Türkiye Finans’ın sahibi Orta Doğu’nun en büyük bankasını kuruyor

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

2007 yılında Finans Katılım Bankası’nın çoğunluk hisselerini satın alarak Türkiye’ye adım atan Suudi Arabistan merkezli National Commercial Bank (NCB) önemli bir satın almaya imza atıyor. Suudi Arabistan'ın ilk lisanslı bankası olan NCB, ülkenin önemli finans kuruluşlarından Samba Financial Group'la yapacağı birleşme için çerçeve anlaşmasını imzaladı. Eğer anlaşma kabul edilirse 214 milyar dolarlık bir dev ortaya çıkacak. NCB ve Samba Financial Group’un oluşturacağı yeni finans kuruluşu, Orta Doğu’nun en büyük bankası olacak. 1953 yılında kurulan NCB, 1999 yılında Maliye Bakanlığı’nın Kamu Yatırım Fonu (PIF) tarafından devlet kontrolü altına girdi. Hisseleri Riyad Borsası Tadawul’da işlem gören NCB’nin Suudi Arabistan'daki 400 şubesinde 8 binin üzerinde çalışanı var. Türkiye ve diğer yurtdışı ofisleriyle birlikte çalışan sayısı 14 bine yakın. Bankanın aktifleri ise 116 milyar dolar.

Yüzde 11’i Gözde Girişim’in

2007 yılında ilk uluslararası satın almasını gerçekleştiren NCB, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın yüzde 60’ını 1 milyar 80 milyon dolar ödeyerek satın almıştı. Yurtdışına Türkiye’den açılan NCB, zamanla hisse oranını artırdı ve oran yüzde 67’ye çıkardı. Türkiye Finans Katılım Bankası’nın bir diğer güçlü ortağı olan Ülker Ailesi’nin yönettiği Gözde Girişim Sermayesi’nin ise yüzde 11’e yakın hissesi var. Diğer ortaklar kategorisinde ise hisse oranı yüzde 22. Birleşme sürecindeki Samba 1980 yılında kuruldu. Eski adı Saudi American bank olarak bilinen Samba Financial Group’un Dubai, Londra gibi şehirlerde dahil 72 şubesi bulunuyor. Samba’nın aktifleri ise 98 milyar dolar civarında.

27 milyar dolarlık pandemi desteği

Bilindiği üzere petrol fiyatlarının çöküşü ve koronavirüs pandemisinin yayılması ile Suudi Arabistan önemli bir kriz sürecine girdi. Riyad yönetimi bu süreçte, bankalara 27 milyar dolarlık destek açıklamıştı. NCB ve Samba Financial Group arasındaki birleşme ise bu sürecin sonuçları arasında görülüyor. Birleşme, anlaşmanın tamamlanması ile birlikte 4 ay sürecek ve işten çıkarma yapılmayacak. NCB finansal danışman olarak J.P. Morgan Saudi Arabia şirketini, yasal danışman olarak ise Abuhimed Alsheikh & Alhagbani Hukuk Bürosu'nu atadı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar