“Türkiye’yi e-lojistik merkezi yapmalıyız”

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Türkiye’nin coğrafi konumunu e ticaret alanında fırsata çevirme yönünde atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Bu konuda proje yürüten şirketlerin arasına Azure Grup da katıldı.

Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, Çin’in başlattığı “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin modern İpek Yolu’nun bir devamı olduğunu, Türkiye’nin de bu çalışmada önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Çin’den gelen ilk yük treninin 2019’da Türkiye’den geçtiğini hatırlatan Gül, “Azerbaycan-Gürcistan– Türkiye arası planlanan demiryolu hattı da tamamlandı. Bu Türkiye’yi dünya için daha önemli hale getirdi” dedi. Çin’den başlayan proje için ülkede 11 noktada toplama ve operasyon merkezinden sevkiyat yapabilecek bir altyapı kurduklarını dile getiren Gül, “Projenin batı tarafında yer alan Avrupa’da da altyapımızı hazırladık. Avrupa Birliği içerisinde 7 adet depo ve dağıtım merkezi için çalışmamızı yaptık. Türkiye ve Ortadoğu-Kuzey Afrika hattında var olan dağıtım merkezlerini daha da geliştirdik” dedi. Sektördeki 47 yıllık tecrübemiz sayesinde şu anda tren ve TIR taşımacılık modeli ile dünyanın en büyük lojistik organizasyonu olan bu projeyi hayata geçirdik. Yeni nesil lojistik sistemi olan e-lojistik sayesinde e-ticareti arttırarak hem ülkemizin ihracatına büyük katkı sağlayacağız, hem de tüm gençlerimize yeni bir ek kazanç kapısı açarak istihdam sağlamış olacağız” diye konuştu.

Tarihi proje için oluşturdukları ağın dünya ticaretinin 4’te 3’üne ulaşacağını anlatan Erkan Gül, “ Yıllık 1 trilyon dolar üzerinde olan dev bir projenin dev bir organizasyon ağını oluşturduk. Şu anda Çin’den İngiltere’ye, Afrika’dan Rusya’ya tek bir tuşla ürün gönderebiliyoruz” dedi.

Türkiye’yi dünyanın tam merkezinde dev bir lojistik HUB olarak değerlendirerek bu dev projesinin yüzde 10’luk kısmını bu coğrafya üzerinden geçirmeyi hedeflediklerini belirten Gül, “Bu da ülkemizde gerçekleşecek olan en büyük proje olacaktır” dedi. “KOBİ’lere ihracat fırsatı vereceğiz” Çin’den veya Avrupa’dan getirilen yükleri adrese teslim gerçekleştirdiklerini, depolamada da 1 haftaya kadar ücretsiz hizmet verdiklerini kaydeden Gül, “Bu hizmeti sadece Türkiye’de değil, İtalya, İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Slovenya, Irak, İran, Katar gibi bulunduğumuz ülkelerde de veriyoruz. Bu hizmetle Türkiye’deki KOBİ’lere önemli bir lojistik avantajı sağlayacağız. Böylece ihracat ve ithalat konusunda daha cesur olmalarının da önü açılacak. Ayrıca parsiyel olarak adlandırılan kargo taşımacılığında da maksimum avantaj sağlanacak” dedi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021