13 °C
Murat YILDIZ
Murat YILDIZ TEKNO STRATEJİ myildiz@dunya.com

Tüketici akıllı yaşam istiyor

Tüketicilerin akıllı yaşam ürünlerine ilgisi artıyor. Doğru ürünlere makul fiyatlarla ulaşmak ise çok daha önemli.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye giriş yapan Anker, tüketici elektroniği alanında iddialı ürünleri rekabetçi fiyatlarla pazara sunuyor. Ancak Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Cem Bodur ile hem geçtiğimiz bir yılda Türkiye pazarında neler yaptıklarını hem de Anker’in yeni ürün stratejilerini konuştuk.

- Artık teknoloji şirketleri müşteriye ulaşabilmek için daha yenilikçi işler yapmak zorundalar. Anker’in inovasyon döngüsü nasıl işliyor?

Bizim için inovasyonun merkezinde tüketici yer alıyor. Ana amacımız, en iyi inovasyonu en erişilebilir fiyat aralıklarında müşterilerimize sunmak. Anker’in 300’e yakın patenti var ve istihdam gücümüzün yarısını Ar-Ge çalışanları oluşturuyor. E-ticaret platformlarının büyüyen iş hacmi, müşterilerimizle olan iletişimimizi daha interaktif bir şekle dönüştürüyor, Böylelikle bizimle temas eden her müşteri, markamızı ve ürünlerimizi herkese açık biçimde özgürce değerlendirme fırsatı yakalıyor. Bugün global ve yerel birçok e-ticaret platformunda Anker’in en yüksek puanları almasının arkasında bu tüketici odaklı yaklaşım yatıyor. Müşterilerimizi dinliyor ve yeni ürünlerimizi onlardan aldığımız geri dönüşlere göre tasarlıyoruz. Hatta müşterilerilerimizden gelen geri bildirimlere, geliştirdiğimiz teknolojilerden bile daha fazla önem veriyoruz. Anker’de fikre önem verme süreci, ürün daha geliştirme aşamasındayken başlıyor. Bir ürünü piyasaya sunmadan önce sayısız testten geçirip kullanıcılarımızdan fikir alıyoruz. “Sizce bu ürün nasıl daha iyi hale gelebilir?” ve “Bu ürün beklentilerinizi tam anlamıyla karşılıyor mu?” gibi sorular soruyor, ürünlerimizi gelen yanıtlara göre geliştiriyoruz. Müşterilerimiz bize e-posta, telefon ve canlı destek kanallarımız üzerinden diledikleri zaman kolayca ulaşabiliyor. Düzenli olarak anket çalışması gerçekleştirerek, Ar-Ge faaliyetlerimizde çerçeveyi müşterinin belirlemesine olanak tanıyoruz.

- Şu anda hangi trendler tüketici tarafında daha fazla ilgi görüyor?

Teknoloji dünyasında son yılların en çok konuşulan konu başlıkları arasında elbette yapay zeka, IoT ve sesli arama başı çekiyor. Konu akıllı yaşam olunca özellikle tüketiciye konfor sağlayan nesnelerin interneti (IoT) ve sesli arama özellikleri öne çıkıyor. Örneğin eskiden Kara Şimşek’i izleyip kendi arabamızla konuşmanın hayalini kurardık. Bugün bu teknolojiye hemen her araçta sahip olmak mümkün hale geldi. Google Voice Assistant destekli Roav Bolt, çakmak şarj cihazına takılıyor ve bir araç içi sesli asistana dönüşüyor. “OK Google” komutuyla pek çok işlemi yerine getirmek böylece kolaylaşıyor. Yine benzer şekilde IoT odaklı ürün portföyümüzün amiral gemisini Nebula mobil projeksiyon aygıtlarımız ve elbette Türkiye’de de çok ilgi gören Anker Eufy RoboVac robot süpürgelerimiz oluşturuyor. Bu aygıtlar sahip oldukları yenilikçi teknolojiler ve hayatı kolaylaştıran fonksiyonlar sayesinde, Anker’i tüketicinin gözünde konfor ve işlevsellikle eşdeğer bir markaya dönüştürüyor.

- Anker Türkiye pazarında 1 yılı geride bıraktı. Bu bir yılı nasıl geçirdiniz?

Anker başta şarj teknolojisi, kulaklık, hoparlör ve akıllı telefon aksesuarları olmak üzere akıllı yaşam teknolojilerinde Amerika, Avrupa, Asya, Ortadoğu gibi pek çok pazarda lider konumunda ve çok güçlü bir marka algısı var. Az önce bahsettiğim tüketici odaklı inovasyon yaklaşımı, bu marka gücünün temelini oluşturuyor. Tüketiciye “premium” kalitede ürünleri çok daha erişilebilir fiyatlarla sunuyoruz. Bu da kısa sürede son kullanıcıya ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Biz Türkiye pazarına 2018 yılı başında girdik. Globalde olduğu gibi ilk etapta e-ticaret platformlarına ve perakende zincirlerine yoğunlaşan bir rota izledik. Bugün baktığımızda 500’ün üzerinde mağazada ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Tüketici Anker’i zaten globaldeki başarısından ötürü tanıyor ve bekliyordu. Bu nedenle markaya ısınma süresi neredeyse yaşanmadı. Türkiye’nin güncel teknolojiye büyük ilgi duyan genç nüfusu başta olmak üzere tüketici Anker’i çok sevdi. Bunun yanı sıra Anker yeni girdiği pazardaki pazar payını artırdığı gibi, pazardaki bazı yeni nesil teknolojilere duyulan ihtiyacı da tetikleyip büyütüyor. Örneğin; Robot Süpürge pazarı Türkiye’de henüz istenen büyüklükte değil, ancak son bir yılda pazarın yüzde 80’inini domine etmeye başladık. Müşteri memnuniyeti anketlerine baktığımızda fayda maliyet anlamında Anker Eufy RoboVac olarak en çok tercih edilen markayız. Hedefimiz önümüzdeki 5 senede 50.000 haneye daha girmek.

- Tüketicileri gelecekte neler bekliyor?

Teknoloji, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir hızda gelişiyor. Yapay zeka, makine öğrenimi, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojiler sayesinde büyük bir kırılım yaşıyoruz. Akıllı yaşam teknolojileri önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek. Sesle arama teknolojisinin de gelişmesiyle, artık makinelerin tuşlarına basmıyor onlara komut vermeye başladık. Evlerimizde şimdiden kullanmaya başladığımız sanal asistanlar üzerinden, çevremizdeki tüm akıllı cihazları sesimizle kontrol ediyoruz. Temizliğin robot süpürgelere bırakıldığı bu yeni süreçte, tüm dikkatimizi işimize verecek, kazandığımız ekstra zamanı da sevdiklerimizle birlikte geçireceğiz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap