27 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Türk şirketleri Napolyon’un fonuyla tünele girecek

Türk liman şirketlerinin en güçlü olduğu ülkelerin başında Malta geliyor. Akdeniz’in batısında yer alan ada ülkesi Malta’nın dünyaya açılan iki büyük limanını Yıldırım Holding ve Global Yatırım Holding işletiyor. Türk müteahhitlik şirketlerinin de karayolu ve gayrimenkul yatırımlarına başladığı ülke şimdi de, tarihinin en önemli projesini hayata geçirmek için düğmeye bastı. Malta’nın asrın projesi olan tünel inşaatı için ihale süreci başladı. 3 adadan oluşan ülkedeki en büyük adalar olan Malta ve Gozo’yu birbirine bağlayacak tünel için ihaleye çıkılıyor. İhaleye Türkiye, Çin, Hollanda, Fransa ve Japonya’dan şirketlerin oluşturduğu 4 konsorsiyum teklif verecek.

300 milyon dolarlık proje

300 milyon dolarlık bütçe ayrılan ihaleye Türk şirketleri Makyol ve Yapı Merkezi, Fransız Devleti’ne ait Caisse des Depots et Consignations fonuna ait Egis şirketi ile birlikte teklif verecek. Çinli China Communications Construction (CCCC) liderliğindeki CGYI Malta-Gozo Konsorsiyumu, İtalyan Salini Impregilo, İngiliz Equitix, Japon Itochu ise diğer teklif veren şirketler oldu. Malta Altyapı Bakanlığı’nın yürüttüğü proje 13 kilometrelik bir tüneli kapsıyor. 3 şeritli yol bağlantısı olacak tünelin günlük araç kapasitesi ise 6 bin 500 araç olarak hesaplandı. Malta Altyapı Bakanı Ian Borg teklif verenler için ‘altyapı gelişim devleri’ tanımını kullanırken ihaleyi alacak şirketin ayrıca tüneli belirli bir süreliğine de işleteceğini ifade etti. Akdeniz’in denizcilikte merkezi sayılan ülkedeki Gozo ve Malta adaları uzun süredir feribot ile birbirine bağlanıyor. 1960’ların sonlarına doğru iki adayı birbirine bağlayacak bir çalışma için heyet oluşturuldu. İlk çalışma ise 1972 yılında resmiyet kazandı ve Malta Hükümeti, Japonya ile çalışma kararı aldı. Ancak ilk görüşmeler Malta’daki muhalefetin karşı çıkmasıyla hayata geçilmedi. 2011 yılında gündeme tünel projesi alındı, ancak yine çalışma gerçekleşemedi.

Fonun büyüklüğü 155 milyar euro

Makyol ve Yapı Merkezi ile birlikte projeye teklifte bulunmaya hazırlanan Fransız kamu finans kurumu Caisse des Depots et Consignations’un kurulması Napolyon Bonaparte dönemine uzanıyor. Dönemin konsey üyesi Jean Berenger’in ortaya attığı fon için Napolyon oluşuma izin veriyor ve Berenger’i Genel Müdür olarak atıyor. Ancak bir süre sonra yaşanan ekonomik kriz sonrası fon askıya alınıyor. Napolyon’un ardından Kral 18’inci Louis, fonun resmi kuruluşuna onay veriyor ve 1816 yılında resmi olarak süreç tamamlanıyor. Genel amacı devlet memurlarının emeklilik süreçlerini yönetmek adına kurulan Caisse des Depots et Consignations, şu anda ülkenin en önemli bankaları da dahil bir çok şirketinin de ortağı durumunda. 155 milyar Euro’luk varlığı olan fonun çalışan sayısı ise 140 binin üzerinde. Makyol ve Yapı Merkezi’nin Fransız kamu kuruluşu ile birlikte hareket etmesi, Türk şirketler adına önemli bir gelişme. Eğer ihale süreci Türk firma lehine sonuçlanırsa, Paris ve Ankara arasında olumsuz seyreden siyasi ilişkilere de olumlu bir katkı sağlayabilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap