23 °C
Didem ERYAR ÜNLÜ
Didem ERYAR ÜNLÜ İŞ KADINI didem.eryar@dunya.com

Vodafone ebeveyn izni ile cinsiyet eşitliğini destekliyor

Vodafone Grubu, 2025 yılına kadar kadınlar için dünyanın en iyi işverenlerinden biri olmayı hedefliyor. Şirket bu hedef doğrultusunda hayata geçirdiği projelerle binlerce kadının kariyer gelişimine destek olarak ekonomik hayata katılmasını teşvik ediyor. Gelişmekte olan pazarlarda 50 milyon kadına özel ürün ve servislerle mobil erişim sağlayarak; sağlık, finansal dahiliyet, güvenlik gibi alanlarda kadınların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Vodafone, ilk olarak 2015 yılında, kadınların iş yaşamında daha fazla temsil edilmesinin önünü açmak için hayata geçirdiği global doğum izni politikasını duyurdu. Politika kapsamında faaliyet gösterdiği ülkelerde kadın çalışanlara en az 16 hafta tam ücretli doğum izni ve işe dönüş tarihinden sonraki 6 ayda haftada 30 saat tam ücretle çalışma hakkı tanıdı.

Şirket, 2017 yılında ReConnect global işe alım programını tanıttı. Bu program, ailevi nedenlerle uzun yıllar iş hayatından uzak kaldıktan sonra tekrar çalışmak isteyen kadınlara destek olmayı hedefledi. Vodafone Türkiye’de bugüne kadar 25 çalışan Reconnect programından yararlandı.

Vodafone geçtiğimiz Mart ayında ise, aile içi şiddetin belirtilerinin tanınması, çalışana destek olunması ve çalışanın konuyla ilgili doğru adreslere yönlendirilmesini kapsayan Aile İçi Şiddet Prosedürü’nü yayınladı ve faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde böyle bir prosedür yayınlayan ilk şirket oldu. Bu prosedürle, şiddete maruz kalan çalışanlara 10 güne kadar ek izin ve finansal destek veriliyor. Çalışanlar aynı zamanda Vodafone Aile İçi Şiddet Destek Hattı aracılığıyla psikolojik ve hukuki danışmanlık alabiliyor.

İlk olarak 1 Ocak 2020’de Türkiye’de başlıyor

Vodafone şimdi de, 4 yıl önce tüm dünyada her seviyeden kadın çalışanına yönelik başlattığı global doğum izni politikasının kapsamını genişletiyor. Doğum iznini sadece annelerle sınırlandırmaktan vazgeçip, ebeveyn iznine dönüştürüyor.

Şirket bu kapsamda faaliyet gösterdiği ülkelerde tüm çalışanlarına 16 hafta tam ücretli ebeveyn izni verecek.

Nisan 2020 itibarıyla devreye alınacak olan yeni ebeveyn izni uygulaması, Mart 2021 sonu itibarıyla Afrika, Orta Doğu, Avrupa ve ABD’yi kapsayan 24 Vodafone ülkesinde, cinsiyet, cinsel yönelim ya da hizmet süresi fark etmeksizin, doğum yapmamış tüm ebeveynlere sunulacak.

Ebeveyn izni uygulaması ilk kez Vodafone Türkiye tarafından hayata geçirilecek ve 1 Ocak 2020 itibarıyla uygulamaya başlanacak. Eşi doğum yapan veya evlat edinerek ebeveyn olan Vodafone çalışanları, ilk 18 ay içinde, istedikleri bir tarih aralığında, 16 haftaya kadar ücretli izin kullanabilecek.

Bu hak, toplu olarak kullanılabileceği gibi, maksimum 4 blok halinde de planlanabilecek. Vodafone çalışanları ayrıca, işe döndükleri tarihten sonraki ilk 6 ayda haftada 4 gün çalışıp tam ücretini alabilecek.

Hedef herkesi kapsayan bir gelecek

Vodafone’un daha iyi bir gelecek için herkesi kapsayarak insanları birbirine bağlamayı hedeflediğini söyleyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram, ebeveyn izni uygulamasının hedeflerini şöyle anlatıyor:

“Vodafone’un çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konularındaki taahhüdünün bir sonucu olarak geliştirilen yeni global ebeveyn izni politikası bu anlamda çok önem verdiğimiz bir uygulama. Ebeveyn olan her çalışanımıza, alacağı iznin mali durumu ya da kariyeri üzerindeki etkisini düşünmeden çocuğuyla daha çok vakit geçirme imkânı sağlayacağız. Bu uygulama, özellikle her iki eşe de eşit destek sunulması yönünde yasal bir yükümlülüğün olmadığı ya da çok kısıtlı olduğu ülkelerde binlerce Vodafone çalışanının hayatında önemli bir değişiklik yaratacak.

Bu uygulamamız, cinsiyet eşitliğini desteklemesi açısından da çok kıymetli bir adım. Tüm yeni ebeveynlere eşit davranmak, iş yerinde cinsiyet eşitliğine yönelik farklı algılarla mücadele etmeyi ve kariyerlerine ara veren kadınların yıllardır deneyimlediği potansiyel dezavantajı ortadan kaldırmayı mümkün kılıyor. Çalışan bağlılığını ve verimliliğini artıran bu tür uygulamaların dünyada ve Türkiye’de daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap