29 °C
Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Vodafone Türkiye, e-atık sorununu gençlerle çözecek!

Dünya çapında atıklara bakıldığında, ekonomik değeri en büyük gruplardan birini elektronik ürünler oluşturuyor. Buna karşılık elektronik atıklar, yapıları itibarıyla sağlıklı ortamlarda dönüştürülmediğinde çevre açısından büyük risk de oluşturuyor. Yürüttüğü projelerle e-atıkların hem çevreden temizlenmesi hem de ekonomiye değer olarak kazandırılması için çalışmalar yapan Vodafone, Dünya Çevre Günü vesilesiyle önemli bir girişim başlattı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel’in online basın toplantısıyla tanıtımını yaptığı Açık İnovasyon Platformu, e-atık sorununun çözümü için tasarlanan çok paydaşlı bir laboratuvar gibi çalışacak. Süel, platformun üniversite öğrencileri, genç girişimciler, akademisyenlere açık olduğunu belirtiyor. Diyor ki, “Burada en önemli kaynağımız fikirler. Gençlere, girişimcilere ‘e-atık meselesine nasıl yenilikçi, sürdürülebilir çözüm bulabiliriz’ sorusunu yönelteceğiz. Gelen çözüm önerileri, fikirleri değerlendirecek bir seçici kurul olacak. İşbirliği içinde olduğumuz İTÜ Vodafone Futurelab ile sürece katılan gençlere eğitimler ve mentörlük desteği sunacağız. Sonucunda bir ya da birkaç fikri olgunlaştırıp, çözüm olarak uygulamaya geçirmeyi hedefliyoruz.”

Dünyada yüzde 20’si, Türkiye’de yüzde 3’ü dönüştürülüyor

Elektronik atıkların dünyanın ortak sorunu olduğunu belirten Hasan Süel, konuyla ilgili Dünya Ekonomik Forum verilerini de paylaştı. Buna göre dünya genelinde 2021’de 52 milyon tonluk e-atık olacak ve rakamın 2050’de 120 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. Bu atıkların dönüştürülmesi durumunda yaratılacak ekonomik kazanım ise yıllık 62.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Vodafone ortaklığında e-atıklarla ilgili “Atığın Ötesinde” araştırmasına imza atan REC Türkiye Direktörü Onur Akpulat da Türkiye’de 600 bin ton e-atık oluştuğunu vurguladı. Küresel pazarda e-atıkların yüzde 20’sinin dönüştürüldüğünü, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 3’lerde kaldığını ifade eden Akpulat, “Bu kayıtlı rakam, bir de kayıt dışı dönüştürülenler var. Çevre açısından büyük risk oluşturuyor. Biz de raporumuzda e-atık sorunuyla ilgili paydaşlarımıza sorular yönelttik. En kritik görülen yedi başlık çıkardık. Bunların iyileştirilmesine odaklanılması gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap