7 °C
Serbest Kürsü
Serbest Kürsü

Yeni yıl için 20 fikir yöntemi

Yücel UYGUN - DBA Consulting Eğitim ve Danışmanlık

“Bir gün kendinizi yenilemeye karar

verirseniz bunu bir anda değil, günden güne yapın.”
Konfüçyüs

2019’un sonlarına yaklaştığımız bu günlerde, birçok insan yeni sene için planlarını organize ediyor. Geçen tüm yıllarda olduğu gibi, yeni yılda da alışkanlıklarımız neyse hayatımız da o olacak. Ve birçoğumuz 2019 yılından çıkardığı dersleri, yeni yılda yol gösterici olarak kullanacak.

Yeni yıl için henüz plan yapma aşamasında olanlara Earl Nightingale’in 20 Fikir Yöntemini tavsiye ediyorum. (Bu sistemi bazı durumlar karşısında veya yeni projeler için uyguluyorum ve çok faydasını görüyorum.) Örnek vermek gerekirse, yeni yıl için hedeflerimiz aşağıdakilerden biri gibi olabilir:
“Ciromu/gelirimi yüzde 20/50 vb. artıracağım.”
“Farklı bir iş koluna atılacağım.”
“Gerçekten sevdiğim, aşık olduğum işi bulacağım.”
“Spor yapma, kitap okuma alışkanlığı kazanacağım.”
“Kötü alışkanlıklarıma veda edeceğim.”
“Erken kalkma alışkanlığı edineceğim.”

Benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Ne yapmak istiyorsak, o hedefe ulaşabilmek için en az 20 aksiyon planı oluşturmak ve oluşturduktan sonra hemen harekete geçmek ilgili alanlarda başarıyı yakalamak için bize büyük ölçüde fayda sağlıyor. Tabii ki, hedeflerimizin SMART (belirgin, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman sınırlı) formülüne uygun olması da büyük önem taşıyor. Aksi halde ulaşamadığımız gerçekçi olmayan hedefler bizi depresif bir ruh haline sokabilir.

Planlama yaparken yazarak çalışmanın da önemi oldukça yüksek. Yazmanın sihirli bir gücü var. Kendi yazdığımız şeyleri gerçekleştirmek konusunda daha fazla istekli oluyoruz ve özerk bir yaklaşım da oluşuyor.

Yeni bir proje veya yaşam tarzı oluşturmak/gerçekleştirmek isteyenlerin karşısına çıkabilecek bazı engeller:

- İlk denemelerde başarısızlık

Ulaşmak istediğimiz hedeflerle ilgili olarak tekrar denemenin gücü, şüphesiz ki en önemli unsurların başında geliyor. Bu sebepten ilk denemelerde başarısız olma ihtimalimizi düşünerek hareket etmemizde büyük fayda var. Yaşamımızdaki herhangi bir alanda ortaya çıkan değişiklik, konfor alanımızdan çıkmamız gereken durumlar ilk etapta bize acı verebilir. Fakat bu acının dozu, ilgili işle ilgili olarak alışma ve öğrenme başladığında giderek azalıyor. Ve hedeflerimize ulaşma konusunda yakaladığımız başarı giderek bizde daha fazla içsel motivasyon oluşturuyor.

- Görünmez kurul

Bazen ailemiz/arkadaşlarımız, bazen de sosyal çevremizden etkilendiğimiz için değişim konusundaki isteğimiz kırılganlık gösterebilir. İnziva hali olmadan değişim zordur. Bu sebepten dolayı, kimsenin müdahele edemediği bir yerde ve zamanda hedeflerimizi iyice içselleştirmemiz gerekir. Ülkemizde kolektif bir kültür hakim olduğu için çoğu insan yalnız kalmakta zorlanıyor. Yalnız kalamayan birey, yaratıcı düşünmekte ve değişim konusunda zorlanıyor.

- Değişme korkusu

Bazen bir problemle yaşamayı, değişime tercih ederiz. Değişimle ilgili oluşabilecek başarısızlık korkusu da buna sebebiyet verebiliyor. Oysa doğuştan gelen iki korku var; yüksek ses ve yükseklik korkusu, diğer bütün korkuları yaşam bize öğretiyor. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” diyor Heraklitos. Bazen değişimi sevmek ve onu kucaklamak gerekiyor.

Hayatımızdaki belki tüm yeni başlangıçlarla ilgili; bu yeni bir enstrüman çalmak olsun, yeni bir projeyi sahiplenmek veya yeni bir alanda kendimizi göstermek olsun, ilk başlarda kendimizi ‘yetersiz veya gülünç’ bulacağımız düşüncesi de bu korkunun önemli sebeplerinden biri tabii ki. “Başkaları ne der?” düşüncesine günler geçtikçe daha az önem vermek gerekiyor.
Toparlayacak olursak, tarihe baktığımızda, mesleki ün kazanmış tüm kişiler, öz disiplin sahibi, kararlı ve azimli bir yapıya sahip insanlar arasından çıkmış. 2020 yılında da hedefleri konusunda savaşçı bir ruha sahip, kararlı ve azimli kişilerin başarılı olma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Yeni yılda hangi hedefleri belirlersek belirleyelim, bu hedeflere ulaşma konusunda güçlendirici unsurlar olan, ‘kitap okumak ve spor yapmak’ alışkanlığı kazanmak veya bu alışkanlıklarımız varsa devam ettirmenin de yeni yılın sonunda bize ‘iyi ki’ dedirteceğine olan inancım sonsuz.
Şimdiden herkesin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum; başarılı, mutlu ve huzurlu bir yeni yıl dilerken, aynı zamanda zorluklar/engeller karşısında güçlü bir duruşumuzun olduğu bir sene olmasını da temenni ediyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap