TPAO ve Cezayirli Sonatrach enerji anlaşması imzaladı

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Türkiye ile Cezayir arasındaki enerji işbirliği son dönemde hızla artıyor. Türkiye’nin dördüncü büyük gaz ihracatçısı olan Cezayir ulusal enerji şirketi Sonatrach, 2016’da BOTAŞ ile anlaşma imzalamış ve birlikte enerji işbirliği kararı almıştı. Bu kez bir anlaşma da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan (TPAO) geldi. TPAO ile Cezayirli Sonatrach, geçtiğimiz hafta sessiz sedasız bir ön anlaşma imzaladı. Anlaşmanın detayları açıklanmasa da ülkedeki yeni petrol arayışını kapsadığı ifade ediliyor. Cezayirli şirketin TPAO ile birlikte anlaşma imzaladığı bir diğer şirket ise Rus devi Zarubezhneft. Daha önce dünyanın en önemli enerji şirketleri Chevron ve ExxonMobil ile de görüşmelerde bulunan Sonatrach, Türk ve Rus kurum ve şirketlerle yaptığı anlaşmalarda yeni rezervlere yöneleceği, geliştirme ve üretim konusunda olacağı ifade ediliyor.

TPAO ve Sonatrach arasında anlaşmanın temeli aslında oldukça eskiye dayanıyor. 2013 yılında dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO’nun Cezayir'de çalışmasını istediklerini belirtmiş, gerek karada gerekse de denizde Cezayir'in petrol şirketi Sonatrach ile de ihalelere katılabileceklerini açıklamıştı. Sonatrach ve TPAO ile yapılan ön anlaşma ile aradan geçen 7 yılın ardından hayata geçmiş oldu. Bilindiği üzere ocak ayında Türkiye ve Cezayir arasında önemli bir anlaşma imzalanmıştı. Botaş ve Cezayir ulusal petrol şirketi Sonatrach, doğalgaz tedarik anlaşmasını 5 yıl daha yani 2024 yılına kadar uzatılması kararını imzalamıştı. Sonatrach, Türk enerji piyasası için oldukça önemli bir şirket. Türkiye’nin LNG ithalatının yüzde 38’ini tek başına karşılıyor. Diğer yandan Türkiye’deki en önemli yabancı enerji yatırımcılarından da biri.

5 ülkede faaliyette

TPAO, yurtdışında 5 ülkede faaliyet gösteriyor. Azerbaycan’da Azeri-Çıraklı-Güneşli projesinde yer alan TPAO, Bakü-Tiflis Ceyhan Boru Hattı, Şahdeniz ve Güney Kafkasya Doğalgaz Boru Hattı olmak üzere 4 farklı çalışmada yer alıyor. Rusya’daki Baytugan’da faaliyet gösteren TPAO buradaki faaliyetlerine ise 2014’te Baitex adlı şirketin hisselerini alarak hız kazandırdı. Afganistan’da Mezar-ı Şerif ve Sandıklı bölgelerinde Dragon Oil ve Ghazanfar Investment ile birlikte çalışan TPAO, buradaki faaliyetlerini TP Afghanistan Ltd. adlı şirketi üzerinden gerçekleştiriyor. Irak’ta Siba, Badra ve Missan kentlerinde çalışan TPAO, KKTC’de de aramalarını sürdürmekte. Sonatach ile anlaşma onaylanırsa TPAO'nun çalıştığı 6'ncı ülke Cezayir olacak.

Rönesans ile Ceyhan'da tesis yapıyor

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yılın eylül ayında Rönesans Holding hem kendisinin hem de Ceyhan Endüstri Bölgesi'nin ilk endüstriyel üretim projesi olan Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi'nin resmi ortaklık ve lisans anlaşmalarına imza atmıştı. 1.4 milyar dolarlık projenin ortakları arasında Sonatrach ve Güney Koreli GS E&C bulunuyor. Türkiye'nin cari açığını 250 milyon dolar azaltması beklenen projenin inşaatına bu yılın sonunda başlanacak ve 2023'te tamamlanacak. Proje ile Türkiye'nin cari açığının 250 milyon dolar azaltılması hedefleniyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021