TÜRKONFED: Kur istikrarı işin temelidir

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

23 bölgesel federasyondan oluşan TÜRKONFED’in “Ekonomi biliminin bile açıklayamadığı yöntemlerin kullanılması belirsizliği artırıyor...” bildirisi, ekonomi yönetimince dikkate alınmalıdır.

Türkiye girişim dünyasının gönüllü örgütü ve bu konumuyla bir sivil toplum oluşumu olan TÜRKONFED, ekonomik gidişattan kaygı duyduğunu belirtiyor ve ekliyor: Bir ekonominin sağlıklı işleyişi ve refah üretebilmesi için kur istikrarı temeldir... Bu saptama, ekonomi yönetiminin resmi kararı olan ‘’kur gideceği yere kadar gider‘’ diyen resmi görüşün tam aksi ve bir ‘’tez’’ içermesi nedeniyle de anlamlı. TÜRKONFED ekleme yapmayı ihmal etmiyor: Bizler, gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş bağımsız iş dünyası örgütüyüz... Bu bizim ‘’ortak kaygımız.” Bununla, bu çıkışın salt 3-5 kişiyi bağlamayacağı, tüm girişimcilerin çıkışı olduğunun altı çizilmiş olunuyor.

Dünyanın zor dönemden geçtiğini bildiklerini kabul eden TÜRKONFED yönetimi “Bir taraftan COVID-19, diğer taraftan siyasi gerilimlerden mülteci krizine, iklim değişikliğinden gelir adaletsizliğine pek çok sorunun gündemde olduğunun‘’ altı çiziliyor, hak teslim ediliyor. Ama bu ifadenin sonrası çok anlamlı: Bu konjonktürde ekonomi biliminin bile açıklayamadığı yöntemlerin kullanılması belirsizliği artırıyor...”           

Bununla, siyasi otoriteye, ekonomi biliminin öngördüğü bir yöntemin benimsenmesi için davetiye çıkarılıyor. 2001 krizi sonrası uygulanan başarılı politikalarla 2013’de kişi başına milli gelirin 12.500 dolar olan orta gelir tuzağını aşma noktasına gelindiği hatırlatılıyor. Gerçekten, Türkiye’de ekonomik kıyaslama yapmak için baz noktamız bu olmalı, yerinde bir hatırlatma. Bütün bu çıkıştan sonra TÜRKONFED’in önerisi basit ve çok yalın:

-Merkez Bankası başta olmak üzere kurumlarımızın bağımsızlığını yeniden tahsis edecek hukuki düzenlemeler yapılmalı. Öngörülebilir bir ekonomi politikası hiç vakit kaybetmeden hayata geçirilmelidir.

TÜRKONFED’in bu bildirisi bünyesinde yer alan bütün Türkiye’ye yayılmış hepsi birden fazla ilde örgütlenmiş 23 bölgesel federasyon ve iki sektörel federasyon adına yayınlanıyor. Bana göre eli taşın altında olan iş insanının görüşlerini ve eleştirilerini içeriyor. Ekonomi yönetiminde yer alanların, TÜRKONFED’in açıklıkla ortaya koyduğu görüşlerini önemsemesinin kendi çıkarlarına uyacağını düşünüyorum.

GÜNÜN NOTU:

10 milyon nüfuslu Orta Amerika ülkesi Honduras’da 12 yıl sonra bağnaz sağcı yönetim devriliyor, kadın lider X. Castro önde gidiyor..

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Cevabı zor sorular… 03 Ağustos 2022
Şili'nin yeni anayasası 01 Ağustos 2022