10 °C
Vahap MUNYAR
Vahap MUNYAR İŞ DÜNYASINDA DİYALOG vahap.munyar@dunya.com

Uçakta kabin içi sıcaklığı Corona’ya davetiye çıkarır mı?

Yıl 2009, THY’nin Shanghay- İstanbul uçağındayız… Ceketimi çıkarıp, gömlekle bile terleyince kabin görevlisine sordum:

-Kabin içi sıcaklığı kontrol eder misiniz?

Kabin görevlisi durumu anladı:

-Çok sıcak mı oldu?

Sıcaklık kontrolü yapıp, döndü:

-Kabin içi sıcaklık 26-27 derece düzeyinde.

Kabin içi ısıya itiraz ettim:

-Normalde kabin içi sıcaklığın 22- 23 dereceyi geçmemesi daha doğru olur. En sağlıklısı oda sıcaklığı.

Görevli durumu anlatmaya çalıştı:

-Uçakta bulunan sayın Bakanımız üşüdüğünü söyleyince ısı yükseltilmiş. Ancak, 26- 27 derece de fazla sıcak. Normale yaklaştırmaya çalışırız.

Benzeri sıcaklık uyarısını iç, dış bir çok yolculukta THY kabin görevlilerine yapmaya çalışıyorum:

-Kabin içi sıcaklık için en ideal ölçü, “oda sıcaklığı”dır.

Her seferinde şu yanıtla karşılaşırım:

-Efendim, yolcularımız “”üşüyoruz” diyor, o nedenle kabin içi sıcaklık 25-26 dereceye yükseliyor.

Son günlerde Kütahya Porselen’in davetiyle Frankfurt’taki “Ambiente 2020” fuarına, ardından MAN’ın davetiyle yeni kamyonlarının tanıtımı için Bilbao’ya seyahat ettim.

Kabin içi sıcaklıkla ilgili şikayetimi her iki yolculukta da kabin görevlilerine ilettim. Kabin görevlilerinin işini kolaylaştırmak için şikayetime ekleme yaptım:

-Malum, günümüzde Corona virüsü tehlikesi taşıyoruz. Sıcak hava her türlü virüse özel davetiye çıkarıyor. “Üşüyorum, kabin içi ısıyı yükseltin” diyen yolcuya Corona virüsünü anımsatın. “Corona için önlem olarak kabin içi sıcaklığının 22 dereceyi aşmaması gerekir” deyin. Kimse itiraz etmez.

Bilbao’dan dönmeden önce THY Müşteri Temsilcisi Ecem N.’den kabin içi sıcaklıkla ilgili sözlü şikayetime yanıt geldi:

-Sevgili Abdulvahap Munyar, 10 Şubat 2020’de İstanbul’dan Bilbao’ya seyahatinizle ilgili olarak sorumlu kabin şefi, yaşadığınız sıkıntıyla ilgili yazılı bir rapor verdi.

Yanıtın devamında şu açıklama yer aldı:

-Kabin sıcaklığını 23-24 derecede koruyoruz. Yüksek hava sıcaklıkları ve kabin içi basınç, yolcuların sağlığı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Yanıtta şu noktanın altı çizildi:

-Bu nedenle, tüm yolcularımızın sağlığı uğruna uçuş kabininin hava sıcaklığını belirliyoruz.

Ardından şu noktaya vurgu yapıldı:

-Bununla birlikte kabin sıcaklığı, uçuşun yapıldığı gün hava koşulları, uçuş noktasındaki hava koşulları, terminaldeki park süreleri veya pistte bekleme süreleri ve her iki kabin kapısının da açık olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak dalgalanabilir.

İstanbul’dan Bilbao’ya giderken MAN’ın danışmanlığını yürüten GTC’nin patronu Müge Sevil, Corona virüsüne karşı en azından kabin içi koruyucu niyetiyle aldığı yedek maskeyi bana verdi.

Uçakta aklıma şu soru takıldı:

-Uçakta kabin içi sıcaklığı 20 derecenin üstüne çıkarmamak, Corona virüsüne karşı önlem olamaz mı?

Sağlık Bakanlığı bu sorunun en doğru yanıtını bulabilecek en doğru adres olur değil mi?

Bakırdan mutfak eşyasıyla 6 milyon dolarlık ihracat yapıyor

Frankfurt Ambiente 2020 Fuarında İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Öncel, Talha Özger, Ayşegül Çapan ve Türkiye’nin Frankfurt Ticaret Müşaviri Tansu Günendi ile stant turu yaparken HakArt’a uğradık. Tahsin Öztiryaki, HakArt’la ilgili gözlemlerini aktardı:

-Bakır mutfak eşyası konusunda çok güzel işler yapıyorlar. O anda stantta bulunan HakArt İhracat-İthalat Direktörü İsmail Doyran, şirketle ilgili özet bilgiyi verdi:

-Hurda bakırı alıp değerlendiriyoruz. İhracatımız 3-6 milyon dolar arasında değişiyor. Kilo başına ihracat verisini de paylaştı:

-Kilo başına ihracatımız 20-25 dolar düzeyinde seyrediyor.

Termos ithalatına fren koydu ihracatla 30 ülkeye uzandı

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, Termosan Çelik’in standına girerken şu bilgiyi verdi: -Termos, tamamiyle ithal edilen bir eşya idi. Bu arkadaşlarımız küçük de olsa ithalata fren koydu. Termosan Çelik İhracat Direktörü Zekeriya Sonuç ve ihracat ekibinden Mehmet Nuri Yılmaz, şirketin 2015’te Şanlıurfa 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretime başladığını belirtti:

-Bizim ürünümüz piyasaya girene kadar Türkiye termos ithalatına yılda 19 milyon dolar ödüyordu. Kısa sürede ithalat 13 milyon dolara indi. Mehmet Nuri Yılmaz, termos ithalatına giden dövizin 10 milyon dolara inmiş olabileceğini vurguladı:

-Şanlıurfa’daki fabrikamız Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın tek çelik termos üretim merkezi konumunda. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli markalara fason üretim yapıyoruz. Frankfurt’tan Hong Kong’a, Chicago’dan Moskova’ya kadar sektörün önemli fuarlarına katıldıklarını kaydetti: -ABD’den Kanada’ya, İngiltere’den Avustralya’ya kadar 30 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap