Türk şirketi, Semerkand Havalimanını yenileyecek

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile yaşanan siyasi gerilim, Türk şirketlrini ilk göz ağrısı pazarlardan Orta Asya ülkelerine yönlendirdi. Genellikle turizm, yol gibi projelere yönelen şirketler, son dönemde daha spesifik alanlarda kendini göstermeye başladı. Havalimanları bunlardan biri.

Türk inşaat şirketlerinin son dönemde Orta Asya’da en fazla imza attığı projeler ise Özbekistan’da öne çıkıyor. Özbekistan’ın ilk ücretli otobanını Taşkent-Semerkand arasında yapmak için ihaleyi geçtiğimiz aylarda Cengiz-Kolin ve Kalyon konsorsiyumu kazanmıştı. Şimdi de ülkenin ikinci büyük kenti olan Semerkand’da bir başka önemli projeyi daha Türk firması üstlendi.

Projede 245 kişi çalışacak

Türk inşaat mühendisliği şirketi Kiklop, Özbekistan'ın Semerkand Uluslararası Havalimanı'nı iyileştirmek için yapılan projede yer alacak.

Türk firması Kiklop, projede Özbek Primetime Group şirketi ile birlikte çalışacak. 245 kişinin çalışacağı proje 62 milyon dolar yani 470 milyon liraya mal olacak. Özbekistan’ın ikinci büyük havalimanı olan Semerkand Uluslararası Havalimanı şu anda yılda 500 bin yolcuya hizmet veriyor. İlk kez 1992’de yapılan havalimanı, 2004 yılında 100 bin yolcu ve altı kategorisinde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında "Yılın en iyi havalimanı" seçilmişti. Türk şirketinin de yer alacağı modernizasyon çalışması ile yolcu kapasitesi neredeyse 3 kat artacak ve 1.4 milyona ulaşacak.

Açık Semalar Projesi başlattı

Bilindiği üzere 1 Ağustos 2020’de Özbekistan, tüm bölgesel havalimanlarını tekrar gözden geçirme projesi kapsamında iki yıl boyunca sürecek Açık Semalar çalışmasını başlatmıştı. Bu çalışmanın önemli ayaklarından birini de Semerkand Uluslararası Havalimanı oluşturuyor. Yenilenme çalışmasının 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz aylarda da 2 önemli havalimanı projesine Türk inşaat şirketleri imza atmıştı. Temmuz ayında Limak İnşaat’ın paydaşı olduğu “Limakmarashstroy” firması Kemerovo Uluslararası Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binası yapım işini 40 milyon dolara kazandı. Ardından da Sibirya bölgesinin en büyük şehri Novosibirsk’te bulunan Uluslararası Tolmaçevo Havaalanı’nın yeniden inşasına ilişkin ilk etabın ihalesini, Rusya’daki önde gelen Türk inşaat şirketlerinden Ant Yapı 195 milyon dolara üstlenmişti.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021