilgili fiiller ayrı ayrı değerlendirilmek suretiyle ceza gerektiren durumlar göz önünde tutularak) işlem tesis edilmesinin diye ifade ederken, geriye dönük de ceza uygulanacağının altı çizilmiş.

Bu kapsamda yer alan ürün ve cihazlara örnek vermek gerekirse, elektrik makine ve cihazlar, bunların aksam ve parçaları, kara nakil vasıtaları, hava taşıtları ve aksamları, gemiler, banyo küvetleri, eviyeler, lavabolar, mutfak eşyaları, pamuk, ipek, makinalar, kazanlar, mekanik cihazlar, saatler, optik aletler, seramik mamuller, cam eşyalar, plastikten inşaat malzemeleri gibi pek çok ürün sayılabilir. Menşe ülkesine göre bu liste ayrışıyor, 14 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de tüm liste yer almakta.

Yatırım yapmak amacı ile Yatırım Teşvik Belgesi almış, belge sayesinde Ek Mali Yükümlülük’ten bugüne dek istisna tutulmuş firmaları cezalandırıyor olmak, bu firmalar için oldukça ağır bir sonuç doğuracak şüphesiz. Zira adı Ek Mali Yükümlülük dahi olsa, aslında yatırım amaçlı gelen bir ürünün vergiden istisna olması gerektiğinin bence er veya geç kamu otoritelerimiz ve Sayın Bakanımız da farkına varacaklardır. Daha önce menşe sebebiyle gelen cezaları kaleme almış kamu iradesinin dikkatini çekmiştim. Darısı Teşvik Belgesi sahiplerine…

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Bir iki üç çip 08 Ekim 2021
Ortaya karışık program 10 Eylül 2021
Haydi büyüyelim 03 Eylül 2021
Bozulan tedarik zinciri 13 Ağustos 2021