22 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Üretime/yatırımı destek ama nasıl?

İş insanları “TOKİ konut yapmanın yanında OSB’lerde hazır fabrika yapıp bize kiralarsa kıt olan yatırım gücümüzü daha uygun kullanabiliriz” diyor. Bu modelin hayata geçirilmesinin hem yerli, hem yabancı yatırımcıları arttıracağına inanıyorum…

Konut kredi faizleri yıllık 6.5 seviyesine düşerken, iş dünyası için yatırım kredisi kamu bankalarında yüzde 9-9.5, özel bankalarda 11-11.5 düzeyinde. Bu da insanların yatırıma değil, konuta yönelmelerine yol açıyor...

İş dünyasının son dönemde konuta yönelmelerinin altında yatan nedenin bu faiz örgüsü olduğunu DÜNYA'da yer alan çeşitli haber ve yorumlardan anlıyorum. Oysa birçok iş insanı “TOKİ konut yapmanın yanında OSB'lerde hazır fabrika binaları yaparak uzun süreli kiralama ile bizlere verirse, kıt olan yatırım gücümüzü daha uygun kullanabiliriz” diyor. Yabancı yatırımcıların da OSB'lerde altyapısı hazır fabrika binalarını uzun süreli kira kontratlarıyla kiralayarak üretim yapmak istediklerini belirtiliyor.

Yeni bir düzenleme ile OSB'lerde özellikle batı bölgelerindeki fahiş fiyatları sınırlandırmak için maliyetlerin yüzde 25 üstünde fiyat belirlenemeyeceği karara bağlandı. Bu uygulama öncesi yatırımcılar, bu OSB'lerde fabrika arsalarına ve altyapıya büyük ödeme yapmak zorunda kalıyorlardı. Sermayeleri yeterli olmadığından, önemli bir borçlanma ile yola çıkabiliyorlardı.

Bir OSB yöneticisine 1000 metrekare fabrika binasında arsa ve bina maliyetini sordum, cevabı şu oldu:

- Doğudaki ve batıdaki OSB'lerde fiyatlar çok farklı. On katına ulaşabiliyor. Orta Anadolu'da bir OSB'de alt yapısı hazır bir arsanın metrekaresi 250-300 lira. Bu arsa maliyetinin 300 bin lira olacağını gösteriyor. Fabrika binasının m2 maliyeti 500 dolar. Makineleri koyana kadar 550-600 bin dolar harcama yapmak gerekiyor. Makine parkı için banka kredisine ihtiyaç oluyor. Oysa, TOKİ konut yaparken fabrika binaları da yapıp uzun süreli kiralama ile yardımcı olabilir. OSB'lerde böyle hazır kiralayabilecekleri fabrika binaları olursa, yatırıma geleceklerini ifade ediyorlar.

Önerilen bu modelin hayata geçirilmesinin hem yerli, hem yabancı yatırımcıları arttıracağına inanıyorum...

BUGÜNÜN NOTU:
Kıbrıs Türkü'nün ilk lideri Dr. Fazıl Küçük'ün eşi Süheyla Küçük 95 yaşında vefat etti. Asaletli duruşluyla hatırladığım Kıbrıs'ın ilk First Lady'sini saygıyla anıyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap