Yaz etkinliklerinden…

Faruk ŞÜYÜN
Faruk ŞÜYÜN ODAK kitap@dunya.com

- 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, müzikseverlerle buluştu
18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, COVID-19 önlemlerinin eksiksiz uygulandığı bir ortamda Şef Nisan Ak yönetimindeki konserle bir yıl aradan sonra klasik müzikseverlere buluştu. Piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ı bir araya getiren konserde, klasik dönemin etkili ve üretken bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart’in iki; geç klasik dönemin bestecilerinden Edward Elgar’ın bir eserine yer verildi.

Konserin sonunda ayakta alkışlanan müzisyenler, izleyicinin yoğun alkışlarıyla bis yaptılar. Önce Piyanist Gülsin Onay, Ludvig van Beethoven’dan, “Moonlight Sonat 1. Movement” adlı eseri; ardından Ancyra Ensemble ile sahneye gelen sanatçı, bu defa Mozart Konçerto’dan bir kesit ve son olarak da Frédéric Chopin’den “Nocturne, mi bemol major Op.9 No.2” adlı yapıtını seslendirdi.

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 26 Temmuz Pazartesi akşamı festivalin tarihi mekânı Antik Taş Ocağında Hollandalı North Sea String Quartet konseriyle devam edecek.
Bu haberin ve köşemizin diğer yazılarının ayrıntıları için lütfen dunya.com/yasam-keyfi’ne geçiniz…

- İş Sanat’tan “Teos’ta Tragedya”
İş Sanat Teos’ta Tragedya başlıklı yeni projesini yaz döneminde seyircisiyle buluşturdu.  Sophokles’in Elektra, Euripides’in Medea ve Andromakhe tragedyalarından bölümlerin sahnelendiği üçlemenin ilki Elektra, İş Sanat’ın YouTube kanalında ve internet sitesinde izlenebiliyor. 

- Bodrum Loft’da açık hava heykel parkı
Bodrum Loft - Sevil Dolmacı Art Gallery işbirliğiyle Türk ve uluslararası 11 sanatçıya ait enstalasyon, heykel ve neon işlerden oluşan 21 farklı eserin konumlandırıldığı Loft Art Sculptville sergisi, Eylül ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

- Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması’nın konusu “Yeni Dünyada Yeni Meslekler”
Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2021 yılı başvuruları sürüyor. “Konu Uzun Film Kısa” sloganı ile altıncısı gerçekleştirilecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın teması “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” olarak belirlendi. Bu yıl Kısa Film Yarışması’na başvurular 19 Kasım tarihine kadar yapılabilecek.

- “Haldun Taner Öykü Ödülü” edebiyatçıları bekliyor
Milliyet Gazetesi'nin Haldun Taner'in anısına gerçekleştirdiği “Haldun Taner Öykü Ödülü” yarışması 32 yaşında. Edebiyatta isimlerini duyurmuş olanlar kadar edebiyat dünyasına yeni adım atmış yazarlar da yarışmaya katılabiliyor. Yazarlar; 1 Ocak 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkçe yayınlanmış kitaplarının değerlendirildiği yarışmaya kendi imzalarıyla başvurabilecek.

- Türk Telekom’dan 81 ilin kütüphanelerine dijital dönüşüm
Türk Telekom, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür mirasını teknolojiye adapte ederek 81 ilde dijital dönüşüm başlatıyor. Hitit Kültür ve Turizm Projesi kapsamında Türk Telekom, Türkiye’deki binin üzerinde kütüphaneyi, kültür merkezlerini, ören yerlerini, İl Kültür Müdürlükleri’ni, müzeleri ve tüm Kültür Bakanlığı Merkez Teşkilatı’nı dijitalleştiriyor.

- 4. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne başvurular başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle ilk yılından bu yana Balkon Film’in organize ettiği ve bu sene Türk Kızılay’ı çatısı altında düzenlenecek olan 4. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne başvurular başladı. Son başvuru tarihi 1 Ekim 202

- Sonsuzluğun Sesi Sanatevi’nde ilk sergi Sonsuz Şükran Köyü sanatçılarından
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’ndeki Sonsuz Şükran Köyü’nde Sonsuzluğun Sesi Sanatevi ile aynı isimli serginin açılışı birlikte gerçekleştirildi. Sanatçılara ait kerpiç evlerin bulunduğu köyün sakinlerinden Galeri Binyıl Sanat Galerisi sahibi İlknur Şanal evini sanatevine dönüştürdü. İlk sergide, Sonsuz Şükran Köyü sakinlerinden sanatçıların çalışmaları sergileniyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
“Bir başka İstanbul” 06 Ağustos 2021