20 °C
Hasan AKDOĞAN
Hasan AKDOĞAN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET hakdogan@akddenetim.com

Türkiye çapında antrepo denetimi yapılıyor

Sayın DÜNYA okurları, Türkiye’ye getirilen eşyaların serbest dolaşıma sokulmadan önce gececi depolama yerinde veya antrepolarda sahiplerince tutulması mümkün bulunmaktadır. Bu nedenle katlanılan maliyet ardiye ücreti oluyor ama yeterli finansman veya stoklama yeri sağlandığında ithalat vergileri ödenerek eşyalar buralardan çekilebiliyor.

Antrepolara eşya giriş çıkışı 2008 Temmuz ayından önce gümrük memurları tarafından gerçekleştiriliyordu. Her bir memurun üzerinde birçok antrepo bulunduğu için sistemin sağlıklı işlemediği tespit edilince Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği sistemi ihdas edildi.

Bu işlemler YGM’lere devredildi. Dolayısıyla YGM gerek kendileri gerekse gümrük mevzuatında belirtilen nitelikteki elemanları çalıştırarak bu işlemleri halihazırda yapıyorlar.

Antrepolar YGM lerin personeli tarafından hergün denetleniyor. Yılda iki kere stok sayımlarını YGM yapıyor. Kameralarla her gün gümrük idareleri antrepoları izliyor. Yılda iki kere idareler heyet kurarak tüm antrepoları denetliyor. Teftiş programlarında Müfettişler antrepoları denetliyor. Bunların dışında ihbar veya şikayet halinde antrepolar denetim ve incelemeye alınıyor.

Tüm bu denetimler yetmiyor ki birde bu hafta başında Ticaret (Gümrük) müfettişleri Türkiye çapında antrepoların ani denetimi ile görevlendirilmiş bulunuyor. Pandemi döneminde böyle geniş çaplı bir denetimin mutlaka bir anlamı olmalı.

Bir taraftan Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi işletilerek ve yerinde gümrükleme, izinli alıcı, izinli gönderici yetkileri firmalara verilerek müthiş bir serbestlik ortamı sağlanırken antrepoların bu kadar fazla denetime tabi tutulmasının altında önemli gerekçeler olsa gerek.

Memur denetiminde işlemler yapılırken yapılan soruşturmaların çokluğu biliniyordu. Sisteme YGM’ler girince inceleme ve soruşturmaların oldukça azaldığı bir realitedir. Kuşkusuz memurların birden fazla antrepoda aynı anda bulunmaları imkansızdı. YGM ve personeli her an hazır bulunduğu için inceleme ve soruşturmalara yol açan konuların azalmış olası normaldir.

Bu hafta müfettişlerin yaptıkları denetimlerin sonuçları herkes tarafından merak edilecektir. Sistemin düzgün işleyip işlemediği konusunda en azından bir fikir sahibi olmak mümkün olabilir. Ki, YGM sisteminin yararlarının ne kadar önemli olduğunun da anlaşılacağını umuyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap