Yatırımcı odaklandıkça hata yapıyor

Atılım MURAT
Atılım MURAT AYKIRI FİNANS amurat@etu.edu.tr

Dünya ekonomisi ve global piyasalar için iki görüş var. İlk grupta, küresel ekonominin resesyona gireceğini ve piyasaların çökeceğini düşünenler yer alıyor. İyimserlerin oluşturduğu ikinci grup, sürecin daha yumuşak olabileceğine inanıyor. Ben ikinci gruba yakın duruyorum. Mevcut risklerin, özellikle piyasalar açısından büyük sorunlar oluşturacağını düşünmüyorum.

Finansçıysanız, piyasaları analiz ediyorsanız, pozitife meyilli olmak iyidir. İyimser olmak kısa vadede sıkıntı yaratsa da, uzun vadede ödüllendirir. Karamsar olmak nadiren kazandırır, uzun vadede kaybettirir. Kapitalist finansal piyasalarda mütemadiyen uç düşüncelere sahip olmak, akıntıya karşı kürek çekmeye benzer. İnsan psikolojisi ve diğer şartlar, yatırımcıları çok kısa vadeli düşünmeye itiyor. Kısa zaman dilimlerinde karar almak da yatırımcıda duygusal alt üst oluşlara yol açıyor.

19 Ekim 1987'de Wall Street'te yaşanan çöküş filmlere konu olmuştur. Amerikan borsaları o gün yüzde 23 düştü. Bu oran, günlük bazda tarihin en sert düşüşüydü. Çok kısa vadeli pozisyon alan yatırımcıların ruh halini bir düşünün. Bu yatırımcı, böyle bir darbeden sonra zor toparlanır. Öte yandan, orta-uzun vadeli düşünen bir yatırımcı için bu düşüşün bir önemi olmadı. S&P 500 endeksi 1987 senesini yüzde 6'lık yükselişle kapattı. Yatırım portföyünü yıllık bazda değerlendiren yatırımcı veya fon yöneticisi için anormal bir kazanç değildir. Ancak piyasalardaki sert iniş çıkışları içselleştirdiyseniz, sarsıntının yaşandığı bir yılda yüzde 6 getiri fena sayılmaz. Yatırımcı gelişmelere ne kadar yoğunlaşırsa, finansal medyayı ne kadar takip ederse, kendisi için o kadar davranışsal risk yaratıyor. Hata yapma olasılığı artıyor. Hisse senedi ve tahvil gibi klasik yatırım araçları, uzun vadelerde net kazanç getirmek için tasarlanmıştır. Bu finansal araçlar ne kadar sık alınıp satılırsa, ödenecek işlem ücreti ve vergi o kadar artar.

Global ekonomide yavaşlama emareleri gözleniyor. Buna karşılık; Fed, Avrupa, İngiltere, Japonya gibi büyük merkez bankaları, para politikasında gevşeme sinyalleri veriyorlar. Gelişen ülkeler grubunun lideri Çin, ekonomiyi desteklemek için parasal önlemlere başladı. Toplam talepteki düşüş, global enflasyon üzerinde baskı oluşturabilir. Gelişen ülkelerin merkez bankaları için bu yıl bir manevra alanı oluşur. Başta Amerikan hisseleri olmak üzere, gelişmiş ülkelerin finansal varlık fiyatlarında yılların yükseliş piyasasının getirdiği birikim var. Fiyatlarda geri çekilmelerin olması, gelecekteki kazançlar açısından sağlıklıdır. Gelişmekte olan ülkelerin finansal varlıklarında cazip imkanlar bulunuyor. Bilhassa sorunlarının farkında olan ve çözüm odaklı düşünenlerde.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Kayıp yıl 30 Aralık 2020
Kritik bölgelerdeyiz 25 Kasım 2020