22 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Yabancılar borsada 16 yıl önceye döndü...

Borsada yabancı payı yüzde 50’nin altına indi. Yabancı yatırımcısı olmayan bir borsanın gelişme gösteremeyeceğini savunan uzmanlar portföy zenginliğinin yeniden oluşturulması gerektiğini vurguluyorlar.

DÜNYA finans editörü Şebnem Turhan’ın haberinden, Borsa İstanbul’da yerli payı artarken, yabancıların yüzde 49.8 seviyesine inmesiyle 2004 düzeyine gerilediğini öğreniyoruz. Bu yılın ilk 5 ayında, yabancı yatırımcılar 4.2 milyar dolar tutarında bir satış yapmışlar. Borsadaki payları 23 Ocak 2020’de yüzde 63,79 iken, 20 puanlık bir gerilemeyle dün itibariyle yüzde 50’nin altına inmiş durumda. DÜNYA yazarı, arkadaşımız Talip Aktaş’ın titiz incelemesinin ürünü olan bir analiz–haberden Türkiye’deki yabancı yatırım portföyünün en düşük düzeyine indiği bilgisini almış, bunu öğrenmiştik. Aktaş’ın analizinde, 2013’de 146 milyar dolar ile zirve yapan yabancı portföyü stok düzeyinin 2020 Mayıs sonunda 30 milyar dolar azalarak, 116 milyar dolar düzeyine gerilemiş olduğu bilgisi yer alıyordu. Uzmanlar, son dönemde borsadaki yükselişe ve altının gram fiyatının dün 397 lira düzeyini görmesini değerlendirirlerken, düşük faizler, dövizde önemli yükseliş olmaması gibi nedenlerle yabancı yatırımcıların apar topar “kaçarken”, bu kez yerli yatırımcıların borsaya (BİST) yöneldiklerini belirtiyor. Bu yönelişte son 6 ayda yüzde 200 getiri sağlayan hisselerin etkisinin olduğu bilgisi de var. Uzmanlar, borsada 4 yabancı yatırım bankasına verilen açığa satış yapma cezasının yabancı payının azalmasında etkisi olduğunu, bunun borsadan yabancı çıkışını hızlandırabileceğinin altını çiziyor. Yabancı banka yönetimleri ise, borsanın inişli–çıkışlı ve ansal karar yapısının düzelmesi gerektiğini, aksi durumda Türkiye borsasını terk edeceklerini belirtmekten geri kalmıyorlar. Dünya genelinde gelişen borsalarda dönem dönem meydana gelen fırtınalar, bu çıkışların ‘’blöf‘’ olmadığı yönünde bir fikir veriyor bize… BİST için “Yabancı yatırımcı olmayan bir borsa yeterli büyüme ve gelişmeyi gösteremez” değerlendirmesini yapanlar haklılık taşıyor. Borsada yabancıların alışveriş ve portföy zenginliğinin yeniden oluşturulması gerektiğini düşünüyorum, biz bize zenginlik yaratamayacağımız kesin...

BUGÜNÜN NOTU:
Salgını ciddiye almayan Brezilya Cumhurbaşkanı Bolsonaro’nun COVID-19’a yakalanması, yüksek yargı kararıyla da ağız maskesi takma zorunluluğu, popülizmin dünya çıkmazının iyi bir örneği oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap