9 °C
Hilmi DEVELİ
Hilmi DEVELİ EKONOMİDE SATIR ARASI hilmideveli@gmail.com

Türkiye’de bir ilk; Oyuncakçılar İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi…

2014 yılından günümüze oyuncak sektörünün gelişmesi ve yapılacak yatırımlarla sektörün dış ticaret açığını kapatırken, ihracatını artırmak üzere gerek duyulan kümelenme ihtiyacı konusundaki çabalar sonuçlandı.

Yıllık ortalama 700 milyon dolar dolayında oyuncak ithal eden Türkiye oyuncak sektörü temsilcileri, Kırklareli Vize’de kurulacak oyuncak ihtisas organize sanayi bölgesi için imzaları attı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2015-2018 Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nde yer verdiği ancak bu süreçte hayata geçirilemeyen Oyuncakçılar İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi, Oyuncakçılar Kooperatifi TOY-KOOP ve Asrey İnşaat’ın girişimleri, PAGDER & ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB) ve Plastik Sanayicileri Derneği’nin de (PAGDER) paydaşlığında hayata geçiyor..

Çin’in Santo Bölgesi ve Almanya’nın Nürnberg şehirlerindeki oyuncak kümelenmelerinden sonra Türkiye’de Kırklareli’nin Vize ilçesinde faaliyete geçecek bölge hakkında Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda PAOSB Plastikçiler İhtisas Özel OSB Başkanı olan Fidan Aslan Eroğlu’ndan yapılan çalışmaları paylaşmasını rica ettim.

Oyuncak üreticileri Vize’de Teşvik Yasası’nın getirmiş olduğu yatırım teşviki, konum avantajı, istihdam ve kümelenmenin sağlayacağı maliyet avantajları ile sektörün ithalatını azaltırken, katma değerli üretim yapma imkanına sahip olacağını ifade eden Fidan hanım şunları paylaştı;
“Geçtiğimiz yıllarda PAGDER ile birlikte Türkiye’de bir ilk olan plastikçiler ihtisas özel OSB ile plastik üreticilerini bir araya toplayarak modern bir üretim alanı oluşturmak ve üretim tesislerini şehir içinden çıkarmayı amaçlayan yapılanmayı ortaya koymuştuk.

Altyapı çalışmaları sona eren PAOSB’nin komşu bölgesi konumunda bulunan 1 milyon metrekarelik alanı günümüz itibariyle Oyuncakçılar Kooperatifi TOY-KOOP işbirliği ile Türkiye oyuncak sektörüne tahsis etmiş bulunuyoruz.

Kırklareli'nin Vize İlçesi'nde yer alacak Türkiye'nin ilk oyuncakçılar ihtisas özel OSB'sinde henüz kuruluş aşamasında..

38 oyuncak üreticimiz yerlerini ayırtmış durumda.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kayıtlarına göre ülkemizde 156 oyuncak firması faaliyet gösteriyor. Bu çerçeveyle baktığımızda şimdiden sektörün dörtte birine Vize’de sinerji imkânı sunmuş olacağımızı görüyoruz.

Öte yandan yüzde 70’ini plastik oyuncakların oluşturduğu sektörde oyuncak üreticileri komşu sanayi bölgesinde faaliyet gösteren plastikçiler ile ham madde, makine ve aksam ile çeşitli hizmetleri ekonomik yollardan temin etme olanaklarına sahip olacak.

Bu kümelenme modelinin en büyük artılarından biri ise yerli oyuncak üretiminin artarak, sektör firmalarının markalaşmaya, dış ticaret faaliyetlerine daha fazla emek ve sermaye ayırması ile sektörü geliştirecek olmasıdır.

Yıllar içerisinde ithal oyuncaklara getirilen vergiler ve yüksek döviz kurları karşısında ithal ürün maliyetlerinin artması da oyuncak ithalatçısı firmaları üretim yapmaya yönlendirdi.
İhtisas sanayi bölgelerine verilen teşvikler sektörlerin ve ekonominin gelişimine katkı sağlamakta. Oyuncak imalatçılarının Kırklareli Vize’de yapacakları yeni tesis yatırımlarından yüzde 45 yatırım indirimi, yüzde 30 indirimli ve kesintisiz elektrik tedariki sağlaması, komşu sanayi bölgesinde plastikçiler ile bir arada çalışacak olması bölgeyi önemli bir üretim üssü haline getirecek.

Bölgemizin üç yıl içerisinde altyapı ve mevzuat düzenlemelerinin tamamlanması ile üreticilerin tesislerini kurmalarına olanak sağlanmış olacak.

2022’de üretime başlayarak yerleşim yeri sorununu çözen oyuncak sektörü mensuplarımız sektörün katma değer ve markalaşma adına çalışmalarına ağırlık verecek.

Bu yapılanmada işbirlikleri ve destekleri olan Oyuncakçılar Kooperatifi (TOY-KOOP) Başkanı Ender Mıcık’a da teşekkürlerimi sunuyorum.

Başlangıçta 600 bin metrekare ve büyüme alanları ile 1 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin ülkemize, oyuncak sektörüne ve bölgeye hayırlı olmasını dilerim.”

Fidan Aslan Eroğlu’nun kurulacak yeni OSB ye ilişkin verdiği bilgiler özetle bunlar..

Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin ülkemize kazandırılmasında emeği geçenlerden, Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren, ekonomik kalkınmanın sanayileşmeden geçtiğinin bilincinde olan değerli iş kadını ,Türkiye’nin ilk ve tek OSB Başkanı Fidan Aslan Eroğlu’nu ve emeği geçenleri kutluyor, kurulacak yeni OSB’nin oyuncak sektörüne ve ülkemiz ekonomisine hayırlı olmasını diliyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap