6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Trabzon yatırımlarında turizm, tarım ve su ürünleri önde

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu, kentlerinde yatırımların yoğunlaştığı üç alanın turizm, tarım ve su ürünleri olduğunu belirterek 2019 ile ilgili sonuçlar verip, yatırımların 2020’de de sürdüğünü açıkladı.

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu’na göre 2020 yılında kentlerinde yatırımlarda turizm, tarım ve su ürünleri öne çıkıyor. Sohbetimizde Hacısalihoğlu bu alanlarda geçen yılın verilenini açıklayıp, bu yıl daha da iyi sonuçlar beklediklerini söyledi. Verdiği bilgiler şöyle: 2019’da Trabzon’a 606 bini yabancı 1 milyon 660 bin turist geldi. Bundan 363 milyon 750 bin dolar gelir elde edildi. Yurt dışından 519’u Suudi Arabistan’dan, 241’i Almanya’dan, 233'ü Birleşik Arap Emirlikleri’nden bin 546 dış uçuş gerçekleşti.

AB İş Geliştirme merkezinin halen devam eden 69 milyon tutarındaki 24 proje önümüzdeki süreçte tamamlanacak. Tarımsal ve Kırsal destekleme kapsamındaki projelerden 8’i konaklama, 7’si konaklama ve yeme içme, 4’ü yeme içme, ikisi ahşap işletme ve diğerleri çay, süt, su ürünleri ve arıcılık yatırımları.

Geçen Ocak/Kasım döneminde 13 firma 298 milyon lira büyüklüğünde 662 kişi istihdam hedefli teşvik belgesi aldılar. Yatırımların onu hizmet/imalat sektöründe, 2’si enerji, biri de bir tarım sektörü firması.

Özel sektör yatırımlarının yanı sıra kamu sektörü yatırımları da söz konusu. Su ürünleri araştırma enstitüsü ve 14.5 kilometrelik Zigana dağı tüneli yapılıyor. Trabzon geçişi Kanuni Bulvarı, Trabzon Avni Aker ve Akçaabat Fatih Stadyumu ile Millet Bahçesi ve KTÜ Çocuk Hastanesi de süren kamu yatırımları. Trabzon hava limanına artan yolcu nedeniyle ikinci pist yapım çalışmaları da sürdürülüyor.

3 Aralık 2019’da proje sözleşmesi imzalanan Trabzon Yatırdım Adası ve Endüstri Bölgesi’nin 720 günde tamamlanması planlandı. TOBB’un katkılarıyla Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi’nde fuar ve kongre merkezi inşaatı hızla sürüyor. Vakfıkebir’deki 4. OSB’de ilk fabrika inşaatına başlandı. Türkiye fındık ihracatının yüzde 42’sini 130 bin tonunu gerçekleştiren Trabzon bundan 853 bin dolar gelir sağladı.

Hacısalihoğlu’nun kenti ile ilgili verdiği bilgiler böyle…

Günün notu: Anadolu’da birçok kent, kendi değerlerini refaha döndürme çabası içinde. Trabzon’da da bunu görüyoruz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap