Vali Münir Karaloğlu ile değişim başladı

Mahir SOLMAZ
Mahir SOLMAZ DİYARBAKIR'dan mahir.solmaz@dunya.com

Vali Münir Karaloğlu göreve başlayalı yaklaşık bir buçuk ay oldu. Ama kentte Karaloğlu’nun gelişi ile birlikte gözle görülür değişimlerin başladığını söylemem mümkün.

Öncelikle 2015 ve 2016 yıllarında yaşanan sur olayları ile birlikte kentte alınan üst düzey güvenlik önlemleri valilik binasını ve valilik konağını da kapsıyordu. Kentin en işlek noktasında bulunan valilik binası ve konağı etrafında bulunan yüzlerce esnaf mağduriyet yaşıyordu. Çünkü bu bölgeler araç trafiğine de kapatılmıştı. Vali Karaloğlu araları yaklaşık 150 metre olan valilik binası ve konağı arasındaki yoğun güvenlik önlemlerini kaldırdı. Bu davranış yıllardır mağdur olan valilik çevresindeki esnaflar arasında takdir topladı.

Vali Münir Karaloğlu ile henüz yüz yüze gelmedik. Elbette ilk fırsatta kent ile ilgili projeleri ve hedefleriyle ilgili sohbet edeceğiz. Diyarbakır zor bir coğrafya ve zor bir şehir. Ama hangi şartlarda olursa olsun her zaman büyüme, gelişme ya da en iyi niyetle mevcudu koruma arzusu içinde olan bir kent.

Genç işsizlik ve vasıfsız işsizlik kentin önemli problemlerinin başında geliyor. Tesktil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi ile yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor. Tekstil OSB’nin dışında sanayi yatırımlarının da önemi büyük. Şimdilerde 2004-2005’li yıllardaki gibi değiliz, altyapısız bir şehre sanayici, yatırımcı davet etmiyoruz. Önceliği altyapıya verip, yatırımcılarımızı öyle davet ediyoruz. Ayrıca kurulduğu 2009 yılından itibaren gerçekten güzel işler yapan Karacadağ Kalkınma Ajansı gibi bir kurumumuz var. Bu vesile ile Dr. Hasan Maral yönetimindeki tüm kalkınma ajansı çalışanlarına başarılarının devamını diliyorum.

Karaloğlu’nun bir ‘ilk’i ise Kurban Bayramı'nda gerçekleştirilecek olan kent bayramlaşması organizasyonu. Sanırım Türkiye’de bir ilk olacak . Mülki amirlerden, kamu kurumu yetkilileri, askeri erkandan, yargı ve güvenlik mensuplarına kadar, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşların da katılacağı bir bayramlaşma organizasyonu. Sloganı ise "Bayram Sevincimiz Daim Olsun." Etkinlik, bayramın birinci günü ikindi namazı sonrası Ulu Cami avlusunda düzenlenecek. Şahsım adına kent bürokrasisinin bu denli yumuşama ve rahatlama içerisine girmesini memnuniyetle karşılıyorum.

DÜNYA Gazetesi Bölge Temsilciliği için 2003 yılında geldiğim Diyarbakır’da birçok vali ile çalışma imkanımız oldu. Çok başarılı işler gerçekleştirdiğimiz valilerimiz oldu. Bir zamanlar Diyarbakır, bürokraside yükselmenin şehri olmuştu. Bu yükselişin temelinde, aslında halk ile sivil toplum kuruluşları ile iç içe olmak vardı. Vali Münir Karaloğlu’nun halk ile sık sık sohbet ettiği, sıkıntılarını dinlediğini biliyorum. Bu aslında gelecek ile ilgili neler yaşayacağımız konusunda az da olsa ışık veriyor.

Vali Karaloğlu’nun bilgi, birikimi ve tecrübesi ile kente çok şey katacağını düşünüyorum. Şimdiden “Bayram sevincimiz daim olsun.”

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
“Bizi unuttunuz”… 21 Mayıs 2020