11 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Yargı adaleti için...

Müebbet hapis istemiyle açılan davalarda, ‘’beraat’’ kararları çıkması, sonra da yeniden tutuklamaya gidilmesi tartışmalara yol açıyor.

Osman Kavala’nın Gezi Olayı’ndan iki yıl üç ay tutukluluğu sonrasında beraat etmesinin ardından, serbest kalması bekleniyordu. Bu kez 15 Temmuz olaylarıyla ilgili gözaltına alınıp sorgulanıp yeniden tutuklandı. Konuyu alanında otorite olan bir ceza hukukçusu dostuma sordum.

Aldığım cevap kısa ve özlüydü:

- Tarafsız ve bağımsız olmayı önce adalet mensuplarının istemesi gerekiyor. İstemezlerse yürütmeye bağımlı olarak, kimse tarafsızlık ve bağımsızlık beklemesin. İşin özü bu…

İsmi bende saklı bu otorite hukukçuya göre “Gözaltına alınma konusu Hükümeti çalışamaz hale getirdiği iddiasıydı. Yeni gözaltının konusu da bu oldu. Tahliye sonrası yeniden gözaltı kararı adil yargının ihlalidir. İlk sorgu konusu ile benzer suçlama içerdiği için ilk sorguda o konu da sorulmalıydı. Bekletilip tahliye sonrası gündeme gelmesi izah edilebilir bir durum değil›› yorumunu getiriyor.

Buna benzer durumlara son dönemde, daha önce de rastladık. Bu tür uygulamalarsa “siyasetin adalet üstünde gölgesi olduğu izlenimine’’ neden oluyor.

Bu seçkin hukukçuya göre ‘’Adalet mensupları bir an önce tarafsız ve bağımsız olma isteklerini ortaya koymalıdır. Siyasiler de mahkeme kararları üzerine hemen yorum yapmaktan çekinmelidir’’.

“Uzun bir süredir yargı kararlarının adaleti ve öngörülebilirliği tartışılıyor. Adalet reformunun bir an önce hayata geçmesi ile bu tartışmaların son bulması gerektiğini düşünüyorum’’ diyen bu hukuk otoritesi, sözünü şöyle bağlıyor:

- Öngörülebilir adaletli yargı toplumda herkesin beklentisidir.

Adalet üzerindeki şüphelerin ortadan kalkması için bu seçkin ceza hukukçusunun önerdiği gibi uygulama tarafsız ve bağımsız olmalıdır. Kararlarının üzerinde siyaset gölgesi bulunmamasını önce adaleti dağıtan yargı erki istemelidir… Kavala’nın yeniden tutuklanması sonrası AP Türkiye Raportörü N. S. Amor ‘’Karanlık döneme geri dönüş...” derken, Guardian 1. sayfadan “Alaycı ve Zalimce” diyordu. Türkiye olarak kanımca bu sözleri hak etmiyoruz...

Bugünün notu:
Hz. Ömer şöyle der: Adaletten ayrılmayın, nefsinize uymayın.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap