Yabancının da kafasını karıştırdık

Alaattin AKTAŞ
Alaattin AKTAŞ EKO ANALİZ ala.aktas@gmail.com

Piyasaların seyri; dövizin, faizin nereye gideceği, finansal araçlar olarak nereye yatırım yapmak gerektiği gibi konularda bizim kafamız epeydir karışıktı da bakıyoruz yabancıların da kafası karışmışa benziyor.

Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre yurtdışında yerleşik yatırımcılar geçen hafta net 106 milyon dolarlık hisse senedi ve yine net 145 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senedi almışlar.

Oysa yabancılar, şubat ayı başından beri, 16-23 Şubat haftası hariç, net satış yapıyorlardı. Geçen hafta ortalamasında dolar 3.85'e çıkmıştı ve bunda yabancı çıkışlarının da büyük etki yaptığı tahmin ediliyordu. Ama meğer tam ters yönde gelişme yaşanıyormuş ve yabancılar geçen hafta toplam olarak 251 milyon dolarlık alım yapmışlar.

Ancak eğer kurun seyrinin bir öncü gösterge olduğunu kabul edersek bu hafta durum pek parlak değil. Geçen hafta ortalamasında 3.85 olan dolar kuru, bu hafta ortalamasında 3.93 dolayında oluşacağa benziyor. Bu da yabancıların bu hafta yoğun bir çıkış gerçekleştirdikleri anlamını taşıyabilir. Bu haftaki gerçekleşmeyi Merkez Bankası'nın 29 Mart'ta ilan edeceği verilerle görebileceğiz.

Piyasalar şimdilik sakin

FED'in faiz artıracağı belliydi, artırımın ne miktarda olacağı da aynı şekilde biliniyordu. Dolayısıyla önceki gün açıklanan FED kararı piyasalar üstünde herhangi bir etki yapmadı.

FED bundan sonraki dönemde, açıkladığı plan dışında sıra dışı bir kararlar alır mı, onu izlemek gerekiyor. Ama böyle bir adım atılacağı da en azından şimdilik pek beklenmiyor.

Yabancı yatırımcının Türk menkul kıymetlerine ilgisini belirleyecek asıl etken Türkiye kaynaklı ya da Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren gelişmeler.

Geçenlerde Moody's Türkiye'nin not görünümünü durağandan negatife indirdi. Bu kararın bizi bağlamayacağını söyledik. Doğru, bağlamaz ama ilgilendirir. Biz istediğimiz kadar bu tür kararları tanımayalım, önemli olan bu kararları kimin tanıdığı. Eğer bize para getirenler bu kararı tanıyorsa, ki karar onlara ışık tutmak, yol göstermek için alınıyor zaten, biz istediğimiz kadar "Tanımıyoruz, bizi bağlamaz diyelim" sonuç değişmiyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar