Vergi ve sigorta primlerinde yeni erteleme...

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Anadolu kentlerindeki oda başkanları, birçok şirketin ekim ayına ertelenen borçlarını ödeyebilecek durumları olmadığını tekrar vurguladı. Yeni bir erteleme ile soluklanmak istiyorlar, kısa çalışma ödeneğinin de en az yıl başına kadar sürmesini diliyorlar…

Meclis’in açılmasının ardından Anadolu’daki önde gelen 5 sanayi ve ticaret oda başkanına beklentilerini sorduğumda “COVID-19 nedeniyle mücbir sebepten ertelenen vergi sigorta prim ödemelerinin ödeme zamanı geldi. Yeni bir erteleme yapılması talebimiz var, bu taleplerimizi TOBB aracılığıyla Hükümete ilettik” yanıtını aldım.

Oda başkanları, ihracata çalışan sektörlerin ve kurumların durumlarının daha iyi olduğunu, iç piyasaya çalışanların durumlarının ise kötü olduğunun altını çiziyor. Görüşlerini şöyle özetlemek mümkün:

- “Mali tablolarımız da, istihdam verilerimiz de bu yılı zor kapatacağımızı ortaya koyuyor. Toparlanmakta olan üretim sektörünün bile ekim ayına ertelenen vergi sigorta primlerini ödeyebilecek durumları yok. Bu yüzden ödemelerde yeni bir erteleme ile soluklanma istiyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin de en az yıl başına kadar sürmesini talep ediyoruz...”

Bir Oda Başkanı bana “TÜİK’in Temmuz ayı % 13.4 olan işsizlik rakamı kısa çalışma ödeneğinin sürmesi, ya da istihdamla ilgili farklı desteklerle devletin bu alanda istihdamı desteklemesinin zorunluluğunu gösteriyor” dedi.

İlk ertelemeye neden olan COVID- 19’a bağlı mücbir sebep halen devam ettiği için, kamu yönetiminin bu erteleme istemine destek olmasının “doğru ve yerinde” olacağını düşünüyorum.

Yeni bir ertelemeye ilke olarak karşı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın katı tutumunda yumuşayabileceğini ve ay sonunda “erteleme” kararını açıklayacağına inanmak istiyorum… İşin gereği bunu gösteriyor.

GÜNÜN NOTU:
IMF Başkanı K. Georgieva, 2020 Yıllık Toplantısı’nda kurumun desteklerinde “saydamlığa ve kapsayıcılığa daha fazla önem” verecekleri açıklamasını yaptı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar