Virüsle mücadelede Moskova örneği

Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

ahmetcoskunaydin@hotmail.com

Yazımım başlığına hangi virüs olduğunu yazmaya gerek görmedim.Artık içinde bulunduğumuz günlerde nerdeyse sonsuz sayıdaki virüs içinde şimdilik sadece birisi biz ilgilendiriyor. O da malum COVID-19 diye tanımladığımız korona.

Son günlerde bu can alıcı varlığın adı, nerdeyse, tüm okyanus kıyılarında ki kum tanelerinin sayısı kadar anlatıldı, konuşuldu, yazıldı ve çizildi.

Her ülke salgının önüne geçmek için, önlemler adlı.Kimleri de başkalarının önlemlerini izlemeyi tercih etti.Bu konuda sorunla ilk karşılaşan ülke olan ve aldığı önlemlerle, salgını önlemeyi başaran ülke, bir çok başka ülkeye deneyimlerini aktararak yararlı olmaya çalıştı.

İşte bu aşamada ilişkilerimizin hep sıcak ve dostane olmasını hedeflediğimiz Rusya, özellikle Moskova'da dikkat çeken bir uygulama başlattı. Bu uygulamanın adı 'Propusk'lu Rejim' idi. Propusk Rus dilinde, bir yere girmek için alınan özel bir izin belgesi.İşte bir eyalet yönetim hakkı olan Moskova, bu uygulamayı başlatarak, kentte yaşayan milyonlarca insanı, ancak bu özel izni alanların evlerinden çıkmasını ve taşıtla ulaşım sağlayabilecek, adeta bir sıkı yönetim başlattı.

Belediye bir internet adresi, bir kısa mesaj merkezi yani SMS ve bir de telefon numarası vererek, özel izin alınabilecek noktaları duyurdu.

Buraya başvuranlar, gerekli hüviyet (Rusya'da iç pasaport) bilgilerini girerek, ya telefonlarına, gelecek kısa mesaj ya da özel bir şifre, o da olmazsa gelen izin belgesinin çıktısını alarak sokağa çıkabiliyorlar.
İzinler, günlük, on beş günlük ya da aylık olabiliyor.

İzni başvurduğunuz merkez, durumunuzu otomatik olarak değerlendirerek, size belirli bir süre Propusk veriyor.

Bu belgeye sahip olmayanlar ise evlerinden, eczaneye, markete ya da köpeğini dolaştırmak için, mahallesinden ayrılmadan çıkabiliyor.

Eğer, izin belgeniz yoksa, toplu taşımaya, yani otobüs, tramvay, troleybüs ve metro ile taksiye binemiyorsunuz.

Metroya binişte önceleri tek tek polis elektronik olarak, izin kontrolü yapıyordu.Daha sonra, burada uzun kuyruklar oluşunca, bunun önüne geçmek için her metro istasyonunun girişine, otomatik okutucular konuldu.Burada telefonunuzu okuttuğunuzda, okuyucu kırmızı alarm vererek, hem görevlileri uyarıyor, hem de sizi taşıta bindirmiyor.

Moskova belediye Başkanı Sergey Sabyanin, bilgi merkezinde toplanan verilerin, uygulama sona erince yok edileceğini vatandaşlarına duyurdu.

Rusya, virüs salgını ile ciddi bir savaş içinde. Yukarıda anlattığım gibi, meydanlarda, caddelerde, parklarda ve sokaklarda polis ödün vermeksizin izin kontrolü yapıyor ve kurallara uymayanlar evlerine gönderirken, ceza yazmayı da ihmal etmiyor.

Salgının henüz, zirve yapmadığı Rusya'da en çok olaya rastlanan yer, Moskova. Bakalım alınan bu önemler nasıl bir sonuç verecek.

Rusya'da bir başka dikkat çeken salgın korkusu da kene. Devlet her tarafı ormanlarla kaplı Rusya'da, kılın normal döngüsünü yaşamaması nedeniyle, kenelerin erken uyandığını ve ciddi hayati tehlikeye yol açabileceklerini belirterek, şimdiden halkı uyarıyorlar.

Bu bile, iklim değişikliği ve çevre sorunlarımın insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu gösteren bir erken, devlet yöneticileri ve insanlar inşallah dikkate alırlar...

Musibet gelmeden önlemler ve uyarılar yapılır, erken uyanan kenelerin verdiği alarm gibi...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar