“Uçurtmanın peşinde”

Faruk ŞÜYÜN
Faruk ŞÜYÜN ODAK kitap@dunya.com

Orhan Veli, “Macera” isimli şiirinde “Bir uçurtma yaptım, telli duvaklı / Kuyruğu ebemkuşağı renginde / Bir salıverdim gökyüzüne / Gökyüzünü gördüm” der. O şiir, yıllar sonra Ahmet Kaya’nın sesinden şarkılaşacak, uçurtma her zaman birçok şairimize ilham vererek zamansız dizelere dönüşecektir.

Gerçekten bir maceradır uçurtma. Çocukluğumda annemin kâğıttan hemencecik yapıverdiği şeytan uçurtması ile başlayan tutkum, uzun yıllar sürmüş; hevesim ustalığa dönüştükçe gökyüzünde salınan rengârenk çıtalı uçurtmalarımla gerçekten unutamadığım serüvenler yaşamışımdır.

Çok senelerdir uçurtma uçurmuyorum. Unuttuğum hevesimi, birkaç yıl önce bir genç tekrar anımsattı. Onu, Instagram’da keşfetmiş, hemen takip etmeye başlamıştım:

“Mezopotamya’da uçurtmalar kaybolmasın diye ipleri sımsıkı tutuyoruz. Bu topraklarda her çocuk uçurtmasıyla kendi masalını yaşıyor. Tıpkı içimde uçurtmalarla büyüyen çocuk gibi” diyordu bu genç; adı, Zahit Mungan’dı…

Asırlardır uçurtma kültürünün sürdüğü Mardin’de yaşıyor, 5 yaşından beri uçurtma yapıyordu. Ürettiklerinin çoğu, şehrini sembolize eden unsurlardan oluşuyordu: Mardin silûeti, şahmeran, eşek, güvercin… Ve daha neler neler… Mungan’ın elinden çıkmış yüzlerce farklı, çoğu 3 boyutlu figür, Mardin semalarında dolanıyor, Instagram’daki fotoğrafları bana çocukluk günlerimi hatırlatıp keyifli anlar yaşatıyordu.

Zahit Mungan, uçurtma konusunda çok iddialıydı; uluslararası festivallere katılarak 30’a yakın ülkede Türkiye’yi temsil etmişti... Uçurtmaya monte ettiğim fotoğraf makinesi ile Mardin’in hava fotoğraflarını çekiyordu. Bu karelerle farklı şehirlerde “Uçurtmamın Gözünden Mardin” başlıklı sergiler açmıştı.

İşte bir süredir sanal dünyada izlediğim Zahit Mungan, Mezopotamya’da kaybolmaya yüz tutan bir kültürü yaşatma hedefiyle çalıştığı “Uçurtmanın Peşinde” projesi ile geçtiğimiz günlerde Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’na seçildi.

“Uçurtmanın Peşinde” projesi hakkında konuşan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan şunları söyledi:

“Bu yıl 11. sezonda Fark Yaratanlardan biri seçilen ‘Uçurtmanın Peşinde’ projesini desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Zahit’in doğup büyüdüğü yer olan Mardin’de, âdeta unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği yaşatmak için gösterdiği çaba ve bu geleneği gelecek nesillere aktarmak için çocuklara yönelik düzenlediği eğitim ve etkinlikleri çok değerli buluyoruz. Uçurtma bir neslin çocukluk anılarında mutlaka yer tutan, o dönemde her çocuğun en az bir kez eline aldığı ve özgürlüğü tatma fırsatı bulduğu, günümüzde ise ne yazık ki çocukların uçurtmayı sadece televizyonlarda veya kitaplarda gördüğü, unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek…

Zahit, kendi içinde uçurtma uçurmanın heyecanını duyan çocuğu hiç üzmemiş, onu her zaman hayalinde kurduğu farklı temalarda uçurtmalarla buluşturmayı ihmal etmemiş. Şimdi bu heyecanını paylaşmak için, özgürlüğün ve hayallerin sınırlarının olmadığı bir dünyanın kapılarını aralayan uçurtmayı çocuklarla buluşturuyor. Zahit’in geleneksel değerimizi çocuklara yeniden tanıtması, onların bu deneyimi yaşamasına destek olması projeye bambaşka bir anlam kazandırıyor. Uçurtma ile çocukların hayal güçlerine dokunmanın ve motor becerilerinin gelişmesini sağlamanın önemi çok büyük.”

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı, 2009 yılından bu yana 43 şehirden 195 Fark Yaratan’a ulaşarak, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikâyelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek amacıyla çalışmalarını yürütüyor. “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yeni sezonunda da topluma örnek bireyleri desteklemeye devam eden programa başladığı günden bu yana 4 bine yakın kişi ve kurum aday gösterilmiş ve bugüne kadar 195 "Fark Yaratan" seçilmiş. Fark Yaratan videoları, Türkiye ve yurt dışında 35 milyon izlenme rakamına ulaşmış.

Tekrar Zahit Mungan’a dönecek olursak kendini uçurtmalara adamış. Birçok şehirde söyleşilere davet ediliyor, düzenlenen atölyelerde uçurtma yapımıyla ilgili okul çağı çocuklarına eğitim veriyor ve diyor ki “Halen ve ellerim tuttuğu sürece yaptığım uçurtmaları gökyüzüne göndermeye devam edeceğim.”

Önümüzdeki günlerde çıtalarımı, renkli kâğıtlarımı ve upuzun bir sicim rulosu alıp ben de kendi uçurtmamı yıllar sonra yeniden yapıp uçuracağım. Zahit Mungan’ın güzel projesine desteğiniz için teşekkürler Sabancı Vakfı…

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Edebiyat ajanı! 04 Haziran 2021
Fadiş 50 yaşında! 21 Mayıs 2021
Bir Hıdrellez sabahı 07 Mayıs 2021
Beklemek ve ummak… 09 Nisan 2021