23 °C
Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

Tüketiciler elektronikte sadece yeni ürün değil hizmet de bekliyor

Yapay zeka, bulut bilişim, büyük veri, nesnelerin interneti, 5G, akılı mobil cihazlar ve sosyal mecranın birleşmesi evleri, ofisleri, şehirleri akıllandırıyor. Bilgisayar aracılığıyla birbirine bağlanan sistemler insanlardan bağımsız olarak kendi aralarında haberleşerek iletişimlerini yürütüyorlar.

Bilgisayarlar son yıllara kadar komutları insanlardan alıyordu. Giderek birbirlerini yönetme becerisi elde ettiler. Resim ve ses tanıma kapasiteleri yükseldi. Zeki süper bilgisayarlar sonsuz kapasiteleriyle artık en ince ayrıntıları birleştirebiliyorlar. Geçmiş verilere bağlı olarak geleceği tahmin edebiliyorlar. Öngörüler ve çıkarsamalar yapabiliyorlar.

Akıllı cihazların kapasitesi hızla artıyor. Ancak, tüketiciler hala “insandan insana” iletişimi çok değerli buluyor. Bu yüzden, teknoloji markaları satış noktalarına da büyük yatırım yapıyorlar. Dünyanın en değerli altıncı markası Güney Kore kökenli Samsung da bunlardan birisi.

Türkiye’deki köklü yerli markaların gücünü “münhasır bayilikten” aldığı gerçeğini gayet iyi gözlemleyen Samsung, özel deneyimler sunabilmek için ülkemizdeki bayi ve servis teşkilatını hızla yaygınlaştırıyor.

Samsung MENA (Middle East North Africa- Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölümünün, geçen hafta Malta’nın başkenti Valletta’da düzenlediği Samsung Forum 2020’de Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy Türkiye’deki çalışmalarını şu sözlerle açıkladı.

Küresel bir marka olarak Türk tüketicisiyle ilişki kurmayı nasıl başarıyorsunuz?

Türkiye bizim için çok önemli. Samsung olarak global ürün, hizmet ve perakende tecrübemizi yerel stratejiler ile birleştirerek hedeflerimize ulaşıyoruz. Türkiye’de tüketici elektroniğinde başarılı olabilmek için dağıtım kanalınızı, servis yapılanmanızı, ürün gamınızı yerel ihtiyaçlara göre oluşturmanız gerekiyor. Biz de bu doğrultuda ürün gamımızı Türkiye ihtiyaçlarına göre genişletiyoruz. Türkiye’ye özel geliştirilen 70 cm. kombi buzdolapları, ankastre ürünler, ürün gamımıza yeni katacağımız derin dondurucular bunlardan bazıları.

Kanal stratejinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Perakendenin geleceği olarak gördüğümüz çoklu kanal stratejisini Samsung bünyesinde uygulayan birkaç ülkeden biriyiz. Tüketicilere daha hızlı ve kaliteli hizmet için, iş ortaklarımızı da bu sürecin içine alarak geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanında yeni konsept deneyim mağazaları açıyoruz. Mevcut mağazalarımızı yeniliyoruz. Ayrıca, var olduğumuz tüm satış kanallarında yeni deneyim alanları oluşturuyoruz.

Bayi ve servis yapılanmanız sürüyor... rakamlar ne durumda?

Biz içinde bulunduğumuz dönemi “Deneyim Çağı olarak adlandırıyoruz. Türk tüketicilerine Samsung deneyimini yaşatabilmek için faaliyet gösterdiğimiz tüm satış kanallarında yenilikler yapıyoruz. Türkiye genelinde 200 servis ağı ve 1.000 teknisyenimiz var.

Münhasır bayi sayınız ne oldu?

Türkiye’de 450 mağazamız var. 2020 hedefimizse 550. Franchise sistemiyle büyüyoruz.
Tüm tüketicilerimize yenilikçi teknolojileri global perakende vizyonumuzla sunarak, her mağazada aynı standartlarda Samsung deneyimini yaşatmayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra, Evkur gibi çeyiz mağazlarında da varız. Tabi ki online satışımızı da geliştiriyoruz.

Türkiye’de montajını yaptığınız ürünler var mı?

Süpürge, buzdolabı, ankastre ürünler ve bazı televizyonlarımızın montajını Türkiye’deki yerel üreticilerimiz gerçekleştiriyor. Bu ürünlerin bir kısmını da bölgedeki ülkelere ihraç ediyoruz.

Pazardaki konumunuz nasıl?

3 - 4 kapılı buzdolabı segmentinde 3 yıldır, Gardırop tipi buzdolabı segmentinde 5 yıldır pazar lideriyiz. Üç yıldır lider olduğumuz üstten donduruculu buzdolabı kategorisinde, 500L üstü segmentte 2019’da yüzde 35,8’lik pazar payımızla ilk sırada yer aldık.

Çamaşır makinesinde rakamlar nasıl?

10 kg ve üstü segment pazarında yüzde 24; kurutmalı çamaşır makinesi segmentinde yüzde 32 pazar payı ile lideriz. Bu segmentte son 4 yıldır liderliği kaptırmadık.

Televizyon?

Dünyada, televizyonda 14 yıldır pazar lideri konumundayız. Türkiye TV pazarındaysa, son 4 senedir cirosal büyüklük açısından birinci sıradayız.

Ar-Ge Yatırımlarınız ne kadar?

Dünya genelinde 36 Ar-Ge merkezimiz var. Her yıl Ar-Ge’ye ortalama 14 milyar dolar yatırım yapıyoruz. İş gücümüzün yüzde 20’si sadece araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde görev alıyor. 7 bin 438 patentimizle global patent lideri konumundayız. Yedi tane Yapay Zeka Merkezimiz var. 2021 yılında tüm ürünlerimizi yapay zekâ ile güçlendirip nesnelerin internetine dahil etmeyi planlıyoruz.

Pazarlama çalışmalarınız küresel kampanyalar mı?

Pazarlama ve iletişim stratejimizi de Türkiye gerçeklerine göre planlıyoruz. Global kampanyaların tümünü alıp doğrudan uygulamıyoruz. Marka konumlandırması ve pazarlama çalışmalarımızı yerli pazarın koşullarına göre tasarlıyoruz.

Önümüzdeki dönem için Türkiye’deki hedefleriniz ne?

Türkiye genç nüfusu ve tüketicilerin teknolojik ürünlere olan ilgisi açsından dikkat çeken bir ülke. Türkiye MENA bölgesinin en büyük ve en önemli pazarı. Biz Samsung Türkiye olarak ülkemizin gücüne inanıyoruz ve yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz.

PSM Caz Festivali’nde cinsiyet eşitliği ve erişilebilirlik ön planda

PSM Caz Festivali, bu sene 30 Nisan-5 Temmuz tarihleri arasında dördüncü kez düzenlenecek. 80’i aşkın yabancı ve yerli sanatçıyı ağırlayacak olan festivalin tüm programı erişilebilirlik ve cinsiyet eşitliği bakış açısıyla yapılıyor.

PSM Caz Festivali, müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini sağlamak için harekete geçmeye çağıran uluslararası Keychange programının parçası.. Bu yıl katılan sanatçıların yüzde 30’u kadın. PSM, 2022 yılına kadar festival programında kadın sanatçı sayısını artırarak, 50:50 cinsiyet dengesi sağlamayı hedefliyor.

Zorlu PSM, mekanı ve hizmetlerini Türkiye’de nüfusun %12’sini oluşturan engelli bireylerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırmak hedefiyle düzenleyen bir kuruluş. PSM Caz Festivalinde Özel Erişim Kategorisi mevcut. Bu kategori özel ihtiyaç sahibi müzikseverlerin en düşük kategori biletiyle aynı fiyatta bilet almasına imkan tanıyor. Ayrıca, özel erişim bileti kapsamında engelli bireylere ücretsiz refakatçi ve asistanla birlikte gelme imkanı sunuluyor.

(PSM Caz Festivali’nin biletleri Zorlu PSM gişelerinde ve Zorlu PSM’nin yeni satış platformu passo.com.tr de bulunabiliyor).

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap