Türk şirketi, dünyanın en büyük 37'nci sistem entegratörü seçildi

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Türk inşaat sektörü neredeyse son 10 yıldır dünyanın en büyük müteahhitler listesinde ikincilik koltuğunu kimseye devretmiyor. Her yıl 40’tan fazla Türk şirketi bu listede, Çin’i gölge gibi takip ediyor. 1874 yılından bu yana yayımlanan ENR 250 çalışmasında da 2020 yılı verilerine göre 44 Türk şirketi listeye girdi, 19 milyar dolarlık iş üstlendi. Teknik müşavirlikte Türk firmaları 118 ülkede 2.5 milyar dolarlık iş üstlenirken, 225 tasarım firması arasında da 6 Türk şirketi kendine yer buldu. Peki mühendislik ve teknik destek konusunda durum nasıl? Bu alandaki küresel çalışmayı CFE Media Technology düzenliyor. 2020 yılı listesine giren tek Türk şirketi ise Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik adlı firma. Kontrolmatik, dünyanın en büyük 37’nci sistem entegratörü oldu. 24 ülkeye teknoloji ihraç eden Kontrolmatik’in kurucularından Sami Aslanhan ile konuştuk.

"Microsoft'la başladık 24 ülkeye ulaştık"

2008’de Ömer Ünsalan ve Selahattin Kartal ile birlikte şirketi kurduklarını dile getiren Aslanhan, “İlk işimiz Ocak 2008'de aldığımız Microsoft Genel Müdürlük Binası’ydı. Kısa bir süre sonra da yurtdışındaki ilk projemizi Azerbaycan’daki Zagalata Havalimanı’nda gerçekleştirdik. 2010 yılında bizleri daha üst seviyelere taşıyacak bir adım attık, merkezi İsviçre’de bulunan sektörün önde gelen elektrik şirketi ABB Electric Company ile küresel bir partnerlik sözleşmesi imzaladık” dedi.

Afganistan'da iş yapıyor

Aslanhan’ın verdiği bilgiye göre 2011 yılı şirketin değişimi için oldukça önemli. Zorlu Enerji’nin 4 adet gaz santralinde kontrol sistemlerini kurduklarını anlatan Aslanhan, “Burada en ciddi pazarlarımızdan biri olan Afrika’ya girmeye karar verdik. Etiyopya’daki Tanas Beles şeker fabrikası ilk çalışmamız oldu. Sistem Entegratörü Giants’ın 2018 listesine göre, “Kontrol Mühendisliği” alanında dünyanın en büyük 52’nci sistem entegratörü seçildik. Aynı çalışamın 2019 yılı listesinde de 44’üncü sıraya yükseldik. Şu anda Afganistan, kuzey Afrika ülkeleri gibi zorlu bölgelerin de yer aldığı 24 farklı ülkede 300’ü aşkın projeye imza attık” diye konuştu. Kontrolmatik şirketinin üç tane ticari faaliyet alanı var. Operasyonel Teknolojiler & Endüstriyel Yazılım-Kontrol Sistemleri, Haberleşme, Bilgi Güvenliği & Nesnelerin İnterneti ve Güç Sistemleri. Aslanhan, “Dünyada bizi diğer firmalardan ayıran çok fazla özelliğimiz var. Bir kere uçtan uca sistem yönetimi yapan ender şirketlerdeniz. Afganistan, Irak, Kenya, Ürdün, Etiyopya, Burkina Faso gibi zorlu coğrafyalarda Batılı firmalar gitmekte zorlanırken, bizler kolaylıkla çalışmalarımızı yapabiliyoruz. Şu anda Irak, Kenya, Kuveyt, Gine’de proje ofislerimiz var” dedi.

GE’NİN İŞ ORTAĞIYIZ

Sami Aslanhan, tamamlanan büyük projeler sayesinde oluşan güçlü referanslara sahip olduklarını ve General Electric’in Yüksek Gerilim ve Otomasyon alanında Türkiye, Sudan ve Afganistan çözüm ortağı ve yetkili temsilciliğini yürütmekte olduklarını belirtti . Aslanhan, “Bu da aslında bu büyüklükte global bir markanın bize güvenmesinin yaptığımız işi ne kadar doğru ve başarılı yürüttüğümüzün kanıtı niteliğinde. GE, Huawei, ABB, Siemens, Nozomi, OSI Soft gibi güçlü şirketlerle kurulan işbirlikleri sayesinde de yaptığımız pek çok iş bulunuyor” diye vurguladı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar