Ustaları baş tacı eden İDA’ya tebrikler

Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği’nce (İDA), düzenlenen Şeref Kürsüsü töreninde, bu yıl kürsüye Ceyda Aydede ve Necla Zarakol çıktı.

İDA’nın kurucu üyelerinden olan Aydede ve Zarakol, pek çok sivil toplum kuruluşunda görev almış, halkla ilişkiler sektörünün profesyonelleşmesine büyük katkısı bulunmuş iki öncü kadın liderdir. Ceyda Aydede, ülkemizi Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği, IPRA, gibi pek çok uluslararası platformda temsil etmiş, Necla Zarakol’sa özellikle kriz yönetimi konusunda önemli başarılara imza atmıştır. İDA Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah’ın da vurguladığı gibi, bu mesleğe emek veren kişilerin onurlandırılması aynı zamanda sektörün de onurlandırılması anlamına gelmektedir. Şeref Kürsüsü’nde yer alan ustaları ve onları baş tacı eden İDA’yı gönülden kutluyoruz.

Büyümenin şartı inovasyon

Nielsen verilerine göre, çorba, bulyon ve harç kategorisinde faaliyet gösteren Knorr’un geçen sene pazar değeri yüzde 15 arttı. Pazar payı yüzde 66’ya çıktı. Türkiye’deki tüketicinin damak tadına uygun ürünler geliştirmek için inovasyon çalışmaları yapan kuruluş, son dönemde paketli baharat ve çeşni pazarına yoğunlaştı. Unilever Gıda Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre, pazar yaklaşık 80 milyon TL hacminde. Knorr hem pazarı hem kendi payını büyütmek için pazarlama yatırımlarına ağırlık veriyor. Önümüzdeki dönemde yayına girecek olan kampanyada, gastronomi dünyasının iki ünlü ismi, şef Arda Türkmen ve gurme yazar Vedat Milor, Knorr’un tuz oranı düşük, sebze, ot ve baharatlarla yaratılmış yeni çeşni serisi tanıtacak.

Sanata kesintisiz destek

Anadolu Efes, 1992’den beri tiyatroya, 1988’den beri ise sinemaya kesintisiz olarak kaynak ayırıyor. Kuruluşun desteklediği tiyatrolar her yıl binlerce izleyiciye ulaşıyor. Anadolu Efes ayrıca Türkiye’de tiyatro ve sinema dallarında oyuncu ödülleri veren tek organizasyon olan Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’ne de destek veriyor.

Dünyanın en önemli tiyatro gruplarından Berliner Ensemble da 28-29 Mart’ta DasDas Tiyatro’da Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi’ni Anadolu Efes’in katkılarıyla sahneledi. Geçen hafta konuşma fırsatı bulduğum Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, DasDas’la birlikte gerçekleştirdikleri Mavi Sahne projesinden söz etti. Oyunlarını sergilemek için sahne bulmakta zorlanan genç tiyatrocular her çarşamba tiyatroseverlerle Mavi Sahne’de buluşacak. Üniversite öğrencileri oyunları sadece 10 TL’ye izleyebilecek.

Dijital reklamda dış ses ve logo etkiyi azaltıyor

TÜAD’ın düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi’nde ThinkNeuro’nun paylaştığı verilere göre, dijital reklamların başında marka logosu göstermek duygusal bağı zedeleyebiliyor. Duygusal Etki Skoru bakımından sıralandığında ilk 10 reklamın sadece 2’sinde markanın logosu görülüyor. (ThinkNeuro & YouthWorks, DigitalHeAD Sendikasyon Raporu, 2018). Aynı şekilde, dış ses kullanımı da reklamların yaklaşık %70’inde olumsuz etki yaratıyor. (ThinkNeuro, Efsane Reklamlar Sendikasyon Raporu, 2013)

Otizm tedavisine araştırma katkısı

Yıllardır otizmin erken tanı ve tedavisi için emek veren Tohum Otizm Vakfi için GFK’nın 2015 ve 2017’de 15 ilde gerçekleştirdiği iki araştırma bilinçlendirme çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Sonuçlara göre:

- Otizmi duyanların oranı 2015’te %29 iken, 2017’de %58’e yükselmiş

- Otizmi duyup da belirtilerini bildiğini söyleyenlerin oranı 2015’te %7 iken 2017’de %18’e çıkmış.

- Otizmin temel tedavisinin eğitim olduğunu belirtenlerin oranı 2015’te %14 iken 2017’de %47’ye yükselmiş.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar