Vizyonun önemi

Gültekin KARA
Gültekin KARA OTOSTOP gultekin.kara@dunya.com

Belki duydunuz, belki de ilk defa okuyacaksınız, otomotiv gazetecileri tarafından kurulan, Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin her yıl düzenlediği Türkiye’de Yılın Otomobil yarışmasında Hyundai Ioniq zirveye oturdu. Markanın ilk hibrid modeli olan Ioniq, derneğin 76 üyesinin de oy kullandığı yarışmada önemli bir puana ulaştı.

Otomobilin rakipleri arasında Peugeot 5008, VW Polo, Volvo XC60, Ford Fiesta, Skoda Kodiaq gibi önemli modeller yer alıyordu.

Kurucusu olduğum ve TYO ödülü’nün hayata geçirilmesinde önemli katkı yapmış birisi olarak öncelikle katılımın yüksekliği beni çok memnun etti. Ayrıca, meslektaşlarımın seçim sürecindeki profesyonellikleri ve objektif yaklaşımlarından da memnun oldum. Hangi üyenin, hangi araca kaç puan verdiği açıklandığı için ben kendi değerlendirmem üzerinden, başlıkta sorduğum soruya yanıt bulmaya çalışayım.

Öncelikle bırakın Türkiye’yi ki tüm dünyada yüksek hacimli satış rakamları hedefl emeyen bir araçtan bahsediyoruz. Hyundai Ioniq, bir çok satan değil. Kaldı ki bence tahminlerden iyi satıyor (Konuştuğum Hyundai yetkilileri yaklaşık 600 adetlik bir rakamdan bahsettiler), buna rağmen gelecekte de öyle her sokakta görebileceğiniz bir otomobil değil.

Teknolojinin hayatımıza her geçen gün farklı bir yenilikle girmesine alıştık. Bu otomobiller için de böyle gün geçmiyor ki farklı bir özellik standartları çok yukarı taşımasın. Hyundai Ioniq de bu furyadan nasibini alan bir model. Lakin, sadece kendisinde olan bir özelliği de eğer atlamadıysam bulunmuyor. O zaman, onu zirveye taşıyan ne?

Benim şahsi görüşüm, aracın teknik broşüründe olmayan soyut bir kavram; Vizyon. Hyundai, başarılı olur ya da olmaz onu zaman gösterecek ama Ioniq ile bence vizyon koymanın önemini kanıtladı. Benzer bir vizyonu Elon Musk da koymuştu. Son dönemde işleri istediği gibi gitmiese de çıkışı insanları farklı bir evrene götürmüştü. Hyundai de güçlü rakipleri arasında ürünü olduğu kadar ürüne destek veren vizyonu ile sıyrıldı. Tabii yine Elon Musk örneğini vererek konuyu kapatalım. Fütüristik bir vizyon çizmek ne kadar önemliyse o çizilen yolda yürümek çok daha büyük bir başarı hikayesi istiyor ki onu da herkes çizemiyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Hep bana… 18 Mart 2019
Baskınla olmaz 21 Ocak 2019
Rotası olmayan gemi 07 Ocak 2019
Umuda yolculuk 31 Aralık 2018
Otomobile soğan muamelesi 10 Aralık 2018
Feragat edilmiş 19 Kasım 2018
Nereye koşuyoruz… 12 Kasım 2018
Rica ederim yapmayın 05 Kasım 2018
Kurcalama arabayı 22 Ekim 2018
Çelik bile erir 08 Ekim 2018