Unutulanlar

Dr. Hakan ÇINAR
Dr. Hakan ÇINAR SIRADIŞI hakan.cinar@mentorgumruk.com.tr

Hani geçtiğimiz haftalarda demiştim ya hiç bu kadar kafamız karışmamıştı diye; bizler kadar yasaları düzenleyen otoritelerin de kafası karışıklık olması elbette olağan. Ben unutulmuş olarak değerlendirdim, öyle dile getirdim. Gerçekten bir unutma mı emin değilim, ama emin olduğum bir şey var ki, sizler de okudukça şaşkınlık hissine kapılacaksınız. Bekleyip göreceğiz gelişmeleri. Kimlerden, hangi sektörlerden veya konulardan bahsediyorum, sırasıyla değinmeye çalışayım.

Evvela ağırlıklı paslanmaz levha ve sacların kullanıldığı sektörleri ilgilendiren bir unutulmadan söz edeceğim. Dedim ya bana göre unutulma. 18.04.2020 tarihinde 2423 sayılı Karar’la bazı mallara uygulanacak gümrük vergisi oranları artırıldı, 2424 sayılı Karar ile de bazı mallara ilave gümrük vergileri konuldu. Ancak her iki karar için de bir geçiş hükmü konulmayarak yayınlandıkları tarihte yürürlüğe girecekleri belirtildi. Sektörlerden gelen tepkiler üzerine 05.05.2020 tarihli 2485 sayılı Karar ile sadece 2424 Sayılı Karar’a geçici madde eklendi ve 30 günlük bir geçiş süresi verilerek bu esnada ödenmiş olan vergilerin geri verileceği belirtildi. Fakat her nasıl oldu ise, 18.04.2020 tarihli 2423 sayılı Karar’a herhangi bir geçiş hükmü hala konulmadı. Unutulmuş olsa gerek ki, bu sektördeki firmaların mağduriyeti devam ediyor. Konuya uzak olanlar için belirtmem lazım, bu kapsamda yolda olan veya antrepolarda bekleyen eşyaların da durumu şu anda belirsizliğini koruyor. Bu bana göre ilk unutulan vaka.

İkinci unutulan sektörü konuyla beraber anlatmak istiyorum. 24 Mart 2020 tarihindeki Resmi Gazete’de Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi ertelemelerine ilişkin bir tebliğ yayınlandı. Tebliğ, COVID-19 sürecinin etkisi ile mağduriyeti gidermek adına mücbir sebep halinden yararlanacak sektörlerin listesini ve ertelemenin kapsamını içeriyordu. Öteleme sevindirici ve doğru bir uygulama olmasına rağmen, tüm sektörleri kapsamıyor olması ise birçok sektörü de buruklaştırdı. Örneğin listede lojistik sektörüne yer verilirken, gümrük müşavirliği kapsam dışı bırakılmış idi. Sektör hatırlattı, bizler yazdık ve unutulma giderildi. Ama benim asıl değinmek istediğim sektör başka. Bakın listede hangi sektörler yer aldı, bir hatırlayalım. Ana faaliyet alanı itibarıyla; alışveriş merkezleri dahil perakende, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik ve metal sanayii, madencilik ve taş ocakçılığı, bina inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatı, otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı, araç kiralama, depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri, tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti ile halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükellefler uygulama kapsamında yer aldılar. Eminim unutulduğunu düşünen başka sektörler de vardır, ama benim üzerinden durmak istediğim, Türkiye’nin en önemli sektörlerden; ihracatımızda da önemli bir yere sahip olan makine sektörü. Sektörün temsilcileri konuyla ilgili bir hayli buruk durumdalar; bence haksız da değildir. Evet, ben yine bir unutulma olarak yorumladım; geri dönüşü olur mu bilmem, ama geç de olsa, olması gerektiğine inananlardanım.

Çarşamba günü İTKİB tarafından bir duyuru paylaşıldı. Yazının detayına çok girmeden, kısaca ne anlama geldiğini belirtmek isterim. 60. fasıl ile 56.03 tarife pozisyonundaki tekstil ürünlerine gelen İlave Gümrük Vergisi’nin, minimum değerin kaldırılması ile daha düşük vergi sonucunu doğurması idi. Özetle burada da bir unutulma söz konusu olduğu için, düzenleme, diğer bir deyişle yazının son cümlesinde de belirtildiği üzere bu eşyaların ithalat işlemleri için, güncelleme yapılacak, yani işin aslı ilave gümrük vergisi yukarıya çekilecek.

Tekstil ve hazır giyimde üretim gücümüzün olması elbette gümrük vergi oranlarındaki artışı bir noktaya kadar haklı kılarken, sektör temsilcileri tüketicinin de düşünülmesi gerektiğini ve maliyetleri yükseltmenin zaten sıkıntıda olan perakende sektörünü daha da zora sokacağını düşünüyorlar. Geçen hafta maske konusundaki hibe meselesini ele alınca, bu haftayı neredeyse tümüyle tekstil sektör temsilcileriyle diyalog ile geçirdim diyebilirim. Henüz maske ve önlükteki hibe şartı kalkmadı ama maskenin yeniden satılabilir olması, sanki bu konuda olumlu bir adım olur gibi umutlandırdı beni. Birlikte takip edeceğiz.

Bu yazımda unutulanlara değinip, unutanların kulağına bir dem de olsa kar suyu kaçırayım istedim. Kim bilir; belki de unutmak değildir de, hatırlamak yüküdür bizdeki.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
İhracat AŞ. 22 Ekim 2021
Bir iki üç çip 08 Ekim 2021
Ortaya karışık program 10 Eylül 2021
Haydi büyüyelim 03 Eylül 2021