'Türkiye Sağlıkta Yüksek Teknolojiyi Yakalamalı '

Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

Almanya'da Hannover Üniversitesinde ekonomi eğitimi aldıktan sonra uluslararası boyuttaki girişimleriyle dikkat çeken Hasan Şahin, deneyimlerine dayanarak bir çok uyarıda bulundu. 1995 yılında kurulan ACENDİS adlı ve başta Orta Doğu olmak üzere, Çin Halk Cumhuriyeti'ne kadar uzanan coğrafyada etkinlik gösteren kuruluş, ağırlıklı olarak anahtar teslim hastane kurma konusunda uzmanlaşmış.

Ülkemizde de bugüne kadar bir çok hastanenin kurulmasına öncülük etmiş olan Hasan Şahin, özellikle, hastanelerde kullanılan cihazlarda, yüksek teknoloji gerektirenler konusunda uyarılarda bulunuyor.Şahin, 'Türk üreticiler dikkatimi çektiği ve gözlemlediğim kadarıyla, hastane ve hasta yatakları ile benzeri konularda uzmanlaşmışlar.Bu konuda dış alıma gerek yok.Fakat bizim üreticilerimiz, bir adım ileri giderek, artık aynı Almanya'nın yaptığı gibi yüksek teknolojik tıbbı malzeme üretimini yakalamaya yönelmeliler.' dedi.

1995 yılında Almanya'da kurulan ve anahtar teslim hastane yapımı yanında, yüksek teknolojik medikal cihazları da sağlık sektörü hizmetine sunmayı da görev edinen ACENDİS, Çin Halk Cumhuriyetini geleceğin pazarı olarak görüyor.

ACENDİS, CEO'su Hasan Şahin,'Önümüzdeki yıllarda Çin'de 5 bin özel hastane yapımı planlandı.Bu sadece ACENDİS için değil, Türk medikal malzeme üreticileri için de kaçırılmayacak bir fırsat ve pazar.Bu fırsat kaçırılmamalı.' dedi.

Almanya'da her üç işletmeden birinin ihracata yönelik üretim yapması sonucu bu ülkenin Dünya'nın en büyük ihracatçısı olma özelliğini kazandırdığına dikkat çeken Şahin, bunda yüksek teknolojik ürünler yanında kalitenin de büyük rol oynadığını vurguladı.

2020 yılının Türk Ekonomisine yeniden büyük bir ivme kazandıracağı görüşünü vurgulayan Hasan Şahin, her ülke ekonomisinde iniş ve çıkışların olduğunu, bununda normal karşılanması gerektiğine dikkat çekti.

ACENDİS, sağlık sektörü yatırımlarına, en üst kaliteli tıbbı cihaz ile malzeme değil, finansman konularında yol göstericilik ve çözüm ortaklığı getiriyor.Hasan Şahin,bunu başta Türkiye olmak üzere, sayısız ülkedeki yatırımlarda da gösterdiklerine dikkat çekiyor.

Şahin en son olarak Ürdün'ün Başkenti Amman'da yapımına 2015 yılında başlanan El Kindi hastanesine dikkat çekerek, buranın 33 bin metrekare olduğunu ve 10 katlı hastanede 140 yatak,, 5 yoğun bakım ünitesi,9 ameliyathane ile hizmet vermeye başladığını , maliyetin ise 50 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

El Kindi hastanesi Bariatric Cerrahi alanında uzman bir hastane olarak da ayrı bir özellik taşıyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar