Yatırım planı yapamayan imalat sanayisi

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, son haftalarda yaşanan kurlardaki yukarı doğru hareketlenme ile firmaların borç-öz kaynak dengesinin bozulduğuna işaret ediyor. Ödeme gücü zayıflayan reel sektör şirketlerinin yabancı para borçlarına ilişkin tedbir alınmasını istiyor.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, aylık olağan meclis toplantısında COVID-19 dönemindeki tedbirlerin bir bölümünün makroekonomik değişkenleri olumlu etkilediğini, toparlanmaya yol açtığını vurguluyor ama sonra ekliyor:

“Bazıları henüz istenen sonucu vermedi. Risk algısının yoğunlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Reel sektör mevcut koşullarda orta ve uzun vadeli plan yapmakta zorlanmakta-dır.” Kanımca ASO Başkanı’nın kilit mesajını “yatırım planı yapamayan imalat sanayisi” sözleri içinde değerlendirmek gerekiyor. Özdebir’in bu savını besleyen 3 anlamlı verisi var:

1- Küresel ekonomide yavaşlama ibareleri, doğal olarak ülkemizi de etkiliyor. Büyümemizi zayıflatıyor.

2- Kurlardaki kısmi dengelenme, geçen hafta yerini yeniden yukarı doğru harekete bırakıyor. Bu gelişme firmaların açık pozisyonları nedeniyle finansman giderlerini artırarak borç-özkaynak dengesini bozarak, ödeme güçlerini zayıflatıyor.

3- Döviz kurundaki artışlar, ithal ürün maliyetlerini artırarak, fiyat yükselmesine yol açıyor.

ASO Başkanı’nın çözüm önerisi bir cümle içinde saklanıyor:

“Çözüm olarak enflasyon beklentilerinin çapalanması ve reel sektörün yabancı para borçlarına ilişkin tedbirlerin alınması gerekir...”

Özdebir’in sağduyulu bir saptaması davar:

“Makroekonomik verilere bakarsak, krizin olumsuz etkileri sürerken ekonomide canlanma görülmektedir. Haziran ayında sanayi üretimi ve perakende satış hacmindeki artış gelecek için olumlu sinyaldir. Normalleşme adımlarının etkilerini sanayi üretiminde görüyoruz. Tabii önemli olan bunun gelecek aylarda da sürebilmesidir.”

Son mesajı ise güçlü bir gelecek inancını içeriyor COVID-19 krizi bir kez daha göstermiştir ki, ulusal bağımsızlığımız, ulusal ekonomimizin güçlendirilmesiyle sarsılmaz bir bağ içinde olacaktır. Özdebir, ekonomide yaşananları ne abartıyor, ne de küçümsüyor, gerçekçi bir resim çiziyor.

GÜNÜN SÖZÜ:
Koronavirüse yakalanan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a geçmiş olsun diyorum. Cumhuriyetin ilk ulusal bankası Türkiye İş Bankası'nın 96. doğum yılını kutluyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar