17 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Yeniden yapılandırma TBMM gündeminde...

İş dünyasının borç erteleme talebi TBMM gündemine taşınıyor. COVID-19’un başlangıç döneminde ertelemeler ve desteklemeler 350 milyar lirayı aştı, aradan geçen sürede bu miktar 500 milyara çıktı. Borç ertelemesi ve taksitlendirilmesi yaşamsal hale geldi.

DÜNYA Meclis muhabiri Canan Sakarya ile Ankara Haber Müdürümüz Hüseyin Gökçe ile birlikte oluşturdukları özel haberden AKP milletvekillerinin, ertelenen vergi ve sigorta borçları için iş dünyasının yeni bir erteleme beklediklerini öğreniyoruz. AKP milletvekilleri konunun ekim ayında çıkması muhtemel “yeniden yapılandırma paketi’’nde yer almasını arzuluyorlar. Bu durumu Anadolu’daki iki oda başkanıyla konuştum, onların da aynı beklenti içerisinde olduklarına tanık oldum.

Haberde COVID-19 döneminde ertelemeler ve desteklemelerin 350 milyar lirayı aştığı açıklanıyor. Aradan geçen süreyle bu miktarın 500 milyara çıkmış olabileceği bilgisi yer alıyor. Sorun eksi düzeyde seyreden 2020 büyümesi rakamlarıyla buluşturulduğunda borç ertelemesi ve taksitlendirilmesi konusunun yaşamsal hale geldiği anlaşılıyor.

Bir metal firması yöneticisi de olan Anadolulu sanayi odası başkanı, “TOBB yönetimi erteleme istiyor. Bunun gibi kentimizde de birçok firma yeni bir erteleme bekliyor. Firmaların çoğu erteleme ile zamanında ödemelerin üst üste binmesi nedeniyle ödeme yapabilecek durumda değiller” açıklamasını yapması konunun ulaştığı ciddiyeti aktarıyor.

Diğer bir Anadolu oda başkanı da kentteki sanayicilerin yeni bir erteleme beklediklerini söyleyerek bunu şöyle yansıtıyor:

-İlk erteleme zorunlu nedenle turizm, hizmet sektörleri gibi sektör firmalarını kapsamıştı. Makine ve otomotiv gibi sektörler için söz konusu değildi. Yeni ertelemede sektörler yelpazesi de genişletilerek uygulama yapılmalıdır.

Ertelemeler küçükten büyüğe bütün firmaları hatta bireyleri kapsamı içine aldığı için, çok yönlü sonuç veriyor. Dünyadaki uygulamalar ise ertelemeden çok doğrudan ödemelerle ekonomik canlanma sağlamaya yönelik...

Bizde de doğrudan destek şeklinde olamasa da borç ertelemeleri yönünde karar alınmasının zorunlu olduğuna inanıyorum.

GÜNÜN NOTU:
"İklim ve Doğa Katliamını Durduralım” diyen gençlerin çağrısı sonuç verdi, ABD Başkan adayı Joe Biden bu konuyu 1. sorun ilan etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap